2014 Pine View Invitational
Pine View High School
Washington, UT
March 28, 2014 - March 29, 2014

Boy's 1600 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jordan Searle So Uintah 83.  5:20.84    
2.    Gavin Causse Sr Juan Diego 89.  5:30.27    
3.    Alec Vaughn Fr Dixie 92.  5:33.57    
4.    Mitch Smith Jr Dixie 93.  5:35.01    
5.    Bryson Reynolds Fr Snow Canyon 95.  5:36.84    
6.    Logan Bates Fr Central 96.  5:39.69    
7.    Ben Jessop Sr North Sanpete 97.  5:39.74    
8.    Jordan Ruesch Fr Parowan 98.  5:42.30    
9.    Matt Bracken Jr Kearns 99.  5:45.00    
10.    Caleb Wambach Jr Snow Canyon 100.  6:02.67    
11.    Jace Jensen Fr Snow Canyon 101.  6:03.19    
12.    Skyler Rocco Fr North Sanpete 102.  6:04.08    
13.    Cole Stubbs Sr Kemmerer 103.  6:17.51    
14.    Jaden Heaton Fr Cedar 104.  6:19.12    


Boy's 1600 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Mason Walk So Uintah 51.  4:52.94    
2.    Michael Unck Sr Uintah 55.  4:54.17    
3.    Jase Anderson So Enterprise 74.  5:06.48    
4.    Austin Pace So Richfield 75.  5:07.62    
5.    Aaron Dockins So Uintah 76.  5:10.67    
6.    Rosario Valenzuela So Kearns 78.  5:13.08    
7.    Kordell Baker Fr Canyon View 79.  5:13.90    
8.    Kellon Sandall So Richfield 80.  5:14.06    
9.    Michael Mall So Central 81.  5:14.97    
10.    Manuel Armenta Fr Kearns 82.  5:19.58    
11.    Scott Wilson So Parowan 86.  5:23.64    
12.    Dallas Alder Sr Delta 87.  5:24.39    
13.    Kyle Staheli Jr Enterprise 88.  5:24.79    
14.    Drew Jones Fr Carbon 90.  5:30.37    
15.    Ryan James Fr Central 91.  5:32.75    
16.    Tyson Newkirk So Kearns 94.  5:35.98    


Boy's 1600 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jesse Case Jr Park City 47.  4:50.44    
2.    Mike Liddle Sr Timpanogos 49.  4:51.30    
3.    Connor Kleinman Jr Woods Cross 53.  4:54.05    
4.    Carl Peel Fr North Sanpete 58.  4:55.73    
5.    Nic Dastrup Jr Richfield 60.  4:56.08    
6.    Collin Morrison Fr Lehi 62.  4:57.13    
7.    Campbell Torres Jr Corner Canyon 64.  4:58.09    
8.    Ashton Arndt Jr Alta 66.  4:58.42    
9.    Austin Hansen Fr Corner Canyon 67.  4:58.56    
10.    Jared Leblow Fr Central 69.  5:02.20    
11.    Tayson Meanea So Cedar 71.  5:03.34    
12.    Ike Gardiner Fr Corner Canyon 72.  5:04.31    
13.    Ben Hiatt Fr Corner Canyon 77.  5:10.73    
14.    Collin Howard Sr Wasatch Academy 84.  5:21.17    
15.    James Bullock Fr Park City 85.  5:22.72    
DNS    Sam Edmunds Jr Park City DNS  DNS    


Boy's 1600 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Chris Hughes So Woods Cross 39.  4:45.49    
2.    Josh Rhees So Wasatch 41.  4:47.40    
3.    Haeden Williams Sr Herriman 42.  4:47.77    
4.    David Wimmer Sr Hurricane 44.  4:49.50    
5.    Jordan Barker Sr Maple Mountain 45.  4:49.66    
6.    Brady Taylor Jr Lehi 48.  4:51.21    
7.    Griffen Harmen Jr Wasatch 50.  4:52.90    
8.    Andrew Li Sr Skyline 52.  4:53.31    
9.    Jesse Barraclaugh So Hurricane 54.  4:54.16    
10.    Matt Todd Jr Lehi 56.  4:54.25    
11.    Bronco Hollowell Jr Dixie 61.  4:56.47    
12.    Jason Bjarnson Jr Hurricane 63.  4:57.69    
13.    Lance Prisbrey So Canyon View 65.  4:58.25    
14.    Nouman Kante Jr Wasatch Academy 70.  5:03.15    
15.    Seleck Rigby So Canyon View 73.  5:05.08    
DNS    McKade Steffensen So Canyon View DNS  DNS    


Boy's 1600 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Ethan Robbins So Skyline 24.  4:34.72    
2.    Thomas Heaps Fr Lehi 29.  4:35.67    
3.    Eric Lambert So Cedar 30.  4:36.93    
4.    Stephen Monsen Jr Richfield 31.  4:39.06    
5.    Bobby Dayley Sr Timpanogos 33.  4:40.25    
6.    Nathan Hatton Sr Parowan 34.  4:42.68    
7.    Davis McDermott Jr Alta 36.  4:43.98    
8.    Teron Tucker So Woods Cross 37.  4:44.48    
9.    Andrew Nielsen So Pine View 38.  4:44.82    
10.    Colton Bowler Sr Pine View 40.  4:46.46    
11.    Tanner Robinson Jr Parowan 43.  4:47.88    
12.    Shay Jonart Sr Skyline 46.  4:49.75    
13.    Colby Judd Sr Park City 57.  4:55.06    
14.    Thomas Wilken Jr Delta 59.  4:55.84    
15.    Copeland Anderson Jr Delta 68.  4:59.54    


Boy's 1600 meter Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Garrett Marsing Sr Carbon 3.  4:22.11 6  
2.    Byron Warby Sr Pine View 9.  4:26.56    
3.    Taylor Abel Sr Pine View 10.  4:26.56    
4.    Kale Sharp Jr Desert Hills 11.  4:26.84    
5.    Jacob Francis Sr Grand County 13.  4:29.32    
6.    Joshua Thatcher So Desert Hills 14.  4:29.34    
7.    Brayden Allsop Jr Timpanogos 16.  4:31.52    
8.    Joshua Mcphie Sr Desert Hills 17.  4:31.75    
9.    Mckay Mace Sr Timpanogos 19.  4:32.42    
10.    Ben Powell Sr Desert Hills 20.  4:32.69    
11.    Nephi Eschler Jr Hurricane 21.  4:32.76    
12.    Ryan Westermann Sr Rowland Hall 23.  4:33.16    
13.    Ike Urquhart So Dixie 25.  4:34.72    
14.    Wes Miller Jr Park City 27.  4:34.82    
15.    Jack McCulloch So Wasatch Academy 32.  4:39.80    


Boy's 1600 meter Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Kramer Morton Sr Alta 1.  4:21.22 10  
2.    Jack Evans Sr Skyline 2.  4:21.64 8  
3.    Rory Linkletter Sr Herriman 4.  4:22.49 5  
4.    Josh Collins Jr Wasatch 5.  4:22.75 4  
5.    Isaac Faux Sr Maple Mountain 6.  4:23.04 3  
6.    Bryan Pearson Sr Cedar 7.  4:24.91 2  
7.    John Serna Jr East 8.  4:25.49 1  
8.    Braydon Lavery Sr Alta 12.  4:26.86    
9.    Connor Jones Sr Herriman 15.  4:30.03    
10.    Dakota Cobler Sr East 18.  4:32.42    
11.    Taylor Dillon Jr Woods Cross 22.  4:32.93    
12.    Garek Bielaczyc So East 26.  4:34.79    
13.    Chris Rushing Jr East 28.  4:35.28    
14.    Eli Oftedal Jr Rowland Hall 35.  4:43.52    
DNS    Jordan Nestman Jr Herriman DNS  DNS    


Boy's 1600 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Kramer Morton Sr Alta S7 -1. 4:21.22 10  
2.    Jack Evans Sr Skyline S7 -2. 4:21.64 8  
3.    Garrett Marsing Sr Carbon S6 -1. 4:22.11 6  
4.    Rory Linkletter Sr Herriman S7 -3. 4:22.49 5  
5.    Josh Collins Jr Wasatch S7 -4. 4:22.75 4  
6.    Isaac Faux Sr Maple Mountain S7 -5. 4:23.04 3  
7.    Bryan Pearson Sr Cedar S7 -6. 4:24.91 2  
8.    John Serna Jr East S7 -7. 4:25.49 1  
9.    Byron Warby Sr Pine View S6 -2. 4:26.56    
10.    Taylor Abel Sr Pine View S6 -3. 4:26.56    
11.    Kale Sharp Jr Desert Hills S6 -4. 4:26.84    
12.    Braydon Lavery Sr Alta S7 -8. 4:26.86    
13.    Jacob Francis Sr Grand County S6 -5. 4:29.32    
14.    Joshua Thatcher So Desert Hills S6 -6. 4:29.34    
15.    Connor Jones Sr Herriman S7 -9. 4:30.03    
16.    Brayden Allsop Jr Timpanogos S6 -7. 4:31.52    
17.    Joshua Mcphie Sr Desert Hills S6 -8. 4:31.75    
18.    Dakota Cobler Sr East S7 -10. 4:32.42    
19.    Mckay Mace Sr Timpanogos S6 -9. 4:32.42    
20.    Ben Powell Sr Desert Hills S6 -10. 4:32.69    
21.    Nephi Eschler Jr Hurricane S6 -11. 4:32.76    
22.    Taylor Dillon Jr Woods Cross S7 -11. 4:32.93    
23.    Ryan Westermann Sr Rowland Hall S6 -12. 4:33.16    
24.    Ethan Robbins So Skyline S5 -1. 4:34.72    
25.    Ike Urquhart So Dixie S6 -13. 4:34.72    
26.    Garek Bielaczyc So East S7 -12. 4:34.79    
27.    Wes Miller Jr Park City S6 -14. 4:34.82    
28.    Chris Rushing Jr East S7 -13. 4:35.28    
29.    Thomas Heaps Fr Lehi S5 -2. 4:35.67    
30.    Eric Lambert So Cedar S5 -3. 4:36.93    
31.    Stephen Monsen Jr Richfield S5 -4. 4:39.06    
32.    Jack McCulloch So Wasatch Academy S6 -15. 4:39.80    
33.    Bobby Dayley Sr Timpanogos S5 -5. 4:40.25    
34.    Nathan Hatton Sr Parowan S5 -6. 4:42.68    
35.    Eli Oftedal Jr Rowland Hall S7 -14. 4:43.52    
36.    Davis McDermott Jr Alta S5 -7. 4:43.98    
37.    Teron Tucker So Woods Cross S5 -8. 4:44.48    
38.    Andrew Nielsen So Pine View S5 -9. 4:44.82    
39.    Chris Hughes So Woods Cross S4 -1. 4:45.49    
40.    Colton Bowler Sr Pine View S5 -10. 4:46.46    
41.    Josh Rhees So Wasatch S4 -2. 4:47.40    
42.    Haeden Williams Sr Herriman S4 -3. 4:47.77    
43.    Tanner Robinson Jr Parowan S5 -11. 4:47.88    
44.    David Wimmer Sr Hurricane S4 -4. 4:49.50    
45.    Jordan Barker Sr Maple Mountain S4 -5. 4:49.66    
46.    Shay Jonart Sr Skyline S5 -12. 4:49.75    
47.    Jesse Case Jr Park City S3 -1. 4:50.44    
48.    Brady Taylor Jr Lehi S4 -6. 4:51.21    
49.    Mike Liddle Sr Timpanogos S3 -2. 4:51.30    
50.    Griffen Harmen Jr Wasatch S4 -7. 4:52.90    
51.    Mason Walk So Uintah S2 -1. 4:52.94    
52.    Andrew Li Sr Skyline S4 -8. 4:53.31    
53.    Connor Kleinman Jr Woods Cross S3 -3. 4:54.05    
54.    Jesse Barraclaugh So Hurricane S4 -9. 4:54.16    
55.    Michael Unck Sr Uintah S2 -2. 4:54.17    
56.    Matt Todd Jr Lehi S4 -10. 4:54.25    
57.    Colby Judd Sr Park City S5 -13. 4:55.06    
58.    Carl Peel Fr North Sanpete S3 -4. 4:55.73    
59.    Thomas Wilken Jr Delta S5 -14. 4:55.84    
60.    Nic Dastrup Jr Richfield S3 -5. 4:56.08    
61.    Bronco Hollowell Jr Dixie S4 -11. 4:56.47    
62.    Collin Morrison Fr Lehi S3 -6. 4:57.13    
63.    Jason Bjarnson Jr Hurricane S4 -12. 4:57.69    
64.    Campbell Torres Jr Corner Canyon S3 -7. 4:58.09    
65.    Lance Prisbrey So Canyon View S4 -13. 4:58.25    
66.    Ashton Arndt Jr Alta S3 -8. 4:58.42    
67.    Austin Hansen Fr Corner Canyon S3 -9. 4:58.56    
68.    Copeland Anderson Jr Delta S5 -15. 4:59.54    
69.    Jared Leblow Fr Central S3 -10. 5:02.20    
70.    Nouman Kante Jr Wasatch Academy S4 -14. 5:03.15    
71.    Tayson Meanea So Cedar S3 -11. 5:03.34    
72.    Ike Gardiner Fr Corner Canyon S3 -12. 5:04.31    
73.    Seleck Rigby So Canyon View S4 -15. 5:05.08    
74.    Jase Anderson So Enterprise S2 -3. 5:06.48    
75.    Austin Pace So Richfield S2 -4. 5:07.62    
76.    Aaron Dockins So Uintah S2 -5. 5:10.67    
77.    Ben Hiatt Fr Corner Canyon S3 -13. 5:10.73    
78.    Rosario Valenzuela So Kearns S2 -6. 5:13.08    
79.    Kordell Baker Fr Canyon View S2 -7. 5:13.90    
80.    Kellon Sandall So Richfield S2 -8. 5:14.06    
81.    Michael Mall So Central S2 -9. 5:14.97    
82.    Manuel Armenta Fr Kearns S2 -10. 5:19.58    
83.    Jordan Searle So Uintah S1 -1. 5:20.84    
84.    Collin Howard Sr Wasatch Academy S3 -14. 5:21.17    
85.    James Bullock Fr Park City S3 -15. 5:22.72    
86.    Scott Wilson So Parowan S2 -11. 5:23.64    
87.    Dallas Alder Sr Delta S2 -12. 5:24.39    
88.    Kyle Staheli Jr Enterprise S2 -13. 5:24.79    
89.    Gavin Causse Sr Juan Diego S1 -2. 5:30.27    
90.    Drew Jones Fr Carbon S2 -14. 5:30.37    
91.    Ryan James Fr Central S2 -15. 5:32.75    
92.    Alec Vaughn Fr Dixie S1 -3. 5:33.57    
93.    Mitch Smith Jr Dixie S1 -4. 5:35.01    
94.    Tyson Newkirk So Kearns S2 -16. 5:35.98    
95.    Bryson Reynolds Fr Snow Canyon S1 -5. 5:36.84    
96.    Logan Bates Fr Central S1 -6. 5:39.69    
97.    Ben Jessop Sr North Sanpete S1 -7. 5:39.74    
98.    Jordan Ruesch Fr Parowan S1 -8. 5:42.30    
99.    Matt Bracken Jr Kearns S1 -9. 5:45.00    
100.    Caleb Wambach Jr Snow Canyon S1 -10. 6:02.67    
101.    Jace Jensen Fr Snow Canyon S1 -11. 6:03.19    
102.    Skyler Rocco Fr North Sanpete S1 -12. 6:04.08    
103.    Cole Stubbs Sr Kemmerer S1 -13. 6:17.51    
104.    Jaden Heaton Fr Cedar S1 -14. 6:19.12    
DNS    McKade Steffensen So Canyon View S4 -DNS DNS    
DNS    Sam Edmunds Jr Park City S3 -DNS DNS    
DNS    Jordan Nestman Jr Herriman S7 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Woods Cross 90     
2.  Richfield 85     
3.  Herriman 66     
4.  Desert Hills 55     
5.  Alta 49     
6.  Lehi 43     
7.  Wasatch 33     
8.  Timpanogos 32     
9.  Skyline 25     
9.  East 25     
11.  Delta 18 .5   
12.  Dixie 14     
12.  Hurricane 14     
12.  Carbon 14     
15.  Parowan 12     
16.  Uintah 11 .5   
17.  Park City 11     
18.  Kanab 10     
18.  Cedar 10     
18.  Stansbury 10     
21.  Manti 8     
22.  Kearns 7     
23.  Pine View 6     
24.  Rowland Hall 4     
25.  Canyon View 3     
25.  Maple Mountain 3     
27.  Central 1     
27.  Snow Canyon 1