15th Taylorsville invitational
Taylorsville High school
Taylorsville High, UT
April 18, 2015

Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Tyler Sigrest Sr Cyprus HS 44.  11.79 +0.6    
2.    Aj Semeatu Sr Cyprus HS 46.  11.81 +0.6    
3.    Tyler Green Jr Corner Canyon HS 56.  12.01 +0.6    
4.    Tj Brower So Murray HS 90.  12.74 +0.6    
5.    Perrin Rutherford So Murray HS 91.  12.76 +0.6    
6.    Dillon Ormond Fr Corner Canyon HS 92.  12.8 +0.6    
7.    Connin Fife So Corner Canyon HS 97.  13.68 +0.6    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Steven Clark So Taylorsville HS 96.  13.15 +1.4    
2.    Angel Rodriguez Jr Cyprus HS 98.  13.91 +1.4    
DNS    Trac Tran Fr East DNS  DNS +1.4    
DNS    Qauyvon Atkinson Sr Layton Christian academy DNS  DNS +1.4    
DNS    Noah Clark Jr Cyprus HS DNS  DNS +1.4    
DNS    Igor Torres Sr Layton Christian academy DNS  DNS +1.4    
DNS    Marvin Karangwa Jr Layton Christian academy DNS  DNS +1.4    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Luis Alvarez So Hillcrest HS 61.  12.08 +0.0    
2.    Chase Whitehead Sr Hillcrest HS 69.  12.14 +0.0    
3.    Daniel Martinez Sr Granger HS 80.  12.39 +0.0    
4.    Dallin Jamison So West Jordan High School 81.  12.42 +0.0    
5.    Ramiro Ortega Sr Granger HS 88.  12.68 +0.0    
6.    Will Hurley Sr Murray HS 93.  12.94 +0.0    
DNS    Calvin Karangwa Jr Layton Christian academy DNS  DNS +0.0    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Cole Barkey So Corner Canyon HS 60.  12.06 +1.4    
2.    Connor McSwain Fr Murray HS 66.  12.11 +1.4    
3.    Drew Pan So Alta HS 70.  12.17 +1.4    
4.    Cody Cox So Spring Creek High School 82.  12.47 +1.4    
5.    Jonathon Soto So West Jordan High School 86.  12.55 +1.4    
6.    Alex Arellano Sr Granger HS 87.  12.60 +1.4    
7.    Jacob Benson So Olympus HS 88.  12.68 +1.4    
8.    Bijan McCall Sr Layton Christian academy 94.  13.11 +1.4    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Lucas Bothner Jr Park City High School 49.  11.85 +2.5    
2.    Ismael Valle Jr Granger HS 52.  11.87 +2.5    
3.    Peter OBrien So Olympus HS 58.  12.02 +2.5    
4.    Zach Hodgsen Sr Olympus HS 72.  12.24 +2.5    
5.    Cullen Woodley Jr Juan Diego Catholic HS 73.  12.28 +2.5    
6.    Christopher Garfias So West Jordan High School 75.  12.30 +2.5    
7.    Alex Woster Fr Spring Creek High School 76.  12.31 +2.5    
8.    Arto Sekepyan Jr Hillcrest HS 85.  12.54 +2.5    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Suliasi Tukumoeatu Sr Granger HS 5.  11.14 +0.8 4  
2.    Christian Richard So Brighton HS 34.  11.69 +0.8    
3.    Andrew Covey So Brighton HS 44.  11.79 +0.8    
4.    Ethan Lott Fr Timpview High School 56.  12.01 +0.8    
5.    Harrison Wakefield Jr Park City High School 61.  12.08 +0.8    
6.    Devin Hager Jr Spring Creek High School 77.  12.32 +0.8    
7.    Devon Johnson Jr Juan Diego Catholic HS 83.  12.48 +0.8    
DNS    Justin Richard Fr Brighton HS DNS  DNS +0.8    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Rhett Anderson Jr Brighton HS 32.  11.68 +2.2    
2.    Mack Wakley So West Jordan High School 34.  11.69 +2.2    
3.    Matt Hornberger So Spring Creek High School 53.  11.89 +2.2    
4.    Nesta Heaps Jr Park City High School 54.  11.95 +2.2    
5.    Alberto Rodriguez Jr Spring Creek High School 64.  12.10 +2.2    
6.    Grayson Maddux Jr Park City High School 66.  12.11 +2.2    
7.    Mason Draper So Skyline HS 71.  12.22 +2.2    
8.    Palepoi Gilmore Jr Hunter HS 94.  13.11 +2.2    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Hunter Oredson Sr Alta HS 11.  11.38 +0.3    
2.    Ricky Calder Fr Herriman High School 28.  11.63 +0.3    
3.    Preston Hagen So Jordan HS 46.  11.81 +0.3    
4.    Davin Olsen Fr Bingham HS 50.  11.86 +0.3    
5.    Keaton Walker Jr Skyline HS 55.  11.96 +0.3    
6.    David Fenton Jr Juan Diego Catholic HS 59.  12.04 +0.3    
7.    Ben Reyes So Jordan HS 79.  12.34 +0.3    
8.    Cooper Clark So Jordan HS 84.  12.49 +0.3    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Isaac Mortensen So Riverton HS 22.  11.54 +0.0    
2.    Brenden Lapp So Rock Springs HS-WY 26.  11.60 +0.0    
3.    Jaky Blad Sr Riverton HS 28.  11.63 +0.0    
4.    Isiah Jackson So Jordan HS 37.  11.71 +0.0    
5.    Michael Lee Jr Skyline HS 40.  11.74 +0.0    
6.    Tyler Critchfield Jr Corner Canyon HS 42.  11.77 +0.0    
7.    Bridger Pack Jr Olympus HS 68.  12.12 +0.0    
8.    Jaeden Carnahan Fr Rock Springs HS-WY 77.  12.32 +0.0    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    James Deboe Jr Brighton HS 10.  11.32 +0.0    
2.    Ethan Erickson Jr Bingham HS 26.  11.60 +0.0    
3.    Sheldon Martineau Sr Skyline HS 30.  11.67 +0.0    
3.    Gabe Hamideh Jr Jordan HS 30.  11.67 +0.0    
5.    Dennis Lal Sr Jordan HS 34.  11.69 +0.0    
6.    Jeff Hutson Jr Alta HS 39.  11.73 +0.0    
7.    Lachlan Zuchetto So East 63.  12.09 +0.0    
DNS    Joey Culas So East DNS  DNS +0.0    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Zachary Engstrom Fr Alta HS 19.  11.50 +1.3    
2.    Taylor Johnson Sr Jordan HS 24.  11.58 +1.3    
3.    Preston Cervantes Sr Park City High School 32.  11.68 +1.3    
4.    Zac Lalliss Sr Riverton HS 37.  11.71 +1.3    
5.    Peter Kim Sr Hillcrest HS 41.  11.75 +1.3    
6.    Gabriel Stock So Copper Hills HS 43.  11.78 +1.3    
7.    Mosese Lomu Jr East 73.  12.28 +1.3    
DNS    Kasim Bakenra So East DNS  DNS +1.3    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 12
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    David Kuhn Sr Hunter HS 8.  11.21 +1.6 0 .500
2.    Garrison Woods Sr Jordan HS 16.  11.42 +1.6    
3.    Nate Mower Sr Jordan HS 17.  11.43 +1.6    
4.    Aj Townsend Sr Jordan HS 21.  11.51 +1.6    
5.    Shamar Duffus Sr Hunter HS 22.  11.54 +1.6    
6.    Jeffrey TImothy Sr Jordan HS 24.  11.58 +1.6    
7.    John Asay Jr Bingham HS 48.  11.84 +1.6    
8.    Jacob Beasley So Juan Diego Catholic HS 64.  12.10 +1.6    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 13
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Tyler Topham Jr Bingham HS 7.  11.18 +0.5 2  
2.    Christian Garcia Jr Highland High School 11.  11.38 +0.5    
2.    Andrew Glenn Jr Riverton HS 11.  11.38 +0.5    
2.    Andrew Davidowski Sr Park City High School 11.  11.38 +0.5    
5.    Spencer Curtis So Jordan HS 15.  11.41 +0.5    
6.    Devin Tuttle Sr Alta HS 19.  11.50 +0.5    
7.    Jake Boren So Highland High School 50.  11.86 +0.5    
DNS    Mohamed Yassin Jr Highland High School DNS  DNS +0.5    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 14
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Carlos Salcido Sr Rock Springs HS-WY 1.  10.64 +0.5 10  
2.    Skyler Andam Jr Copper Hills HS 2.  10.91 +0.5 8  
3.    Chandler Anderson Sr Park City High School 3.  11.04 +0.5 6  
4.    Cameron Norton Sr Copper Hills HS 4.  11.13 +0.5 5  
5.    Karl Kumpin Sr Copper Hills HS 6.  11.16 +0.5 3  
6.    Thomas Pembroke Sr Highland High School 8.  11.21 +0.5 0 .500
7.    Joshua Davis So Alta HS 18.  11.46 +0.5    
DNS    Matt Fowler So Rock Springs HS-WY DNS  DNS +0.5    


Boy's 100 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time  Wind Score

1.    Carlos Salcido Sr Rock Springs HS-WY S14 -1. 10.64 +0.5 10  
2.    Skyler Andam Jr Copper Hills HS S14 -2. 10.91 +0.5 8  
3.    Chandler Anderson Sr Park City High School S14 -3. 11.04 +0.5 6  
4.    Cameron Norton Sr Copper Hills HS S14 -4. 11.13 +0.5 5  
5.    Suliasi Tukumoeatu Sr Granger HS S6 -1. 11.14 +0.8 4  
6.    Karl Kumpin Sr Copper Hills HS S14 -5. 11.16 +0.5 3  
7.    Tyler Topham Jr Bingham HS S13 -1. 11.18 +0.5 2  
8.    Thomas Pembroke Sr Highland High School S14 -6. 11.21 +0.5 0 .500
8.    David Kuhn Sr Hunter HS S12 -1. 11.21 +1.6 0 .500
10.    James Deboe Jr Brighton HS S10 -1. 11.32 +0.0    
11.    Christian Garcia Jr Highland High School S13 -2. 11.38 +0.5    
11.    Andrew Glenn Jr Riverton HS S13 -2. 11.38 +0.5    
11.    Hunter Oredson Sr Alta HS S8 -1. 11.38 +0.3    
11.    Andrew Davidowski Sr Park City High School S13 -2. 11.38 +0.5    
15.    Spencer Curtis So Jordan HS S13 -5. 11.41 +0.5    
16.    Garrison Woods Sr Jordan HS S12 -2. 11.42 +1.6    
17.    Nate Mower Sr Jordan HS S12 -3. 11.43 +1.6    
18.    Joshua Davis So Alta HS S14 -7. 11.46 +0.5    
19.    Zachary Engstrom Fr Alta HS S11 -1. 11.50 +1.3    
19.    Devin Tuttle Sr Alta HS S13 -6. 11.50 +0.5    
21.    Aj Townsend Sr Jordan HS S12 -4. 11.51 +1.6    
22.    Shamar Duffus Sr Hunter HS S12 -5. 11.54 +1.6    
22.    Isaac Mortensen So Riverton HS S9 -1. 11.54 +0.0    
24.    Taylor Johnson Sr Jordan HS S11 -2. 11.58 +1.3    
24.    Jeffrey TImothy Sr Jordan HS S12 -6. 11.58 +1.6    
26.    Brenden Lapp So Rock Springs HS-WY S9 -2. 11.60 +0.0    
26.    Ethan Erickson Jr Bingham HS S10 -2. 11.60 +0.0    
28.    Jaky Blad Sr Riverton HS S9 -3. 11.63 +0.0    
28.    Ricky Calder Fr Herriman High School S8 -2. 11.63 +0.3    
30.    Sheldon Martineau Sr Skyline HS S10 -3. 11.67 +0.0    
30.    Gabe Hamideh Jr Jordan HS S10 -3. 11.67 +0.0    
32.    Rhett Anderson Jr Brighton HS S7 -1. 11.68 +2.2    
32.    Preston Cervantes Sr Park City High School S11 -3. 11.68 +1.3    
34.    Dennis Lal Sr Jordan HS S10 -5. 11.69 +0.0    
34.    Christian Richard So Brighton HS S6 -2. 11.69 +0.8    
34.    Mack Wakley So West Jordan High School S7 -2. 11.69 +2.2    
37.    Isiah Jackson So Jordan HS S9 -4. 11.71 +0.0    
37.    Zac Lalliss Sr Riverton HS S11 -4. 11.71 +1.3    
39.    Jeff Hutson Jr Alta HS S10 -6. 11.73 +0.0    
40.    Michael Lee Jr Skyline HS S9 -5. 11.74 +0.0    
41.    Peter Kim Sr Hillcrest HS S11 -5. 11.75 +1.3    
42.    Tyler Critchfield Jr Corner Canyon HS S9 -6. 11.77 +0.0    
43.    Gabriel Stock So Copper Hills HS S11 -6. 11.78 +1.3    
44.    Andrew Covey So Brighton HS S6 -3. 11.79 +0.8    
44.    Tyler Sigrest Sr Cyprus HS S1 -1. 11.79 +0.6    
46.    Preston Hagen So Jordan HS S8 -3. 11.81 +0.3    
46.    Aj Semeatu Sr Cyprus HS S1 -2. 11.81 +0.6    
48.    John Asay Jr Bingham HS S12 -7. 11.84 +1.6    
49.    Lucas Bothner Jr Park City High School S5 -1. 11.85 +2.5    
50.    Jake Boren So Highland High School S13 -7. 11.86 +0.5    
50.    Davin Olsen Fr Bingham HS S8 -4. 11.86 +0.3    
52.    Ismael Valle Jr Granger HS S5 -2. 11.87 +2.5    
53.    Matt Hornberger So Spring Creek High School S7 -3. 11.89 +2.2    
54.    Nesta Heaps Jr Park City High School S7 -4. 11.95 +2.2    
55.    Keaton Walker Jr Skyline HS S8 -5. 11.96 +0.3    
56.    Ethan Lott Fr Timpview High School S6 -4. 12.01 +0.8    
56.    Tyler Green Jr Corner Canyon HS S1 -3. 12.01 +0.6    
58.    Peter OBrien So Olympus HS S5 -3. 12.02 +2.5    
59.    David Fenton Jr Juan Diego Catholic HS S8 -6. 12.04 +0.3    
60.    Cole Barkey So Corner Canyon HS S4 -1. 12.06 +1.4    
61.    Luis Alvarez So Hillcrest HS S3 -1. 12.08 +0.0    
61.    Harrison Wakefield Jr Park City High School S6 -5. 12.08 +0.8    
63.    Lachlan Zuchetto So East S10 -7. 12.09 +0.0    
64.    Jacob Beasley So Juan Diego Catholic HS S12 -8. 12.10 +1.6    
64.    Alberto Rodriguez Jr Spring Creek High School S7 -5. 12.10 +2.2    
66.    Connor McSwain Fr Murray HS S4 -2. 12.11 +1.4    
66.    Grayson Maddux Jr Park City High School S7 -6. 12.11 +2.2    
68.    Bridger Pack Jr Olympus HS S9 -7. 12.12 +0.0    
69.    Chase Whitehead Sr Hillcrest HS S3 -2. 12.14 +0.0    
70.    Drew Pan So Alta HS S4 -3. 12.17 +1.4    
71.    Mason Draper So Skyline HS S7 -7. 12.22 +2.2    
72.    Zach Hodgsen Sr Olympus HS S5 -4. 12.24 +2.5    
73.    Cullen Woodley Jr Juan Diego Catholic HS S5 -5. 12.28 +2.5    
73.    Mosese Lomu Jr East S11 -7. 12.28 +1.3    
75.    Christopher Garfias So West Jordan High School S5 -6. 12.30 +2.5    
76.    Alex Woster Fr Spring Creek High School S5 -7. 12.31 +2.5    
77.    Jaeden Carnahan Fr Rock Springs HS-WY S9 -8. 12.32 +0.0    
77.    Devin Hager Jr Spring Creek High School S6 -6. 12.32 +0.8    
79.    Ben Reyes So Jordan HS S8 -7. 12.34 +0.3    
80.    Daniel Martinez Sr Granger HS S3 -3. 12.39 +0.0    
81.    Dallin Jamison So West Jordan High School S3 -4. 12.42 +0.0    
82.    Cody Cox So Spring Creek High School S4 -4. 12.47 +1.4    
83.    Devon Johnson Jr Juan Diego Catholic HS S6 -7. 12.48 +0.8    
84.    Cooper Clark So Jordan HS S8 -8. 12.49 +0.3    
85.    Arto Sekepyan Jr Hillcrest HS S5 -8. 12.54 +2.5    
86.    Jonathon Soto So West Jordan High School S4 -5. 12.55 +1.4    
87.    Alex Arellano Sr Granger HS S4 -6. 12.60 +1.4    
88.    Jacob Benson So Olympus HS S4 -7. 12.68 +1.4    
88.    Ramiro Ortega Sr Granger HS S3 -5. 12.68 +0.0    
90.    Tj Brower So Murray HS S1 -4. 12.74 +0.6    
91.    Perrin Rutherford So Murray HS S1 -5. 12.76 +0.6    
92.    Dillon Ormond Fr Corner Canyon HS S1 -6. 12.8 +0.6    
93.    Will Hurley Sr Murray HS S3 -6. 12.94 +0.0    
94.    Palepoi Gilmore Jr Hunter HS S7 -8. 13.11 +2.2    
94.    Bijan McCall Sr Layton Christian academy S4 -8. 13.11 +1.4    
96.    Steven Clark So Taylorsville HS S2 -1. 13.15 +1.4    
97.    Connin Fife So Corner Canyon HS S1 -7. 13.68 +0.6    
98.    Angel Rodriguez Jr Cyprus HS S2 -2. 13.91 +1.4    
DNS    Trac Tran Fr East S2 -DNS DNS +1.4    
DNS    Qauyvon Atkinson Sr Layton Christian academy S2 -DNS DNS +1.4    
DNS    Noah Clark Jr Cyprus HS S2 -DNS DNS +1.4    
DNS    Igor Torres Sr Layton Christian academy S2 -DNS DNS +1.4    
DNS    Calvin Karangwa Jr Layton Christian academy S3 -DNS DNS +0.0    
DNS    Justin Richard Fr Brighton HS S6 -DNS DNS +0.8    
DNS    Kasim Bakenra So East S11 -DNS DNS +1.3    
DNS    Marvin Karangwa Jr Layton Christian academy S2 -DNS DNS +1.4    
DNS    Mohamed Yassin Jr Highland High School S13 -DNS DNS +0.5    
DNS    Joey Culas So East S10 -DNS DNS +0.0    
DNS    Matt Fowler So Rock Springs HS-WY S14 -DNS DNS +0.5    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Bingham HS 124     
2.  Copper Hills HS 89 .5   
3.  Riverton HS 57     
4.  Green River HS WY 48     
5.  West Jordan High School 40     
6.  Jordan HS 35 .5   
7.  Rock Springs HS-WY 33     
8.  Alta HS 32 .5   
9.  East 28     
10.  Park City High School 27 .5   
11.  Murray HS 25     
12.  Skyline HS 20 .5   
13.  Olympus HS 18     
14.  Highland High School 13 .5   
15.  Spring Creek High School 11     
16.  Cyprus HS 10     
17.  Brighton HS 9     
18.  Herriman High School 8     
18.  Juan Diego Catholic HS 8     
20.  Taylorsville HS 6     
21.  Timpview High School 5     
22.  Corner Canyon HS 4     
22.  Granger HS 4     
24.  Hunter HS 3     
24.  Hillcrest HS 3