15th Taylorsville invitational
Taylorsville High school
Taylorsville High, UT
April 18, 2015

Boy's 200 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Tyler Sigrest Sr Cyprus HS 55.  25.51 +2.0    
2.    Steven Clark So Taylorsville HS 62.  27.90 +2.0    
DNS    Igor Torres Sr Layton Christian academy DNS  DNS +2.0    
DNS    Joao Batista Sr Layton Christian academy DNS  DNS +2.0    
DNS    Qauyvon Atkinson Sr Layton Christian academy DNS  DNS +2.0    
DNS    Ivan Kamili Sr Layton Christian academy DNS  DNS +2.0    
DNS    Jeff Hutson Jr Alta HS DNS  DNS +2.0    


Boy's 200 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Devin Tuttle Sr Alta HS 26.  24.08 +2.0    
2.    Parker Labrum Fr Corner Canyon HS 33.  24.63 +2.0    
3.    Bijan McCall Sr Layton Christian academy 58.  26.65 +2.0    
4.    Eli Haslam So Cyprus HS 61.  27.21 +2.0    
5.    Brayden Apple Jr Layton Christian academy 63.  29.72 +2.0    
DNS    Noah Clark Jr Cyprus HS DNS  DNS +2.0    
DNS    Trac Tran Fr East DNS  DNS +2.0    
DNS    Marvin Karangwa Jr Layton Christian academy DNS  DNS +2.0    


Boy's 200 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Cole White Fr Green River HS WY 39.  24.77 +2.2    
2.    Alex Woster Fr Spring Creek High School 48.  25.22 +2.2    
3.    Alexander Marks Fr Brighton HS 51.  25.32 +2.2    
4.    Ben Reyes So Jordan HS 54.  25.49 +2.2    
5.    Cole Barkey So Corner Canyon HS 56.  25.57 +2.2    
6.    Gordon Begay Jr East 57.  26.29 +2.2    
7.    Palepoi Gilmore Jr Hunter HS 60.  27.10 +2.2    
DNS    Caden Gunnell Sr Spring Creek High School DNS  DNS +2.2    


Boy's 200 meter Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Spencer Curtis So Jordan HS 28.  24.11 +2.5    
2.    Connor Laurence So Park City High School 35.  24.67 +2.5    
3.    Kayl Christensen So Park City High School 41.  24.96 +2.5    
4.    Samuel Johnsen So Brighton HS 43.  25.02 +2.5    
5.    Mosese Lomu Jr East 45.  25.05 +2.5    
6.    Mason Draper So Skyline HS 46.  25.18 +2.5    
7.    Henri Hopgood Fr Park City High School 50.  25.27 +2.5    
DNS    Christopher Garfias So West Jordan High School DNS  DNS +2.5    


Boy's 200 meter Varsity Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Connor McSwain Fr Murray HS 36.  24.69 +2.1    
2.    Alex Johnson Sr Riverton HS 40.  24.83 +2.1    
3.    Dallin Jamison So West Jordan High School 44.  25.03 +2.1    
4.    Jack Bakker Jr Corner Canyon HS 47.  25.21 +2.1    
5.    Justin Richard Fr Brighton HS 52.  25.36 +2.1    
6.    Will Hurley Sr Murray HS 59.  26.87 +2.1    
DNS    Jacob Beasley So Juan Diego Catholic HS DNS  DNS +2.1    
DNS    Cody Cox So Spring Creek High School DNS  DNS +2.1    


Boy's 200 meter Varsity Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Isaac Mortensen So Riverton HS 16.  23.57 +1.8    
2.    Alberto Rodriguez Jr Spring Creek High School 31.  24.28 +1.8    
3.    Landin Sorenson So Murray HS 32.  24.36 +1.8    
4.    Michael Lee Jr Skyline HS 37.  24.70 +1.8    
5.    Hunter Hansen Fr Rock Springs HS-WY 38.  24.75 +1.8    
6.    Jaeden Carnahan Fr Rock Springs HS-WY 42.  24.98 +1.8    
7.    Jonathon Soto So West Jordan High School 49.  25.25 +1.8    
8.    Tyler Green Jr Corner Canyon HS 53.  25.37 +1.8    


Boy's 200 meter Varsity Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Zach Anderson Jr Corner Canyon HS 15.  23.51 +0.7    
2.    Gabe Hamideh Jr Jordan HS 20.  23.72 +0.7    
3.    Zac Lalliss Sr Riverton HS 23.  23.83 +0.7    
4.    Alex Muhlestein Sr Riverton HS 27.  24.09 +0.7    
5.    Andre Orantes Sr Cyprus HS 30.  24.27 +0.7    
6.    Drew Pan So Alta HS 34.  24.64 +0.7    
DNS    Brady Dupea Jr Spring Creek High School DNS  DNS +0.7    
DNS    Joshua Pelegrin Sr Park City High School DNS  DNS +0.7    


Boy's 200 meter Varsity Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Mack Wakley So West Jordan High School 17.  23.60 +2.8    
2.    Josh VanWagenen Sr Bingham HS 25.  23.90 +2.8    
3.    Preston Hagen So Jordan HS 29.  24.26 +2.8    
DNS    Ricky Calder Fr Herriman High School DNS  DNS +2.8    
DNS    Aj Townsend Sr Jordan HS DNS  DNS +2.8    
DNS    Dennis Lal Sr Jordan HS DNS  DNS +2.8    
DNS    Ryan Hansen Jr Hillcrest HS DNS  DNS +2.8    
DNS    Jake Boren So Highland High School DNS  DNS +2.8    


Boy's 200 meter Varsity Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Mussa Mahitula So Highland High School 10.  23.26 +3.1    
1.    Cameron Smith Sr Bingham HS 10.  23.26 +3.1    
3.    Isiah Jackson So Jordan HS 18.  23.62 +3.1    
4.    Hunter Oredson Sr Alta HS 24.  23.88 +3.1    
DNS    Shamar Duffus Sr Hunter HS DNS  DNS +3.1    
DNS    Joey Culas So East DNS  DNS +3.1    
DNS    Andrew Davis Sr Alta HS DNS  DNS +3.1    
DNS    Mohamed Yassin Jr Highland High School DNS  DNS +3.1    


Boy's 200 meter Varsity Timed Finals

Section 10
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Braedon Dority Jr Bingham HS 4.  22.72 +1.1 5  
2.    Garrison Woods Sr Jordan HS 5.  22.80 +1.1 4  
3.    Karl Kumpin Sr Copper Hills HS 7.  23.03 +1.1 2  
4.    Thomas Pembroke Sr Highland High School 12.  23.31 +1.1    
5.    James Deboe Jr Brighton HS 13.  23.41 +1.1    
6.    Zachary Engstrom Fr Alta HS 19.  23.66 +1.1    
7.    Joshua Davis So Alta HS 21.  23.77 +1.1    
8.    Gabriel Stock So Copper Hills HS 22.  23.78 +1.1    


Boy's 200 meter Varsity Timed Finals

Section 11
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Carlos Salcido Sr Rock Springs HS-WY 1.  21.71 +0.9 10  
2.    Skyler Andam Jr Copper Hills HS 2.  22.10 +0.9 8  
3.    Garen Earley Jr Murray HS 3.  22.54 +0.9 6  
4.    Tyler Topham Jr Bingham HS 6.  22.83 +0.9 3  
5.    Keeton Knight Jr Jordan HS 8.  23.05 +0.9 1  
6.    David Kuhn Sr Hunter HS 9.  23.06 +0.9    
7.    Cameron Norton Sr Copper Hills HS 14.  23.43 +0.9    
DNS    Jake Jutkins Jr Herriman High School DNS  DNS +0.9    


Boy's 200 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time  Wind Score

1.    Carlos Salcido Sr Rock Springs HS-WY S11 -1. 21.71 +0.9 10  
2.    Skyler Andam Jr Copper Hills HS S11 -2. 22.10 +0.9 8  
3.    Garen Earley Jr Murray HS S11 -3. 22.54 +0.9 6  
4.    Braedon Dority Jr Bingham HS S10 -1. 22.72 +1.1 5  
5.    Garrison Woods Sr Jordan HS S10 -2. 22.80 +1.1 4  
6.    Tyler Topham Jr Bingham HS S11 -4. 22.83 +0.9 3  
7.    Karl Kumpin Sr Copper Hills HS S10 -3. 23.03 +1.1 2  
8.    Keeton Knight Jr Jordan HS S11 -5. 23.05 +0.9 1  
9.    David Kuhn Sr Hunter HS S11 -6. 23.06 +0.9    
10.    Mussa Mahitula So Highland High School S9 -1. 23.26 +3.1    
10.    Cameron Smith Sr Bingham HS S9 -1. 23.26 +3.1    
12.    Thomas Pembroke Sr Highland High School S10 -4. 23.31 +1.1    
13.    James Deboe Jr Brighton HS S10 -5. 23.41 +1.1    
14.    Cameron Norton Sr Copper Hills HS S11 -7. 23.43 +0.9    
15.    Zach Anderson Jr Corner Canyon HS S7 -1. 23.51 +0.7    
16.    Isaac Mortensen So Riverton HS S6 -1. 23.57 +1.8    
17.    Mack Wakley So West Jordan High School S8 -1. 23.60 +2.8    
18.    Isiah Jackson So Jordan HS S9 -3. 23.62 +3.1    
19.    Zachary Engstrom Fr Alta HS S10 -6. 23.66 +1.1    
20.    Gabe Hamideh Jr Jordan HS S7 -2. 23.72 +0.7    
21.    Joshua Davis So Alta HS S10 -7. 23.77 +1.1    
22.    Gabriel Stock So Copper Hills HS S10 -8. 23.78 +1.1    
23.    Zac Lalliss Sr Riverton HS S7 -3. 23.83 +0.7    
24.    Hunter Oredson Sr Alta HS S9 -4. 23.88 +3.1    
25.    Josh VanWagenen Sr Bingham HS S8 -2. 23.90 +2.8    
26.    Devin Tuttle Sr Alta HS S2 -1. 24.08 +2.0    
27.    Alex Muhlestein Sr Riverton HS S7 -4. 24.09 +0.7    
28.    Spencer Curtis So Jordan HS S4 -1. 24.11 +2.5    
29.    Preston Hagen So Jordan HS S8 -3. 24.26 +2.8    
30.    Andre Orantes Sr Cyprus HS S7 -5. 24.27 +0.7    
31.    Alberto Rodriguez Jr Spring Creek High School S6 -2. 24.28 +1.8    
32.    Landin Sorenson So Murray HS S6 -3. 24.36 +1.8    
33.    Parker Labrum Fr Corner Canyon HS S2 -2. 24.63 +2.0    
34.    Drew Pan So Alta HS S7 -6. 24.64 +0.7    
35.    Connor Laurence So Park City High School S4 -2. 24.67 +2.5    
36.    Connor McSwain Fr Murray HS S5 -1. 24.69 +2.1    
37.    Michael Lee Jr Skyline HS S6 -4. 24.70 +1.8    
38.    Hunter Hansen Fr Rock Springs HS-WY S6 -5. 24.75 +1.8    
39.    Cole White Fr Green River HS WY S3 -1. 24.77 +2.2    
40.    Alex Johnson Sr Riverton HS S5 -2. 24.83 +2.1    
41.    Kayl Christensen So Park City High School S4 -3. 24.96 +2.5    
42.    Jaeden Carnahan Fr Rock Springs HS-WY S6 -6. 24.98 +1.8    
43.    Samuel Johnsen So Brighton HS S4 -4. 25.02 +2.5    
44.    Dallin Jamison So West Jordan High School S5 -3. 25.03 +2.1    
45.    Mosese Lomu Jr East S4 -5. 25.05 +2.5    
46.    Mason Draper So Skyline HS S4 -6. 25.18 +2.5    
47.    Jack Bakker Jr Corner Canyon HS S5 -4. 25.21 +2.1    
48.    Alex Woster Fr Spring Creek High School S3 -2. 25.22 +2.2    
49.    Jonathon Soto So West Jordan High School S6 -7. 25.25 +1.8    
50.    Henri Hopgood Fr Park City High School S4 -7. 25.27 +2.5    
51.    Alexander Marks Fr Brighton HS S3 -3. 25.32 +2.2    
52.    Justin Richard Fr Brighton HS S5 -5. 25.36 +2.1    
53.    Tyler Green Jr Corner Canyon HS S6 -8. 25.37 +1.8    
54.    Ben Reyes So Jordan HS S3 -4. 25.49 +2.2    
55.    Tyler Sigrest Sr Cyprus HS S1 -1. 25.51 +2.0    
56.    Cole Barkey So Corner Canyon HS S3 -5. 25.57 +2.2    
57.    Gordon Begay Jr East S3 -6. 26.29 +2.2    
58.    Bijan McCall Sr Layton Christian academy S2 -3. 26.65 +2.0    
59.    Will Hurley Sr Murray HS S5 -6. 26.87 +2.1    
60.    Palepoi Gilmore Jr Hunter HS S3 -7. 27.10 +2.2    
61.    Eli Haslam So Cyprus HS S2 -4. 27.21 +2.0    
62.    Steven Clark So Taylorsville HS S1 -2. 27.90 +2.0    
63.    Brayden Apple Jr Layton Christian academy S2 -5. 29.72 +2.0    
DNS    Jacob Beasley So Juan Diego Catholic HS S5 -DNS DNS +2.1    
DNS    Cody Cox So Spring Creek High School S5 -DNS DNS +2.1    
DNS    Brady Dupea Jr Spring Creek High School S7 -DNS DNS +0.7    
DNS    Joshua Pelegrin Sr Park City High School S7 -DNS DNS +0.7    
DNS    Ricky Calder Fr Herriman High School S8 -DNS DNS +2.8    
DNS    Aj Townsend Sr Jordan HS S8 -DNS DNS +2.8    
DNS    Dennis Lal Sr Jordan HS S8 -DNS DNS +2.8    
DNS    Caden Gunnell Sr Spring Creek High School S3 -DNS DNS +2.2    
DNS    Ryan Hansen Jr Hillcrest HS S8 -DNS DNS +2.8    
DNS    Christopher Garfias So West Jordan High School S4 -DNS DNS +2.5    
DNS    Noah Clark Jr Cyprus HS S2 -DNS DNS +2.0    
DNS    Jake Boren So Highland High School S8 -DNS DNS +2.8    
DNS    Trac Tran Fr East S2 -DNS DNS +2.0    
DNS    Marvin Karangwa Jr Layton Christian academy S2 -DNS DNS +2.0    
DNS    Shamar Duffus Sr Hunter HS S9 -DNS DNS +3.1    
DNS    Joey Culas So East S9 -DNS DNS +3.1    
DNS    Andrew Davis Sr Alta HS S9 -DNS DNS +3.1    
DNS    Igor Torres Sr Layton Christian academy S1 -DNS DNS +2.0    
DNS    Joao Batista Sr Layton Christian academy S1 -DNS DNS +2.0    
DNS    Mohamed Yassin Jr Highland High School S9 -DNS DNS +3.1    
DNS    Qauyvon Atkinson Sr Layton Christian academy S1 -DNS DNS +2.0    
DNS    Jake Jutkins Jr Herriman High School S11 -DNS DNS +0.9    
DNS    Ivan Kamili Sr Layton Christian academy S1 -DNS DNS +2.0    
DNS    Jeff Hutson Jr Alta HS S1 -DNS DNS +2.0    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Bingham HS 124     
2.  Copper Hills HS 89 .5   
3.  Riverton HS 57     
4.  Green River HS WY 48     
5.  West Jordan High School 40     
6.  Jordan HS 35 .5   
7.  Rock Springs HS-WY 33     
8.  Alta HS 32 .5   
9.  East 28     
10.  Park City High School 27 .5   
11.  Murray HS 25     
12.  Skyline HS 20 .5   
13.  Olympus HS 18     
14.  Highland High School 13 .5   
15.  Spring Creek High School 11     
16.  Cyprus HS 10     
17.  Brighton HS 9     
18.  Herriman High School 8     
18.  Juan Diego Catholic HS 8     
20.  Taylorsville HS 6     
21.  Timpview High School 5     
22.  Corner Canyon HS 4     
22.  Granger HS 4     
24.  Hunter HS 3     
24.  Hillcrest HS 3