2014 Utah UHSAA State T&F Championships |
Clarence Robison Track - BYU |
Provo, UT |
May 16, 2014 - May 17, 2014 |
Boy's 800 meter 2A Timed Finals |
Section 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | Score | ||||||||||||||||||||||||
1. | Mason Tranter | Jr | Grand County HS | 8. | 2:03.61 | 1 | |||||||||||||||||||||||
2. | Thomas Wilken | Jr | Delta HS | 9. | 2:03.88 | ||||||||||||||||||||||||
3. | Tyler Hatch | Jr | Gunnison Valley HS | 11. | 2:05.37 | ||||||||||||||||||||||||
4. | Jonathan Rothschild | Jr | North Summit HS | 12. | 2:06.03 | ||||||||||||||||||||||||
5. | Nathan Hatton | Sr | Parowan HS | 14. | 2:08.92 | ||||||||||||||||||||||||
6. | Ryan Westermann | Sr | Rowland Hall | 15. | 2:09.62 | ||||||||||||||||||||||||
7. | David Parker | Jr | South Sevier HS | 16. | 2:10.72 | ||||||||||||||||||||||||
8. | Mackay Hare | Jr | Rowland Hall | 17. | 2:11.03 | ||||||||||||||||||||||||
9. | Sam Swoboda | So | Rowland Hall | 19. | 2:15.48 | ||||||||||||||||||||||||
10. | Parker McVey | Jr | Summit Acad HS | 20. | 2:16.17 | ||||||||||||||||||||||||
Boy's 800 meter 2A Timed Finals |
Section 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
Place | Year | Team | Overall Place | Time | Score | ||||||||||||||||||||||||
1. | Eli Oftedal | Jr | Rowland Hall | 1. | 1:55.36 | 10 | |||||||||||||||||||||||
2. | Tanner Nielson | Sr | Delta HS | 2. | 1:57.30 | 8 | |||||||||||||||||||||||
3. | Jack McCulloch | So | Wasatch Academy | 3. | 2:00.44 | 6 | |||||||||||||||||||||||
4. | Jacob Francis | Sr | Grand County HS | 4. | 2:01.74 | 5 | |||||||||||||||||||||||
5. | Christian Sherrow | Sr | San Juan HS | 5. | 2:02.32 | 4 | |||||||||||||||||||||||
6. | Hudson Zwhalen | Sr | North Summit HS | 6. | 2:02.97 | 3 | |||||||||||||||||||||||
7. | Jackson Knowles | Sr | Grand County HS | 7. | 2:03.27 | 2 | |||||||||||||||||||||||
8. | Dane Myers | Jr | Millard HS | 10. | 2:04.13 | ||||||||||||||||||||||||
9. | Bracken Lovell | Jr | Delta HS | 13. | 2:07.50 | ||||||||||||||||||||||||
10. | Cameron Smith | Jr | North Summit HS | 18. | 2:14.39 | ||||||||||||||||||||||||
Boy's 800 meter 2A Timed Finals | |||||||||||||||||||||||||||||
Overall | Year | Team | Section | Time | Score | ||||||||||||||||||||||||
1. | Eli Oftedal | Jr | Rowland Hall | S2 | -1. | 1:55.36 | 10 | ||||||||||||||||||||||
2. | Tanner Nielson | Sr | Delta HS | S2 | -2. | 1:57.30 | 8 | ||||||||||||||||||||||
3. | Jack McCulloch | So | Wasatch Academy | S2 | -3. | 2:00.44 | 6 | ||||||||||||||||||||||
4. | Jacob Francis | Sr | Grand County HS | S2 | -4. | 2:01.74 | 5 | ||||||||||||||||||||||
5. | Christian Sherrow | Sr | San Juan HS | S2 | -5. | 2:02.32 | 4 | ||||||||||||||||||||||
6. | Hudson Zwhalen | Sr | North Summit HS | S2 | -6. | 2:02.97 | 3 | ||||||||||||||||||||||
7. | Jackson Knowles | Sr | Grand County HS | S2 | -7. | 2:03.27 | 2 | ||||||||||||||||||||||
8. | Mason Tranter | Jr | Grand County HS | S1 | -1. | 2:03.61 | 1 | ||||||||||||||||||||||
9. | Thomas Wilken | Jr | Delta HS | S1 | -2. | 2:03.88 | |||||||||||||||||||||||
10. | Dane Myers | Jr | Millard HS | S2 | -8. | 2:04.13 | |||||||||||||||||||||||
11. | Tyler Hatch | Jr | Gunnison Valley HS | S1 | -3. | 2:05.37 | |||||||||||||||||||||||
12. | Jonathan Rothschild | Jr | North Summit HS | S1 | -4. | 2:06.03 | |||||||||||||||||||||||
13. | Bracken Lovell | Jr | Delta HS | S2 | -9. | 2:07.50 | |||||||||||||||||||||||
14. | Nathan Hatton | Sr | Parowan HS | S1 | -5. | 2:08.92 | |||||||||||||||||||||||
15. | Ryan Westermann | Sr | Rowland Hall | S1 | -6. | 2:09.62 | |||||||||||||||||||||||
16. | David Parker | Jr | South Sevier HS | S1 | -7. | 2:10.72 | |||||||||||||||||||||||
17. | Mackay Hare | Jr | Rowland Hall | S1 | -8. | 2:11.03 | |||||||||||||||||||||||
18. | Cameron Smith | Jr | North Summit HS | S2 | -10. | 2:14.39 | |||||||||||||||||||||||
19. | Sam Swoboda | So | Rowland Hall | S1 | -9. | 2:15.48 | |||||||||||||||||||||||
20. | Parker McVey | Jr | Summit Acad HS | S1 | -10. | 2:16.17 | |||||||||||||||||||||||
Men & Women's 2A Team Scores | ||||||
After 16 Events | ||||||
Overall | Team | Score | ||||
1. | Grand County HS | 104 | .0 | |||
2. | Delta HS | 72 | .0 | |||
3. | Manti HS | 65 | .0 | |||
4. | San Juan HS | 58 | .5 | |||
5. | Kanab HS | 57 | .5 | |||
6. | North Summit HS | 56 | .0 | |||
7. | Millard HS | 48 | .0 | |||
8. | Parowan HS | 37 | .0 | |||
9. | Wasatch Academy | 27 | .0 | |||
10. | Rowland Hall | 25 | .0 | |||
11. | Emery HS | 21 | .0 | |||
12. | Gunnison Valley HS | 16 | .5 | |||
13. | South Summit HS | 10 | .0 | |||
14. | Enterprise HS | 8 | .0 | |||
14. | Beaver HS | 8 | .0 | |||
16. | Layton Christian Acad | 6 | .0 | |||
17. | Maeser Prep Acad | 3 | .5 | |||
18. | South Sevier HS | 1 | .0 |