2014 Pine View Invitational
Pine View High School
Washington, UT
March 28, 2014 - March 29, 2014

Girl's 800 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Abby Finlinson Fr Delta 54.  2:48.17    
2.    RaeLee Parsons So Richfield 55.  2:48.89    
3.    Ruth Ipson Jr Parowan 58.  2:54.45    
4.    Abagail Bate So Richfield 65.  2:58.92    
5.    Chelsey Nelson So Enterprise 67.  3:01.22    
6.    Jayden Rock So Central 68.  3:01.53    
7.    Asia Barrientos Fr Central 69.  3:03.66    
8.    McKenzie Palmer Fr North Sanpete 70.  3:04.25    
9.    Cassie Morwood Jr Snow Canyon 71.  3:05.18    
10.    Ali Miller Sr Kemmerer 72.  3:05.93    
11.    Taylor Hancock Sr Pine View 73.  3:12.37    
12.    Caity Howard So Wasatch Academy 74.  3:17.14    
13.    Emily Saunders Fr Enterprise 75.  3:25.00    
14.    Kenzi Kearl Sr Kearns 76.  3:28.28    
15.    Alexi Thatcher Fr Parowan 77.  3:37.07    
16.    Britni Sala Fr Kearns 78.  3:44.03    


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Emma Webster Fr Cedar 37.  2:39.78    
2.    Morgan Bingham Fr Uintah 41.  2:41.76    
3.    Ashley Goleman Sr Alta 44.  2:44.05    
4.    Sarah Engstrom So Alta 47.  2:44.74    
5.    Ashley Hill Sr Uintah 50.  2:45.35    
6.    Olivia Medina Sr Canyon View 53.  2:47.95    
7.    Keirsten Strate Fr North Sanpete 56.  2:52.16    
8.    Anna Thomas So Uintah 57.  2:53.14    
9.    Bridgely Hodge So Lehi 59.  2:54.51    
10.    Lauren Haynes So Park City 60.  2:55.40    
11.    Carley Johnson Jr Skyline 62.  2:55.87    
12.    Mari Kaibetony So North Sanpete 63.  2:57.72    
13.    Ellie Garvin So Skyline 64.  2:57.93    
14.    Emily Ibarra So Lehi 66.  3:00.35    
DNS    Mj Jackman Fr Hurricane DNS  DNS    


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Yolidan Rodriguez So Kearns 16.  2:32.85    
2.    Ashlynn Blauer So Parowan 26.  2:37.37    
3.    Alli Peterson Fr Pine View 28.  2:37.82    
4.    Meskerem Stucki Jr Pine View 31.  2:38.46    
5.    Chloe Crockett Jr Cedar 32.  2:39.03    
6.    Carli Freitas Sr Timpanogos 33.  2:39.08    
7.    Miranda Adamson Sr Desert Hills 36.  2:39.67    
8.    Shannon Smith So Timpanogos 38.  2:39.97    
9.    Jessica Allred Jr Uintah 43.  2:43.90    
10.    Haley Lindsey Jr Snow Canyon 45.  2:44.52    
11.    Faalon Andrews Jr Herriman 48.  2:44.94    
12.    Madi Mekkelson Jr Corner Canyon 49.  2:45.33    
13.    Gabby Howell So Lehi 51.  2:45.52    
14.    Megan Page Sr Woods Cross 52.  2:46.68    
15.    Madison Barney Sr Snow Canyon 61.  2:55.42    
DNS    Brianne Cahoon So Hurricane DNS  DNS    
DNS    Sophie Robinson So Park City DNS  DNS    


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Lydia Foster So Richfield 14.  2:30.63    
2.    Aimee Wright Jr Canyon View 17.  2:32.87    
3.    Haley Tadler Jr Woods Cross 19.  2:33.23    
4.    Judy Flamenco Sr Canyon View 20.  2:34.41    
5.    Madison Lewis Jr Corner Canyon 21.  2:34.45    
6.    Nicole Jenkins So Cedar 22.  2:34.62    
7.    Allison Jeffery So Richfield 23.  2:34.67    
8.    Madi Sudweeks So Corner Canyon 24.  2:34.92    
9.    Jocelyn Gale Sr Parowan 25.  2:35.21    
10.    Melanie Hicken Sr Hurricane 27.  2:37.77    
11.    Summer Chappell So Wasatch 29.  2:38.02    
12.    Rachel Madsen So Corner Canyon 30.  2:38.19    
13.    Teisha Truman So Snow Canyon 34.  2:39.40    
14.    Maddie Hill Sr Wasatch 35.  2:39.48    
15.    Mckenna Birch Jr North Sanpete 39.  2:40.37    
16.    Mikaela Jorgensen Fr Herriman 40.  2:40.97    
17.    Victoria Schmidt So Skyline 42.  2:43.83    


Girl's 800 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Lucy Biles Jr Herriman 1.  2:18.60 10  
2.    Alyssa Snyder Jr Park City 2.  2:23.38 8  
3.    Bre Andersen Sr Timpanogos 3.  2:24.31 6  
4.    Maddie Ball Jr Maple Mountain 4.  2:25.18 5  
5.    Kami Hartley Sr Herriman 5.  2:25.66 4  
6.    Rachel Bocanegra Sr Timpanogos 6.  2:25.96 3  
7.    Gabbey Beard Jr Woods Cross 7.  2:26.56 2  
8.    Emily Sundquist Sr Rowland Hall 8.  2:26.63 1  
9.    Rosemary Winterton So Skyline 9.  2:27.31    
10.    Whitney Yardley So Cedar 10.  2:27.77    
11.    Emily Benson Jr Wasatch 11.  2:28.56    
12.    Ali Johanson Sr Pine View 12.  2:28.64    
13.    Lauren Rasich Jr Rowland Hall 13.  2:28.79    
14.    Ellie Burton Sr Park City 15.  2:31.00    
15.    Kamryn Watts Jr Hurricane 18.  2:32.91    
16.    Kaitlin Walker Sr Wasatch 46.  2:44.67    


Girl's 800 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Lucy Biles Jr Herriman S5 -1. 2:18.60 10  
2.    Alyssa Snyder Jr Park City S5 -2. 2:23.38 8  
3.    Bre Andersen Sr Timpanogos S5 -3. 2:24.31 6  
4.    Maddie Ball Jr Maple Mountain S5 -4. 2:25.18 5  
5.    Kami Hartley Sr Herriman S5 -5. 2:25.66 4  
6.    Rachel Bocanegra Sr Timpanogos S5 -6. 2:25.96 3  
7.    Gabbey Beard Jr Woods Cross S5 -7. 2:26.56 2  
8.    Emily Sundquist Sr Rowland Hall S5 -8. 2:26.63 1  
9.    Rosemary Winterton So Skyline S5 -9. 2:27.31    
10.    Whitney Yardley So Cedar S5 -10. 2:27.77    
11.    Emily Benson Jr Wasatch S5 -11. 2:28.56    
12.    Ali Johanson Sr Pine View S5 -12. 2:28.64    
13.    Lauren Rasich Jr Rowland Hall S5 -13. 2:28.79    
14.    Lydia Foster So Richfield S4 -1. 2:30.63    
15.    Ellie Burton Sr Park City S5 -14. 2:31.00    
16.    Yolidan Rodriguez So Kearns S3 -1. 2:32.85    
17.    Aimee Wright Jr Canyon View S4 -2. 2:32.87    
18.    Kamryn Watts Jr Hurricane S5 -15. 2:32.91    
19.    Haley Tadler Jr Woods Cross S4 -3. 2:33.23    
20.    Judy Flamenco Sr Canyon View S4 -4. 2:34.41    
21.    Madison Lewis Jr Corner Canyon S4 -5. 2:34.45    
22.    Nicole Jenkins So Cedar S4 -6. 2:34.62    
23.    Allison Jeffery So Richfield S4 -7. 2:34.67    
24.    Madi Sudweeks So Corner Canyon S4 -8. 2:34.92    
25.    Jocelyn Gale Sr Parowan S4 -9. 2:35.21    
26.    Ashlynn Blauer So Parowan S3 -2. 2:37.37    
27.    Melanie Hicken Sr Hurricane S4 -10. 2:37.77    
28.    Alli Peterson Fr Pine View S3 -3. 2:37.82    
29.    Summer Chappell So Wasatch S4 -11. 2:38.02    
30.    Rachel Madsen So Corner Canyon S4 -12. 2:38.19    
31.    Meskerem Stucki Jr Pine View S3 -4. 2:38.46    
32.    Chloe Crockett Jr Cedar S3 -5. 2:39.03    
33.    Carli Freitas Sr Timpanogos S3 -6. 2:39.08    
34.    Teisha Truman So Snow Canyon S4 -13. 2:39.40    
35.    Maddie Hill Sr Wasatch S4 -14. 2:39.48    
36.    Miranda Adamson Sr Desert Hills S3 -7. 2:39.67    
37.    Emma Webster Fr Cedar S2 -1. 2:39.78    
38.    Shannon Smith So Timpanogos S3 -8. 2:39.97    
39.    Mckenna Birch Jr North Sanpete S4 -15. 2:40.37    
40.    Mikaela Jorgensen Fr Herriman S4 -16. 2:40.97    
41.    Morgan Bingham Fr Uintah S2 -2. 2:41.76    
42.    Victoria Schmidt So Skyline S4 -17. 2:43.83    
43.    Jessica Allred Jr Uintah S3 -9. 2:43.90    
44.    Ashley Goleman Sr Alta S2 -3. 2:44.05    
45.    Haley Lindsey Jr Snow Canyon S3 -10. 2:44.52    
46.    Kaitlin Walker Sr Wasatch S5 -16. 2:44.67    
47.    Sarah Engstrom So Alta S2 -4. 2:44.74    
48.    Faalon Andrews Jr Herriman S3 -11. 2:44.94    
49.    Madi Mekkelson Jr Corner Canyon S3 -12. 2:45.33    
50.    Ashley Hill Sr Uintah S2 -5. 2:45.35    
51.    Gabby Howell So Lehi S3 -13. 2:45.52    
52.    Megan Page Sr Woods Cross S3 -14. 2:46.68    
53.    Olivia Medina Sr Canyon View S2 -6. 2:47.95    
54.    Abby Finlinson Fr Delta S1 -1. 2:48.17    
55.    RaeLee Parsons So Richfield S1 -2. 2:48.89    
56.    Keirsten Strate Fr North Sanpete S2 -7. 2:52.16    
57.    Anna Thomas So Uintah S2 -8. 2:53.14    
58.    Ruth Ipson Jr Parowan S1 -3. 2:54.45    
59.    Bridgely Hodge So Lehi S2 -9. 2:54.51    
60.    Lauren Haynes So Park City S2 -10. 2:55.40    
61.    Madison Barney Sr Snow Canyon S3 -15. 2:55.42    
62.    Carley Johnson Jr Skyline S2 -11. 2:55.87    
63.    Mari Kaibetony So North Sanpete S2 -12. 2:57.72    
64.    Ellie Garvin So Skyline S2 -13. 2:57.93    
65.    Abagail Bate So Richfield S1 -4. 2:58.92    
66.    Emily Ibarra So Lehi S2 -14. 3:00.35    
67.    Chelsey Nelson So Enterprise S1 -5. 3:01.22    
68.    Jayden Rock So Central S1 -6. 3:01.53    
69.    Asia Barrientos Fr Central S1 -7. 3:03.66    
70.    McKenzie Palmer Fr North Sanpete S1 -8. 3:04.25    
71.    Cassie Morwood Jr Snow Canyon S1 -9. 3:05.18    
72.    Ali Miller Sr Kemmerer S1 -10. 3:05.93    
73.    Taylor Hancock Sr Pine View S1 -11. 3:12.37    
74.    Caity Howard So Wasatch Academy S1 -12. 3:17.14    
75.    Emily Saunders Fr Enterprise S1 -13. 3:25.00    
76.    Kenzi Kearl Sr Kearns S1 -14. 3:28.28    
77.    Alexi Thatcher Fr Parowan S1 -15. 3:37.07    
78.    Britni Sala Fr Kearns S1 -16. 3:44.03    
DNS    Brianne Cahoon So Hurricane S3 -DNS DNS    
DNS    Sophie Robinson So Park City S3 -DNS DNS    
DNS    Mj Jackman Fr Hurricane S2 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Herriman 139     
2.  Park City 80     
3.  Cedar 74     
4.  Timpanogos 57     
5.  Desert Hills 43     
6.  Richfield 32     
7.  Emery 26     
8.  Dixie 25     
9.  Wasatch 20     
9.  North Sanpete 20     
11.  Lehi 18     
12.  Skyline 16     
12.  Delta 16     
14.  Woods Cross 15     
15.  Hurricane 14     
16.  Pine View 11     
17.  Juan Diego 10     
18.  Canyon View 8     
19.  East 6     
20.  Snow Canyon 5     
20.  Parowan 5     
20.  Maple Mountain 5     
23.  Northridge 4     
23.  Corner Canyon 4     
23.  Manti 4     
26.  Alta 3     
27.  Rowland Hall 1