2014 Pine View Invitational
Pine View High School
Washington, UT
March 28, 2014 - March 29, 2014

Girl's 1600 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jessica Allred Jr Uintah 76.  6:13.91    
2.    Libby Allnatt Sr Juan Diego 77.  6:17.84    
3.    Madison Barney Sr Snow Canyon 78.  6:18.28    
4.    Kiera Leavitt So Snow Canyon 79.  6:20.33    
5.    Abagail Bate So Richfield 80.  6:24.25    
6.    Amanda Humphries Fr Enterprise 81.  6:24.26    
7.    Emily Ibarra So Lehi 83.  6:33.05    
8.    Morgan Penrod Fr Hurricane 84.  6:40.89    
9.    Olivia Causse Jr Juan Diego 85.  6:42.98    
10.    Alisha Hall Fr Enterprise 86.  6:52.08    
11.    Lexie Bowles Jr North Sanpete 87.  6:53.89    
12.    Kayla Larson So Hurricane 88.  6:53.99    
13.    Kirtlyn Hunt Jr Parowan 89.  6:55.55    
14.    Asia Barrientos Fr Central 90.  6:56.60    
15.    Caity Howard So Wasatch Academy 91.  6:57.52    
16.    Maddie Harris Fr Parowan 92.  6:59.15    
17.    Erin Angerhofer Jr North Sanpete 93.  8:05.18    


Girl's 1600 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Christine Sheehan So Wasatch 56.  5:58.18    
2.    Sami Austin So Lehi 58.  5:59.49    
3.    Haley Hunt Fr Juan Diego 59.  5:59.97    
4.    Zaharah Rossi Fr Carbon 61.  6:01.20    
5.    Talia Wilcock Fr Hurricane 63.  6:03.25    
6.    Anna Thomas So Uintah 66.  6:06.38    
7.    Jadzia Kreyling Fr Snow Canyon 67.  6:07.16    
8.    Allison Yardley Fr Enterprise 68.  6:07.50    
9.    Lauren Haynes So Park City 69.  6:07.56    
10.    Madison Spor Fr Dixie 70.  6:08.72    
11.    Holland Terry So Parowan 71.  6:09.78    
12.    Gabby Howell So Lehi 72.  6:11.88    
13.    Mari Kaibetony So North Sanpete 73.  6:12.14    
14.    Ashley Larsen Jr Uintah 74.  6:12.48    
15.    Jayden Rock So Central 75.  6:12.99    
16.    Aubree Kjar Jr Cedar 82.  6:27.74    


Girl's 1600 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Olivia Moyle Sr Enterprise 40.  5:45.37    
2.    Alli Peterson Fr Pine View 43.  5:47.51    
3.    Mikie Brinkerhoff Jr Herriman 44.  5:49.43    
4.    Sarah Engstrom So Alta 45.  5:50.56    
5.    Ashley Goleman Sr Alta 47.  5:51.10    
6.    Ashlynn Blauer So Parowan 48.  5:51.26    
7.    Allyson Berri So Canyon View 49.  5:51.53    
8.    Melanie Pena So Kearns 50.  5:52.11    
9.    Jenni Horner Sr Wasatch 51.  5:52.84    
10.    Elizabeth Lunt Sr Pine View 55.  5:57.94    
11.    Olivia Erickson So Alta 57.  5:58.86    
12.    Grace Hanks Fr Corner Canyon 60.  6:00.43    
13.    Mikaela Jorgensen Fr Herriman 62.  6:02.82    
14.    Bronwyn Taylor Jr Wasatch 64.  6:05.73    
15.    Abby Finlinson Fr Delta 65.  6:05.74    


Girl's 1600 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Julie Boekweg Fr North Sanpete 25.  5:34.05    
2.    Erin Anderson So Timpanogos 26.  5:34.86    
3.    Aimee Wright Jr Canyon View 28.  5:37.78    
4.    Allison Jeffery So Richfield 31.  5:38.41    
5.    Madelaine Mehr Jr Snow Canyon 33.  5:38.97    
6.    Mia Hart Sr Pine View 34.  5:39.73    
7.    Haley Tadler Jr Woods Cross 35.  5:40.70    
8.    Ali Johanson Sr Pine View 37.  5:41.77    
9.    Shelby Price So Corner Canyon 38.  5:43.01    
10.    Gabbey Beard Jr Woods Cross 39.  5:43.04    
11.    Alicia Hansen So Wasatch 41.  5:45.47    
12.    Izzy Timms Jr Skyline 46.  5:50.68    
13.    Katelyn Jeffery So Delta 52.  5:52.94    
14.    Lindsey Williams Sr Canyon View 53.  5:53.73    


Girl's 1600 meter Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Laynee Wells Fr Desert Hills 16.  5:22.55    
2.    Maddie Ball Jr Maple Mountain 17.  5:23.39    
3.    Mallory Thiele-Hendricks So Canyon View 18.  5:24.64    
4.    Emmaline Huntzinger So East 19.  5:26.08    
5.    Lydia Foster So Richfield 20.  5:28.25    
6.    Whitney Yardley So Cedar 21.  5:30.93    
7.    Jade Mulvey Jr Skyline 22.  5:32.85    
8.    Paityn Chynoweth Jr Corner Canyon 23.  5:33.14    
9.    Jordan Hawes Jr Desert Hills 24.  5:33.69    
10.    Julieta Navarrete-Lamas So Timpanogos 27.  5:36.54    
11.    Emily Stull Sr Central 29.  5:37.86    
12.    Ellie Burton Sr Park City 30.  5:38.36    
13.    Kaylee Corry Jr Cedar 32.  5:38.62    
14.    Halsey Curry Fr Cedar 36.  5:41.32    
15.    Rachel Slade Jr Desert Hills 42.  5:46.48    
16.    Lauren Rasich Jr Rowland Hall 54.  5:54.03    


Girl's 1600 meter Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Lucy Biles Jr Herriman 1.  4:54.16 10  
2.    Alyssa Snyder Jr Park City 2.  4:59.80 8  
3.    Mary Christensen Jr Timpanogos 3.  5:04.22 6  
4.    Maddie Criscione Sr Park City 4.  5:09.16 5  
5.    Courtney Wayment So Northridge 5.  5:11.48 4  
6.    Lauren Monson Sr Skyline 6.  5:11.83 3  
7.    Eleanor Wettstein So East 7.  5:12.10 2  
8.    Jackie Heaps Sr Lehi 8.  5:12.20 1  
9.    Kamryn Watts Jr Hurricane 9.  5:15.54    
10.    Millika Holbrook Jr Woods Cross 10.  5:15.99    
11.    Courtney Allred Sr Desert Hills 11.  5:16.47    
12.    Emily Sundquist Sr Rowland Hall 12.  5:17.14    
13.    Rachel Bocanegra Sr Timpanogos 13.  5:18.04    
14.    Kami Hartley Sr Herriman 14.  5:18.54    
15.    Sarah Sargent Jr East 15.  5:21.20    


Girl's 1600 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Lucy Biles Jr Herriman S6 -1. 4:54.16 10  
2.    Alyssa Snyder Jr Park City S6 -2. 4:59.80 8  
3.    Mary Christensen Jr Timpanogos S6 -3. 5:04.22 6  
4.    Maddie Criscione Sr Park City S6 -4. 5:09.16 5  
5.    Courtney Wayment So Northridge S6 -5. 5:11.48 4  
6.    Lauren Monson Sr Skyline S6 -6. 5:11.83 3  
7.    Eleanor Wettstein So East S6 -7. 5:12.10 2  
8.    Jackie Heaps Sr Lehi S6 -8. 5:12.20 1  
9.    Kamryn Watts Jr Hurricane S6 -9. 5:15.54    
10.    Millika Holbrook Jr Woods Cross S6 -10. 5:15.99    
11.    Courtney Allred Sr Desert Hills S6 -11. 5:16.47    
12.    Emily Sundquist Sr Rowland Hall S6 -12. 5:17.14    
13.    Rachel Bocanegra Sr Timpanogos S6 -13. 5:18.04    
14.    Kami Hartley Sr Herriman S6 -14. 5:18.54    
15.    Sarah Sargent Jr East S6 -15. 5:21.20    
16.    Laynee Wells Fr Desert Hills S5 -1. 5:22.55    
17.    Maddie Ball Jr Maple Mountain S5 -2. 5:23.39    
18.    Mallory Thiele-Hendricks So Canyon View S5 -3. 5:24.64    
19.    Emmaline Huntzinger So East S5 -4. 5:26.08    
20.    Lydia Foster So Richfield S5 -5. 5:28.25    
21.    Whitney Yardley So Cedar S5 -6. 5:30.93    
22.    Jade Mulvey Jr Skyline S5 -7. 5:32.85    
23.    Paityn Chynoweth Jr Corner Canyon S5 -8. 5:33.14    
24.    Jordan Hawes Jr Desert Hills S5 -9. 5:33.69    
25.    Julie Boekweg Fr North Sanpete S4 -1. 5:34.05    
26.    Erin Anderson So Timpanogos S4 -2. 5:34.86    
27.    Julieta Navarrete-Lamas So Timpanogos S5 -10. 5:36.54    
28.    Aimee Wright Jr Canyon View S4 -3. 5:37.78    
29.    Emily Stull Sr Central S5 -11. 5:37.86    
30.    Ellie Burton Sr Park City S5 -12. 5:38.36    
31.    Allison Jeffery So Richfield S4 -4. 5:38.41    
32.    Kaylee Corry Jr Cedar S5 -13. 5:38.62    
33.    Madelaine Mehr Jr Snow Canyon S4 -5. 5:38.97    
34.    Mia Hart Sr Pine View S4 -6. 5:39.73    
35.    Haley Tadler Jr Woods Cross S4 -7. 5:40.70    
36.    Halsey Curry Fr Cedar S5 -14. 5:41.32    
37.    Ali Johanson Sr Pine View S4 -8. 5:41.77    
38.    Shelby Price So Corner Canyon S4 -9. 5:43.01    
39.    Gabbey Beard Jr Woods Cross S4 -10. 5:43.04    
40.    Olivia Moyle Sr Enterprise S3 -1. 5:45.37    
41.    Alicia Hansen So Wasatch S4 -11. 5:45.47    
42.    Rachel Slade Jr Desert Hills S5 -15. 5:46.48    
43.    Alli Peterson Fr Pine View S3 -2. 5:47.51    
44.    Mikie Brinkerhoff Jr Herriman S3 -3. 5:49.43    
45.    Sarah Engstrom So Alta S3 -4. 5:50.56    
46.    Izzy Timms Jr Skyline S4 -12. 5:50.68    
47.    Ashley Goleman Sr Alta S3 -5. 5:51.10    
48.    Ashlynn Blauer So Parowan S3 -6. 5:51.26    
49.    Allyson Berri So Canyon View S3 -7. 5:51.53    
50.    Melanie Pena So Kearns S3 -8. 5:52.11    
51.    Jenni Horner Sr Wasatch S3 -9. 5:52.84    
52.    Katelyn Jeffery So Delta S4 -13. 5:52.94    
53.    Lindsey Williams Sr Canyon View S4 -14. 5:53.73    
54.    Lauren Rasich Jr Rowland Hall S5 -16. 5:54.03    
55.    Elizabeth Lunt Sr Pine View S3 -10. 5:57.94    
56.    Christine Sheehan So Wasatch S2 -1. 5:58.18    
57.    Olivia Erickson So Alta S3 -11. 5:58.86    
58.    Sami Austin So Lehi S2 -2. 5:59.49    
59.    Haley Hunt Fr Juan Diego S2 -3. 5:59.97    
60.    Grace Hanks Fr Corner Canyon S3 -12. 6:00.43    
61.    Zaharah Rossi Fr Carbon S2 -4. 6:01.20    
62.    Mikaela Jorgensen Fr Herriman S3 -13. 6:02.82    
63.    Talia Wilcock Fr Hurricane S2 -5. 6:03.25    
64.    Bronwyn Taylor Jr Wasatch S3 -14. 6:05.73    
65.    Abby Finlinson Fr Delta S3 -15. 6:05.74    
66.    Anna Thomas So Uintah S2 -6. 6:06.38    
67.    Jadzia Kreyling Fr Snow Canyon S2 -7. 6:07.16    
68.    Allison Yardley Fr Enterprise S2 -8. 6:07.50    
69.    Lauren Haynes So Park City S2 -9. 6:07.56    
70.    Madison Spor Fr Dixie S2 -10. 6:08.72    
71.    Holland Terry So Parowan S2 -11. 6:09.78    
72.    Gabby Howell So Lehi S2 -12. 6:11.88    
73.    Mari Kaibetony So North Sanpete S2 -13. 6:12.14    
74.    Ashley Larsen Jr Uintah S2 -14. 6:12.48    
75.    Jayden Rock So Central S2 -15. 6:12.99    
76.    Jessica Allred Jr Uintah S1 -1. 6:13.91    
77.    Libby Allnatt Sr Juan Diego S1 -2. 6:17.84    
78.    Madison Barney Sr Snow Canyon S1 -3. 6:18.28    
79.    Kiera Leavitt So Snow Canyon S1 -4. 6:20.33    
80.    Abagail Bate So Richfield S1 -5. 6:24.25    
81.    Amanda Humphries Fr Enterprise S1 -6. 6:24.26    
82.    Aubree Kjar Jr Cedar S2 -16. 6:27.74    
83.    Emily Ibarra So Lehi S1 -7. 6:33.05    
84.    Morgan Penrod Fr Hurricane S1 -8. 6:40.89    
85.    Olivia Causse Jr Juan Diego S1 -9. 6:42.98    
86.    Alisha Hall Fr Enterprise S1 -10. 6:52.08    
87.    Lexie Bowles Jr North Sanpete S1 -11. 6:53.89    
88.    Kayla Larson So Hurricane S1 -12. 6:53.99    
89.    Kirtlyn Hunt Jr Parowan S1 -13. 6:55.55    
90.    Asia Barrientos Fr Central S1 -14. 6:56.60    
91.    Caity Howard So Wasatch Academy S1 -15. 6:57.52    
92.    Maddie Harris Fr Parowan S1 -16. 6:59.15    
93.    Erin Angerhofer Jr North Sanpete S1 -17. 8:05.18    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Herriman 139     
2.  Park City 80     
3.  Cedar 74     
4.  Timpanogos 57     
5.  Desert Hills 43     
6.  Richfield 32     
7.  Emery 26     
8.  Dixie 25     
9.  Wasatch 20     
9.  North Sanpete 20     
11.  Lehi 18     
12.  Skyline 16     
12.  Delta 16     
14.  Woods Cross 15     
15.  Hurricane 14     
16.  Pine View 11     
17.  Juan Diego 10     
18.  Canyon View 8     
19.  East 6     
20.  Parowan 5     
20.  Maple Mountain 5     
20.  Snow Canyon 5     
23.  Manti 4     
23.  Northridge 4     
23.  Corner Canyon 4     
26.  Alta 3     
27.  Rowland Hall 1