15th Taylorsville invitational
Taylorsville High school
Taylorsville High, UT
April 18, 2015

Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Jada Wims Fr Layton Christian academy 30.  13.32 +1.4    
2.    Morgan Brown So Alta HS 59.  13.83 +1.4    
3.    Ayla Loyd Fr Skyline HS 66.  13.96 +1.4    
4.    Lauren Dance So Corner Canyon HS 83.  14.76 +1.4    
5.    Emily Carvajal Jr Taylorsville HS 90.  15.06 +1.4    
DNS    Niusa (Saiga) Collins Jr Unattached DNS  DNS +1.4    
DNS    Rainbow MauMau Jr Taylorsville HS DNS  DNS +1.4    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Kasandra Christenson So Timpview High School 84.  14.83 +1.6    
2.    Stephanie Buckner So Cyprus HS 93.  15.46 +1.6    
3.    Alex Aubrey Sr Taylorsville HS 94.  15.84 +1.6    
4.    Allison Lambert Fr Timpview High School 95.  16.4 +1.6    
5.    Monica Martinez Jr Cyprus HS 96.  16.77 +1.6    
DNS    Safia Mughal Sr Skyline HS DNS  DNS +1.6    
DNS    Loan Hu Jr Taylorsville HS DNS  DNS +1.6    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Nina Aston So Cyprus HS 75.  14.33 +2.0    
2.    Annie Huntsman Sr East 77.  14.42 +2.0    
3.    Nell Stevens Sr East 81.  14.54 +2.0    
4.    Hannah Lewis Fr Timpview High School 86.  14.92 +2.0    
4.    Hally Ross So Timpview High School 86.  14.92 +2.0    
6.    Brianne Corriveau So Jordan HS 89.  15.00 +2.0    
7.    Courtney Christenson Fr Timpview High School 92.  15.41 +2.0    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Daisy Lal Fr Jordan HS 32.  13.40 +1.5    
2.    Kaitlyn Dunford Jr Corner Canyon HS 71.  14.09 +1.5    
3.    Kamille Neff So Spring Creek High School 74.  14.30 +1.5    
4.    Summer Barlowe Fr Jordan HS 80.  14.49 +1.5    
5.    Dakota Green Jr Spring Creek High School 82.  14.65 +1.5    
6.    Jillian Driesbaugh Fr Spring Creek High School 88.  14.93 +1.5    
7.    Emily Ortega So Olympus HS 91.  15.22 +1.5    
DNS    Teya Bittinger Fr East DNS  DNS +1.5    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Karli Maynes Sr Murray HS 42.  13.56 +2.8    
2.    Frances Dingivan Jr Skyline HS 45.  13.65 +2.8    
3.    Brooke Boren Sr East 48.  13.66 +2.8    
4.    Oriana Canchumani Jr Hunter HS 69.  14.03 +2.8    
5.    Camilla Klundt So West Jordan High School 70.  14.04 +2.8    
DNS    Maris Jensen Fr Timpview High School DNS  DNS +2.8    
DNS    Sarah Herd Sr Green River HS WY DNS  DNS +2.8    
DNS    Bailey Powell So Spring Creek High School DNS  DNS +2.8    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Chancee Slade So Spring Creek High School 58.  13.82 +2.7    
2.    Brianna Puga Sr Granger HS 65.  13.95 +2.7    
3.    Lizzie Mitton Fr Timpview High School 67.  13.98 +2.7    
4.    Tanira Troyan So Murray HS 68.  13.99 +2.7    
5.    Kenia Gonzalez So Granger HS 73.  14.17 +2.7    
6.    Jayde Shepard So Alta HS 79.  14.48 +2.7    
7.    Grace Larson So Hillcrest HS 85.  14.86 +2.7    
DNS    Holly Huber Sr Green River HS WY DNS  DNS +2.7    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Mia Jensen Jr West Jordan High School 26.  13.27 +1.5    
2.    Farrah Call Sr Granger HS 35.  13.43 +1.5    
3.    Lisette Beaugez So Hillcrest HS 40.  13.52 +1.5    
4.    Hayley Henderson Jr Green River HS WY 43.  13.58 +1.5    
5.    Hannah Powell Jr Jordan HS 45.  13.65 +1.5    
6.    Kylee Denison So Highland High School 63.  13.93 +1.5    
7.    Kaylee Tuttle Sr Rock Springs HS-WY 78.  14.43 +1.5    
DNS    Leah Brown So Park City High School DNS  DNS +1.5    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Sydney Bell So Granger HS 29.  13.31 +2.2    
2.    Alysia Loch Jr Olympus HS 45.  13.65 +2.2    
3.    Sage Allen So Olympus HS 49.  13.68 +2.2    
4.    Maddie Smith Fr Park City High School 52.  13.71 +2.2    
5.    Katie Valdez So Murray HS 53.  13.76 +2.2    
6.    Collett Batty So Jordan HS 55.  13.78 +2.2    
7.    Chelsea Rose So Alta HS 64.  13.94 +2.2    
8.    Ashley Scott Fr Alta HS 76.  14.37 +2.2    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Rebecca Tuishime Jr Hunter HS 25.  13.26 +4.2    
2.    Pearl Mensah-Coker So Skyline HS 33.  13.42 +4.2    
3.    Anna Myers So Hunter HS 41.  13.53 +4.2    
4.    Haylee Mather Fr Riverton HS 44.  13.59 +4.2    
5.    Na Tanya Anderson Sr Copper Hills HS 53.  13.76 +4.2    
6.    Linsey Bessert Jr Spring Creek High School 72.  14.12 +4.2    
DNS    Lavinia Ahio So Hunter HS DNS  DNS +4.2    
DNS    Lupe Havili Sr Hillcrest HS DNS  DNS +4.2    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Camille Jolley Jr Bingham HS 11.  13.00 +2.1    
2.    Ashlie Larsen Jr Bingham HS 21.  13.18 +2.1    
3.    Claire West Jr Park City High School 23.  13.23 +2.1    
4.    Rylee Wood So Riverton HS 35.  13.43 +2.1    
4.    Jerica McTee Sr West Jordan High School 35.  13.43 +2.1    
6.    Mady Stauffer Jr Murray HS 49.  13.68 +2.1    
7.    Ellie Schiess So Copper Hills HS 60.  13.88 +2.1    
8.    Kalei Taylor-Stroud So Brighton HS 61.  13.89 +2.1    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Michelle Sierra Fr Copper Hills HS 13.  13.04 +1.1    
2.    Maci McCleary Jr Riverton HS 16.  13.09 +1.1    
3.    Sydney Davis Sr Alta HS 17.  13.11 +1.1    
4.    Kylie Monroe Fr Bingham HS 24.  13.25 +1.1    
5.    Madison Mitchell Sr Alta HS 33.  13.42 +1.1    
6.    Selena Cudney Fr Rock Springs HS-WY 38.  13.46 +1.1    
7.    Hope Nelson Jr Bingham HS 39.  13.49 +1.1    
8.    Kelsey George Fr Brighton HS 56.  13.80 +1.1    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 12
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Emma Schroeder Jr Taylorsville HS 2.  12.68 +1.6 8  
2.    Cassidy Pinnock Sr Olympus HS 3.  12.74 +1.6 6  
3.    Nicole Critchfield Fr Corner Canyon HS 7.  12.85 +1.6 2  
4.    Kellie Kinsman Jr Spring Creek High School 10.  12.99 +1.6    
5.    Kate Saunders Jr Riverton HS 14.  13.05 +1.6    
6.    Leah Anderson Jr Park City High School 15.  13.07 +1.6    
7.    Katie Whittington So Juan Diego Catholic HS 31.  13.39 +1.6    
8.    Kathryn Tournahu Jr Spring Creek High School 61.  13.89 +1.6    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 13
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Cinialy Talavera Jr Granger HS 5.  12.81 +2.8 4  
2.    MaKenzie McCombs Fr Riverton HS 8.  12.97 +2.8 1  
3.    Heather Chan So Layton Christian academy 11.  13.00 +2.8    
4.    Suzanne Williams Sr Hillcrest HS 17.  13.11 +2.8    
5.    Adah Tuttle Jr Timpview High School 20.  13.14 +2.8    
6.    Kaitlyn Bekins Jr Hunter HS 26.  13.27 +2.8    
7.    Elyssa Simpson Jr Rock Springs HS-WY 28.  13.30 +2.8    
DNS    Anika Coombs Jr Brighton HS DNS  DNS +2.8    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals

Section 14
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Elsja Mecham Jr Summit Academy HS 1.  12.57 +2.3 10  
2.    Bobbi Parker Jr Rock Springs HS-WY 4.  12.76 +2.3 5  
3.    Lizzy James Jr Timpview High School 6.  12.82 +2.3 3  
4.    McKell Kellogg Sr Brighton HS 9.  12.98 +2.3    
5.    Sarah Joyner So Green River HS WY 19.  13.13 +2.3    
6.    Montana Spendlove Jr Copper Hills HS 22.  13.20 +2.3    
7.    Saiga Collins Jr Timpview High School 49.  13.68 +2.3    
8.    Asia Kehl Jr Brighton HS 56.  13.80 +2.3    


Girl's 100 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time  Wind Score

1.    Elsja Mecham Jr Summit Academy HS S14 -1. 12.57 +2.3 10  
2.    Emma Schroeder Jr Taylorsville HS S12 -1. 12.68 +1.6 8  
3.    Cassidy Pinnock Sr Olympus HS S12 -2. 12.74 +1.6 6  
4.    Bobbi Parker Jr Rock Springs HS-WY S14 -2. 12.76 +2.3 5  
5.    Cinialy Talavera Jr Granger HS S13 -1. 12.81 +2.8 4  
6.    Lizzy James Jr Timpview High School S14 -3. 12.82 +2.3 3  
7.    Nicole Critchfield Fr Corner Canyon HS S12 -3. 12.85 +1.6 2  
8.    MaKenzie McCombs Fr Riverton HS S13 -2. 12.97 +2.8 1  
9.    McKell Kellogg Sr Brighton HS S14 -4. 12.98 +2.3    
10.    Kellie Kinsman Jr Spring Creek High School S12 -4. 12.99 +1.6    
11.    Camille Jolley Jr Bingham HS S10 -1. 13.00 +2.1    
11.    Heather Chan So Layton Christian academy S13 -3. 13.00 +2.8    
13.    Michelle Sierra Fr Copper Hills HS S11 -1. 13.04 +1.1    
14.    Kate Saunders Jr Riverton HS S12 -5. 13.05 +1.6    
15.    Leah Anderson Jr Park City High School S12 -6. 13.07 +1.6    
16.    Maci McCleary Jr Riverton HS S11 -2. 13.09 +1.1    
17.    Suzanne Williams Sr Hillcrest HS S13 -4. 13.11 +2.8    
17.    Sydney Davis Sr Alta HS S11 -3. 13.11 +1.1    
19.    Sarah Joyner So Green River HS WY S14 -5. 13.13 +2.3    
20.    Adah Tuttle Jr Timpview High School S13 -5. 13.14 +2.8    
21.    Ashlie Larsen Jr Bingham HS S10 -2. 13.18 +2.1    
22.    Montana Spendlove Jr Copper Hills HS S14 -6. 13.20 +2.3    
23.    Claire West Jr Park City High School S10 -3. 13.23 +2.1    
24.    Kylie Monroe Fr Bingham HS S11 -4. 13.25 +1.1    
25.    Rebecca Tuishime Jr Hunter HS S9 -1. 13.26 +4.2    
26.    Kaitlyn Bekins Jr Hunter HS S13 -6. 13.27 +2.8    
26.    Mia Jensen Jr West Jordan High School S7 -1. 13.27 +1.5    
28.    Elyssa Simpson Jr Rock Springs HS-WY S13 -7. 13.30 +2.8    
29.    Sydney Bell So Granger HS S8 -1. 13.31 +2.2    
30.    Jada Wims Fr Layton Christian academy S1 -1. 13.32 +1.4    
31.    Katie Whittington So Juan Diego Catholic HS S12 -7. 13.39 +1.6    
32.    Daisy Lal Fr Jordan HS S4 -1. 13.40 +1.5    
33.    Pearl Mensah-Coker So Skyline HS S9 -2. 13.42 +4.2    
33.    Madison Mitchell Sr Alta HS S11 -5. 13.42 +1.1    
35.    Rylee Wood So Riverton HS S10 -4. 13.43 +2.1    
35.    Farrah Call Sr Granger HS S7 -2. 13.43 +1.5    
35.    Jerica McTee Sr West Jordan High School S10 -4. 13.43 +2.1    
38.    Selena Cudney Fr Rock Springs HS-WY S11 -6. 13.46 +1.1    
39.    Hope Nelson Jr Bingham HS S11 -7. 13.49 +1.1    
40.    Lisette Beaugez So Hillcrest HS S7 -3. 13.52 +1.5    
41.    Anna Myers So Hunter HS S9 -3. 13.53 +4.2    
42.    Karli Maynes Sr Murray HS S5 -1. 13.56 +2.8    
43.    Hayley Henderson Jr Green River HS WY S7 -4. 13.58 +1.5    
44.    Haylee Mather Fr Riverton HS S9 -4. 13.59 +4.2    
45.    Alysia Loch Jr Olympus HS S8 -2. 13.65 +2.2    
45.    Frances Dingivan Jr Skyline HS S5 -2. 13.65 +2.8    
45.    Hannah Powell Jr Jordan HS S7 -5. 13.65 +1.5    
48.    Brooke Boren Sr East S5 -3. 13.66 +2.8    
49.    Sage Allen So Olympus HS S8 -3. 13.68 +2.2    
49.    Mady Stauffer Jr Murray HS S10 -6. 13.68 +2.1    
49.    Saiga Collins Jr Timpview High School S14 -7. 13.68 +2.3    
52.    Maddie Smith Fr Park City High School S8 -4. 13.71 +2.2    
53.    Na Tanya Anderson Sr Copper Hills HS S9 -5. 13.76 +4.2    
53.    Katie Valdez So Murray HS S8 -5. 13.76 +2.2    
55.    Collett Batty So Jordan HS S8 -6. 13.78 +2.2    
56.    Kelsey George Fr Brighton HS S11 -8. 13.80 +1.1    
56.    Asia Kehl Jr Brighton HS S14 -8. 13.80 +2.3    
58.    Chancee Slade So Spring Creek High School S6 -1. 13.82 +2.7    
59.    Morgan Brown So Alta HS S1 -2. 13.83 +1.4    
60.    Ellie Schiess So Copper Hills HS S10 -7. 13.88 +2.1    
61.    Kalei Taylor-Stroud So Brighton HS S10 -8. 13.89 +2.1    
61.    Kathryn Tournahu Jr Spring Creek High School S12 -8. 13.89 +1.6    
63.    Kylee Denison So Highland High School S7 -6. 13.93 +1.5    
64.    Chelsea Rose So Alta HS S8 -7. 13.94 +2.2    
65.    Brianna Puga Sr Granger HS S6 -2. 13.95 +2.7    
66.    Ayla Loyd Fr Skyline HS S1 -3. 13.96 +1.4    
67.    Lizzie Mitton Fr Timpview High School S6 -3. 13.98 +2.7    
68.    Tanira Troyan So Murray HS S6 -4. 13.99 +2.7    
69.    Oriana Canchumani Jr Hunter HS S5 -4. 14.03 +2.8    
70.    Camilla Klundt So West Jordan High School S5 -5. 14.04 +2.8    
71.    Kaitlyn Dunford Jr Corner Canyon HS S4 -2. 14.09 +1.5    
72.    Linsey Bessert Jr Spring Creek High School S9 -6. 14.12 +4.2    
73.    Kenia Gonzalez So Granger HS S6 -5. 14.17 +2.7    
74.    Kamille Neff So Spring Creek High School S4 -3. 14.30 +1.5    
75.    Nina Aston So Cyprus HS S3 -1. 14.33 +2.0    
76.    Ashley Scott Fr Alta HS S8 -8. 14.37 +2.2    
77.    Annie Huntsman Sr East S3 -2. 14.42 +2.0    
78.    Kaylee Tuttle Sr Rock Springs HS-WY S7 -7. 14.43 +1.5    
79.    Jayde Shepard So Alta HS S6 -6. 14.48 +2.7    
80.    Summer Barlowe Fr Jordan HS S4 -4. 14.49 +1.5    
81.    Nell Stevens Sr East S3 -3. 14.54 +2.0    
82.    Dakota Green Jr Spring Creek High School S4 -5. 14.65 +1.5    
83.    Lauren Dance So Corner Canyon HS S1 -4. 14.76 +1.4    
84.    Kasandra Christenson So Timpview High School S2 -1. 14.83 +1.6    
85.    Grace Larson So Hillcrest HS S6 -7. 14.86 +2.7    
86.    Hannah Lewis Fr Timpview High School S3 -4. 14.92 +2.0    
86.    Hally Ross So Timpview High School S3 -4. 14.92 +2.0    
88.    Jillian Driesbaugh Fr Spring Creek High School S4 -6. 14.93 +1.5    
89.    Brianne Corriveau So Jordan HS S3 -6. 15.00 +2.0    
90.    Emily Carvajal Jr Taylorsville HS S1 -5. 15.06 +1.4    
91.    Emily Ortega So Olympus HS S4 -7. 15.22 +1.5    
92.    Courtney Christenson Fr Timpview High School S3 -7. 15.41 +2.0    
93.    Stephanie Buckner So Cyprus HS S2 -2. 15.46 +1.6    
94.    Alex Aubrey Sr Taylorsville HS S2 -3. 15.84 +1.6    
95.    Allison Lambert Fr Timpview High School S2 -4. 16.4 +1.6    
96.    Monica Martinez Jr Cyprus HS S2 -5. 16.77 +1.6    
DNS    Maris Jensen Fr Timpview High School S5 -DNS DNS +2.8    
DNS    Safia Mughal Sr Skyline HS S2 -DNS DNS +1.6    
DNS    Sarah Herd Sr Green River HS WY S5 -DNS DNS +2.8    
DNS    Bailey Powell So Spring Creek High School S5 -DNS DNS +2.8    
DNS    Teya Bittinger Fr East S4 -DNS DNS +1.5    
DNS    Loan Hu Jr Taylorsville HS S2 -DNS DNS +1.6    
DNS    Niusa (Saiga) Collins Jr Unattached S1 -DNS DNS +1.4    
DNS    Rainbow MauMau Jr Taylorsville HS S1 -DNS DNS +1.4    
DNS    Lavinia Ahio So Hunter HS S9 -DNS DNS +4.2    
DNS    Lupe Havili Sr Hillcrest HS S9 -DNS DNS +4.2    
DNS    Holly Huber Sr Green River HS WY S6 -DNS DNS +2.7    
DNS    Leah Brown So Park City High School S7 -DNS DNS +1.5    
DNS    Anika Coombs Jr Brighton HS S13 -DNS DNS +2.8    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Bingham HS 86     
2.  Riverton HS 76     
3.  Hillcrest HS 52 .5   
4.  Olympus HS 45     
5.  Spring Creek High School 44 .5   
6.  Park City High School 41     
7.  Timpview High School 40 .5   
8.  Copper Hills HS 30     
8.  Summit Academy HS 30     
8.  Green River HS WY 30     
11.  Rock Springs HS-WY 25     
12.  Corner Canyon HS 22 .5   
13.  Brighton HS 22     
14.  Highland High School 18     
15.  East 17     
16.  West Jordan High School 14     
16.  Alta HS 14     
18.  Taylorsville HS 8     
18.  Hunter HS 8     
20.  Juan Diego Catholic HS 7 .5   
21.  Skyline HS 6     
21.  Murray HS 6     
21.  Granger HS 6     
24.  West HS 5 .5   
25.  Jordan HS 5     
26.  Cyprus HS 3