2014 Pine View Invitational
Pine View High School
Washington, UT
March 28, 2014 - March 29, 2014

Boy's 4x100 Timed Finals

Section 1
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Herriman A Herriman 3.  44.54 6  
  1.  Carson Hughes   2.  Dallin Tycksen   3.  Jake Jutkins   4.  Kyle Strauss
2.    Wasatch A Wasatch 5.  44.83 4  
  1.  Anderson Davis   2.  Alex Luster   3.  Preston Willey   4.  Jon Durrant
3.    Pine View A Pine View 6.  45.06 3  
  1.  Jed Newby   2.  Kawika Santiago   3.  Colton Miller   4.  Wayne Staheli
4.    Juan Diego A Juan Diego 9.  46.02    
  1.  Chase Williams   2.  David Pleites   3.  David Fenton   4.  Cole Nelson
DQ    Kearns A Kearns DQ  DQ    
  1.  Amone Finau   2.  Sione Finau   3.  Sherwin Lavaka   4.  Sunday Owda
DNS    Enterprise A Enterprise DNS  DNS    
  1.  John Oswald   2.  Chance Holliday   3.  Caleb Koopmans   4.  Michael Dougherty


Boy's 4x100 Timed Finals

Section 2
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Dixie A Dixie 4.  44.83 5  
  1.  Jaden Harrison   2.  Konner Aitken   3.  Brayden Riding   4.  Justin Lewis
2.    Carbon A Carbon 13.  47.46    
  1.  Kyle Barrett   2.  Braxton Jones   3.  Dallin Quinton   4.  Cache Barrett
3.    Uintah A Uintah 14.  47.74    
  1.  Kade Boren   2.  Jessie Funk   3.  Caden Henderson   4.  Talon Strong
4.    Kemmerer A Kemmerer 16.  48.52    
  1.  Connor Bateman   2.  Kolten Gregory   3.  Garrett Walton   4.  Robert Webster
5.    North Sanpete A North Sanpete 17.  53.66    
  1.  Jordan Hope   2.  Holden Atkinson   3.  Waylen Atkinson   4.  Jaxon Jensen
DNS    Corner Canyon A Corner Canyon DNS  DNS    
  1.  Bryce Connely   2.  Tanner Putnam   3.  Cole Barkey   4.  Tyler Green


Boy's 4x100 Timed Finals

Section 3
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Hurricane A Hurricane 10.  46.04    
  1.  Ky Voorhees   2.  Josh Nielson   3.  Kaden Langston   4.  Justin Bice
2.    Delta A Delta 11.  46.19    
  1.  Logan Smith   2.  Karson Brunson   3.  Jaron Fowles   4.  Trace Willoughby
3.    Cedar A Cedar 12.  46.58    
  1.  Ty Bulloch   2.  Dallin Trotter   3.  Russel Nakken   4.  Bodrey Allred
4.    Skyline A Skyline 15.  48.00    
  1.  James Bringard   2.  Michael Lee   3.  Benjamin Drysdale   4.  Mason Draper
DNS    Central A Central DNS  DNS    
  1.  Joseph Heinrich   2.  Matthew Baker   3.  Joseph Landon   4.  Brennen Wissell
DNS    Snow Canyon A Snow Canyon DNS  DNS    
               


Boy's 4x100 Timed Finals

Section 4
 Place         Team   Overall Place   Time  Score

1.    Richfield A Richfield 1.  43.67 10  
  1.  Devin Morrison   2.  Colton Causey   3.  Jarom Stewart   4.  Derek Sorensen
2.    Woods Cross A Woods Cross 2.  43.97 8  
  1.  Chandler Judd   2.  Sean Gallagher   3.  Xequille Harry   4.  Braxton Knapp
3.    Alta A Alta 7.  45.30 2  
               
4.    Timpanogos A Timpanogos 8.  46.01 1  
  1.  McKay Boyd   2.  Josh Brown   3.  Sam Dean   4.  Tanner Webb
DNF    Canyon View A Canyon View DNF  DNF    
  1.  Braxton Higgins   2.  Aj Groft   3.  Michael Musto   4.  Shandon Clark
DQ    Lehi A Lehi DQ  DQ    
  1.  Zachary Carper   2.  Caden Calton   3.  Ruby Pruneda   4.  Zac Morris
DNS    Desert Hills A Desert Hills DNS  DNS    
               


Boy's 4x100 Timed Finals
Overall    Team Section  Time Score

1.    Richfield A Richfield S4 -1. 43.67 10  
  1.  Devin Morrison   2.  Colton Causey   3.  Jarom Stewart   4.  Derek Sorensen
2.    Woods Cross A Woods Cross S4 -2. 43.97 8  
  1.  Chandler Judd   2.  Sean Gallagher   3.  Xequille Harry   4.  Braxton Knapp
3.    Herriman A Herriman S1 -1. 44.54 6  
  1.  Carson Hughes   2.  Dallin Tycksen   3.  Jake Jutkins   4.  Kyle Strauss
4.    Dixie A Dixie S2 -1. 44.83 5  
  1.  Jaden Harrison   2.  Konner Aitken   3.  Brayden Riding   4.  Justin Lewis
5.    Wasatch A Wasatch S1 -2. 44.83 4  
  1.  Anderson Davis   2.  Alex Luster   3.  Preston Willey   4.  Jon Durrant
6.    Pine View A Pine View S1 -3. 45.06 3  
  1.  Jed Newby   2.  Kawika Santiago   3.  Colton Miller   4.  Wayne Staheli
7.    Alta A Alta S4 -3. 45.30 2  
               
8.    Timpanogos A Timpanogos S4 -4. 46.01 1  
  1.  McKay Boyd   2.  Josh Brown   3.  Sam Dean   4.  Tanner Webb
9.    Juan Diego A Juan Diego S1 -4. 46.02    
  1.  Chase Williams   2.  David Pleites   3.  David Fenton   4.  Cole Nelson
10.    Hurricane A Hurricane S3 -1. 46.04    
  1.  Ky Voorhees   2.  Josh Nielson   3.  Kaden Langston   4.  Justin Bice
11.    Delta A Delta S3 -2. 46.19    
  1.  Logan Smith   2.  Karson Brunson   3.  Jaron Fowles   4.  Trace Willoughby
12.    Cedar A Cedar S3 -3. 46.58    
  1.  Ty Bulloch   2.  Dallin Trotter   3.  Russel Nakken   4.  Bodrey Allred
13.    Carbon A Carbon S2 -2. 47.46    
  1.  Kyle Barrett   2.  Braxton Jones   3.  Dallin Quinton   4.  Cache Barrett
14.    Uintah A Uintah S2 -3. 47.74    
  1.  Kade Boren   2.  Jessie Funk   3.  Caden Henderson   4.  Talon Strong
15.    Skyline A Skyline S3 -4. 48.00    
  1.  James Bringard   2.  Michael Lee   3.  Benjamin Drysdale   4.  Mason Draper
16.    Kemmerer A Kemmerer S2 -4. 48.52    
  1.  Connor Bateman   2.  Kolten Gregory   3.  Garrett Walton   4.  Robert Webster
17.    North Sanpete A North Sanpete S2 -5. 53.66    
  1.  Jordan Hope   2.  Holden Atkinson   3.  Waylen Atkinson   4.  Jaxon Jensen
DNF    Canyon View A Canyon View S4 -DNF DNF    
  1.  Braxton Higgins   2.  Aj Groft   3.  Michael Musto   4.  Shandon Clark
DQ    Lehi A Lehi S4 -DQ DQ    
  1.  Zachary Carper   2.  Caden Calton   3.  Ruby Pruneda   4.  Zac Morris
DQ    Kearns A Kearns S1 -DQ DQ    
  1.  Amone Finau   2.  Sione Finau   3.  Sherwin Lavaka   4.  Sunday Owda
DNS    Central A Central S3 -DNS DNS    
  1.  Joseph Heinrich   2.  Matthew Baker   3.  Joseph Landon   4.  Brennen Wissell
DNS    Corner Canyon A Corner Canyon S2 -DNS DNS    
  1.  Bryce Connely   2.  Tanner Putnam   3.  Cole Barkey   4.  Tyler Green
DNS    Snow Canyon A Snow Canyon S3 -DNS DNS    
               
DNS    Desert Hills A Desert Hills S4 -DNS DNS    
               
DNS    Enterprise A Enterprise S1 -DNS DNS    
  1.  John Oswald   2.  Chance Holliday   3.  Caleb Koopmans   4.  Michael Dougherty


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Woods Cross 90     
2.  Richfield 85     
3.  Herriman 66     
4.  Desert Hills 55     
5.  Alta 49     
6.  Lehi 43     
7.  Wasatch 33     
8.  Timpanogos 32     
9.  Skyline 25     
9.  East 25     
11.  Delta 18 .5   
12.  Hurricane 14     
12.  Carbon 14     
12.  Dixie 14     
15.  Parowan 12     
16.  Uintah 11 .5   
17.  Park City 11     
18.  Kanab 10     
18.  Cedar 10     
18.  Stansbury 10     
21.  Manti 8     
22.  Kearns 7     
23.  Pine View 6     
24.  Rowland Hall 4     
25.  Canyon View 3     
25.  Maple Mountain 3     
27.  Central 1     
27.  Snow Canyon 1