2014 Pine View Invitational
Pine View High School
Washington, UT
March 28, 2014 - March 29, 2014

Boy's 3200 meter Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Aaron Dockins So Uintah 63.  11:00.90    
2.    Kordell Baker Fr Canyon View 65.  11:06.43    
3.    Tyson Ashcraft Jr Hurricane 66.  11:09.20    
4.    Bryson Ritchie Jr Wasatch 67.  11:18.59    
5.    Jordan Searle So Uintah 69.  11:21.55    
6.    Ben Gatherum So Canyon View 73.  11:28.75    
7.    Drew Jones Fr Carbon 75.  11:36.50    
8.    Sam Porras Jr Dixie 77.  11:55.86    
9.    Tyson Newkirk So Kearns 78.  12:03.76    
10.    Ryan James Fr Central 79.  12:07.08    
11.    Bryson Reynolds Fr Snow Canyon 80.  12:08.20    
12.    Logan Bates Fr Central 81.  12:13.73    
13.    Jordan Ruesch Fr Parowan 82.  12:18.72    
14.    Jameson Griffiths So Parowan 83.  12:19.91    
15.    Ben Jessop Sr North Sanpete 84.  12:21.04    
16.    Austin Eyring So Dixie 85.  12:29.63    
17.    Gavin Jakus Jr Cedar 86.  12:37.12    
18.    Manuel Armenta Fr Kearns 87.  12:38.56    
19.    Skyler Rocco Fr North Sanpete 88.  12:45.40    
20.    Matt Bracken Jr Kearns 89.  12:52.90    
21.    Jace Jensen Fr Snow Canyon 90.  13:08.33    
22.    Daniel Stergios Sr Dixie 91.  13:09.15    
23.    Marshall Schmutz So Snow Canyon 92.  13:09.49    
24.    Osiris Landgarcia So Kearns 93.  13:35.03    
DNS    Ethan Wright Sr Enterprise DNS  DNS    


Boy's 3200 meter Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Nathan Hatton Sr Parowan 36.  10:25.71    
2.    Jesse Case Jr Park City 37.  10:26.53    
3.    Sam Edmunds Jr Park City 40.  10:30.66    
4.    Cole Curry Jr Cedar 42.  10:31.55    
5.    David Wimmer Sr Hurricane 44.  10:32.79    
6.    Lance Prisbrey So Canyon View 45.  10:34.33    
7.    Tanner Robinson Jr Parowan 49.  10:39.36    
8.    Ashton Arndt Jr Alta 50.  10:39.74    
9.    Copeland Anderson Jr Delta 51.  10:43.12    
10.    Jase Anderson So Enterprise 54.  10:51.17    
11.    Kellon Sandall So Richfield 55.  10:51.77    
12.    Jakob Bates Fr East 56.  10:53.04    
13.    Thomas Wilken Jr Delta 57.  10:53.96    
14.    Michael Unck Sr Uintah 58.  10:54.32    
15.    Kody Watts Fr Hurricane 59.  10:55.69    
16.    Preston Warby So Pine View 61.  10:59.00    
17.    Adam Wood Fr Herriman 62.  11:00.53    
18.    Spencer Roth Fr Herriman 64.  11:04.88    
19.    Austin Pace So Richfield 68.  11:20.23    
20.    Michael Mall So Central 70.  11:22.18    
21.    Colby Selman So Corner Canyon 71.  11:22.45    
22.    Collin Howard Sr Wasatch Academy 74.  11:35.08    
23.    Joseph Gudmundson Sr Cedar 76.  11:54.29    
DNS    Tristan Gunn So Corner Canyon DNS  DNS    
DNS    Jesse Holyoak So Cedar DNS  DNS    


Boy's 3200 meter Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Chris Rushing Jr East 10.  9:50.38    
2.    John McPhie Sr Desert Hills 12.  9:52.48    
3.    John Serna Jr East 18.  10:00.60    
4.    Connor Arnell So Lehi 19.  10:00.98    
5.    Will Handley So Timpanogos 21.  10:07.26    
6.    Kyle Rummens Fr Woods Cross 22.  10:08.57    
7.    Stephen Monsen Jr Richfield 23.  10:08.79    
8.    Kyle Evans Jr Skyline 24.  10:09.58    
9.    Davis McDermott Jr Alta 25.  10:11.93    
10.    Colton Bowler Sr Pine View 26.  10:12.41    
11.    Haeden Williams Sr Herriman 27.  10:14.56    
12.    Paul Gaona So Pine View 28.  10:14.68    
13.    Sean Hagert Jr Lehi 30.  10:19.53    
14.    Blake Bennion Jr Alta 31.  10:21.14    
15.    Nicolo Young Sr Skyline 32.  10:21.82    
16.    Jacob Gonzales So Skyline 33.  10:23.40    
17.    Austin Hickley Fr Lehi 34.  10:23.60    
18.    Connor McCoy Jr Snow Canyon 35.  10:23.93    
19.    Andrew Lawson So Corner Canyon 39.  10:28.33    
20.    Jordan Barker Sr Maple Mountain 43.  10:32.12    
21.    Jared Leblow Fr Central 46.  10:35.41    
22.    Michael Hinckley Fr Lehi 47.  10:35.88    
23.    Colby Judd Sr Park City 48.  10:36.96    
24.    Bronco Hollowell Jr Dixie 52.  10:45.87    
25.    Zach` Orton Jr Wasatch 53.  10:47.71    
26.    Carl Peel Fr North Sanpete 60.  10:56.81    
27.    Nouman Kante Jr Wasatch Academy 72.  11:24.05    


Boy's 3200 meter Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jack Evans Sr Skyline 1.  9:25.76 10  
2.    Josh Collins Jr Wasatch 2.  9:39.06 8  
3.    Jacob Stone Sr Woods Cross 3.  9:42.00 6  
4.    Joshua Thatcher So Desert Hills 4.  9:43.23 5  
5.    Ryan Westermann Sr Rowland Hall 5.  9:45.70 4  
6.    Andrew Rummens Jr Woods Cross 6.  9:46.37 3  
7.    Byron Warby Sr Pine View 7.  9:47.07 2  
8.    Brayden Allsop Jr Timpanogos 8.  9:47.88 1  
9.    Taylor Dillon Jr Woods Cross 9.  9:50.19    
10.    Koy Moore Jr Timpanogos 11.  9:51.71    
11.    Joshua Mcphie Sr Desert Hills 13.  9:52.60    
12.    Wes Miller Jr Park City 14.  9:53.21    
13.    Ben Powell Sr Desert Hills 15.  9:53.95    
14.    Jack McCulloch So Wasatch Academy 16.  9:56.74    
15.    Mckay Mace Sr Timpanogos 17.  9:57.35    
16.    Isaac Faux Sr Maple Mountain 20.  10:04.52    
17.    Dakota Cobler Sr East 29.  10:14.90    
18.    Josh Rhees So Wasatch 38.  10:26.59    
19.    Albert Hanks So Corner Canyon 41.  10:31.12    
DNS    Jacob Francis Sr Grand County DNS  DNS    


Boy's 3200 meter Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Jack Evans Sr Skyline S4 -1. 9:25.76 10  
2.    Josh Collins Jr Wasatch S4 -2. 9:39.06 8  
3.    Jacob Stone Sr Woods Cross S4 -3. 9:42.00 6  
4.    Joshua Thatcher So Desert Hills S4 -4. 9:43.23 5  
5.    Ryan Westermann Sr Rowland Hall S4 -5. 9:45.70 4  
6.    Andrew Rummens Jr Woods Cross S4 -6. 9:46.37 3  
7.    Byron Warby Sr Pine View S4 -7. 9:47.07 2  
8.    Brayden Allsop Jr Timpanogos S4 -8. 9:47.88 1  
9.    Taylor Dillon Jr Woods Cross S4 -9. 9:50.19    
10.    Chris Rushing Jr East S3 -1. 9:50.38    
11.    Koy Moore Jr Timpanogos S4 -10. 9:51.71    
12.    John McPhie Sr Desert Hills S3 -2. 9:52.48    
13.    Joshua Mcphie Sr Desert Hills S4 -11. 9:52.60    
14.    Wes Miller Jr Park City S4 -12. 9:53.21    
15.    Ben Powell Sr Desert Hills S4 -13. 9:53.95    
16.    Jack McCulloch So Wasatch Academy S4 -14. 9:56.74    
17.    Mckay Mace Sr Timpanogos S4 -15. 9:57.35    
18.    John Serna Jr East S3 -3. 10:00.60    
19.    Connor Arnell So Lehi S3 -4. 10:00.98    
20.    Isaac Faux Sr Maple Mountain S4 -16. 10:04.52    
21.    Will Handley So Timpanogos S3 -5. 10:07.26    
22.    Kyle Rummens Fr Woods Cross S3 -6. 10:08.57    
23.    Stephen Monsen Jr Richfield S3 -7. 10:08.79    
24.    Kyle Evans Jr Skyline S3 -8. 10:09.58    
25.    Davis McDermott Jr Alta S3 -9. 10:11.93    
26.    Colton Bowler Sr Pine View S3 -10. 10:12.41    
27.    Haeden Williams Sr Herriman S3 -11. 10:14.56    
28.    Paul Gaona So Pine View S3 -12. 10:14.68    
29.    Dakota Cobler Sr East S4 -17. 10:14.90    
30.    Sean Hagert Jr Lehi S3 -13. 10:19.53    
31.    Blake Bennion Jr Alta S3 -14. 10:21.14    
32.    Nicolo Young Sr Skyline S3 -15. 10:21.82    
33.    Jacob Gonzales So Skyline S3 -16. 10:23.40    
34.    Austin Hickley Fr Lehi S3 -17. 10:23.60    
35.    Connor McCoy Jr Snow Canyon S3 -18. 10:23.93    
36.    Nathan Hatton Sr Parowan S2 -1. 10:25.71    
37.    Jesse Case Jr Park City S2 -2. 10:26.53    
38.    Josh Rhees So Wasatch S4 -18. 10:26.59    
39.    Andrew Lawson So Corner Canyon S3 -19. 10:28.33    
40.    Sam Edmunds Jr Park City S2 -3. 10:30.66    
41.    Albert Hanks So Corner Canyon S4 -19. 10:31.12    
42.    Cole Curry Jr Cedar S2 -4. 10:31.55    
43.    Jordan Barker Sr Maple Mountain S3 -20. 10:32.12    
44.    David Wimmer Sr Hurricane S2 -5. 10:32.79    
45.    Lance Prisbrey So Canyon View S2 -6. 10:34.33    
46.    Jared Leblow Fr Central S3 -21. 10:35.41    
47.    Michael Hinckley Fr Lehi S3 -22. 10:35.88    
48.    Colby Judd Sr Park City S3 -23. 10:36.96    
49.    Tanner Robinson Jr Parowan S2 -7. 10:39.36    
50.    Ashton Arndt Jr Alta S2 -8. 10:39.74    
51.    Copeland Anderson Jr Delta S2 -9. 10:43.12    
52.    Bronco Hollowell Jr Dixie S3 -24. 10:45.87    
53.    Zach` Orton Jr Wasatch S3 -25. 10:47.71    
54.    Jase Anderson So Enterprise S2 -10. 10:51.17    
55.    Kellon Sandall So Richfield S2 -11. 10:51.77    
56.    Jakob Bates Fr East S2 -12. 10:53.04    
57.    Thomas Wilken Jr Delta S2 -13. 10:53.96    
58.    Michael Unck Sr Uintah S2 -14. 10:54.32    
59.    Kody Watts Fr Hurricane S2 -15. 10:55.69    
60.    Carl Peel Fr North Sanpete S3 -26. 10:56.81    
61.    Preston Warby So Pine View S2 -16. 10:59.00    
62.    Adam Wood Fr Herriman S2 -17. 11:00.53    
63.    Aaron Dockins So Uintah S1 -1. 11:00.90    
64.    Spencer Roth Fr Herriman S2 -18. 11:04.88    
65.    Kordell Baker Fr Canyon View S1 -2. 11:06.43    
66.    Tyson Ashcraft Jr Hurricane S1 -3. 11:09.20    
67.    Bryson Ritchie Jr Wasatch S1 -4. 11:18.59    
68.    Austin Pace So Richfield S2 -19. 11:20.23    
69.    Jordan Searle So Uintah S1 -5. 11:21.55    
70.    Michael Mall So Central S2 -20. 11:22.18    
71.    Colby Selman So Corner Canyon S2 -21. 11:22.45    
72.    Nouman Kante Jr Wasatch Academy S3 -27. 11:24.05    
73.    Ben Gatherum So Canyon View S1 -6. 11:28.75    
74.    Collin Howard Sr Wasatch Academy S2 -22. 11:35.08    
75.    Drew Jones Fr Carbon S1 -7. 11:36.50    
76.    Joseph Gudmundson Sr Cedar S2 -23. 11:54.29    
77.    Sam Porras Jr Dixie S1 -8. 11:55.86    
78.    Tyson Newkirk So Kearns S1 -9. 12:03.76    
79.    Ryan James Fr Central S1 -10. 12:07.08    
80.    Bryson Reynolds Fr Snow Canyon S1 -11. 12:08.20    
81.    Logan Bates Fr Central S1 -12. 12:13.73    
82.    Jordan Ruesch Fr Parowan S1 -13. 12:18.72    
83.    Jameson Griffiths So Parowan S1 -14. 12:19.91    
84.    Ben Jessop Sr North Sanpete S1 -15. 12:21.04    
85.    Austin Eyring So Dixie S1 -16. 12:29.63    
86.    Gavin Jakus Jr Cedar S1 -17. 12:37.12    
87.    Manuel Armenta Fr Kearns S1 -18. 12:38.56    
88.    Skyler Rocco Fr North Sanpete S1 -19. 12:45.40    
89.    Matt Bracken Jr Kearns S1 -20. 12:52.90    
90.    Jace Jensen Fr Snow Canyon S1 -21. 13:08.33    
91.    Daniel Stergios Sr Dixie S1 -22. 13:09.15    
92.    Marshall Schmutz So Snow Canyon S1 -23. 13:09.49    
93.    Osiris Landgarcia So Kearns S1 -24. 13:35.03    
DNS    Tristan Gunn So Corner Canyon S2 -DNS DNS    
DNS    Ethan Wright Sr Enterprise S1 -DNS DNS    
DNS    Jesse Holyoak So Cedar S2 -DNS DNS    
DNS    Jacob Francis Sr Grand County S4 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Woods Cross 90     
2.  Richfield 85     
3.  Herriman 66     
4.  Desert Hills 55     
5.  Alta 49     
6.  Lehi 43     
7.  Wasatch 33     
8.  Timpanogos 32     
9.  Skyline 25     
9.  East 25     
11.  Delta 18 .5   
12.  Hurricane 14     
12.  Carbon 14     
12.  Dixie 14     
15.  Parowan 12     
16.  Uintah 11 .5   
17.  Park City 11     
18.  Cedar 10     
18.  Stansbury 10     
18.  Kanab 10     
21.  Manti 8     
22.  Kearns 7     
23.  Pine View 6     
24.  Rowland Hall 4     
25.  Maple Mountain 3     
25.  Canyon View 3     
27.  Snow Canyon 1     
27.  Central 1