15th Taylorsville invitational
Taylorsville High school
Taylorsville High, UT
April 18, 2015

Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Sheridan Hatch So Cyprus HS 52.  1:01.93    
2.    Calvin Karangwa Jr Layton Christian academy 55.  1:05.81    
3.    Zong yang Li Jr Layton Christian academy 57.  1:07.03    
4.    Fotah Em -- Choose -- Layton Christian academy 59.  1:09.25    
DNS    Jeremy Hauber So Cyprus HS DNS  DNS    
DNS    Joao Batista Sr Layton Christian academy DNS  DNS    
DNS    Taylor Warner So Cyprus HS DNS  DNS    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Eric Evans So Murray HS 52.  1:01.93    
2.    Ryan Pratt So Cyprus HS 55.  1:05.81    
3.    Joey Gardner Sr East 57.  1:07.03    
4.    Deng Yak Fr Highland High School 59.  1:09.25    
DNS    Bijan McCall Sr Layton Christian academy DNS  DNS    
DNS    Orinko Genda Fr Highland High School DNS  DNS    
DNS    Marvin Karangwa Jr Layton Christian academy DNS  DNS    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Gordon Begay Jr East 31.  54.53    
2.    Connor Laurence So Park City High School 42.  57.09    
3.    Ben Doyle So Timpview High School 44.  57.44    
4.    Nathan Ellsworth So Corner Canyon HS 45.  57.73    
5.    Garrett Crane Fr Copper Hills HS 49.  59.26    
6.    William Stapert Jr Hunter HS 50.  1:00.52    
7.    Alex Evans Sr Murray HS 51.  1:00.56    
8.    Kyle Watson So Corner Canyon HS 54.  1:02.51    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Alex Muhlestein Sr Riverton HS 24.  54.04    
2.    Lucas Bothner Jr Park City High School 36.  55.58    
3.    Hunter Hansen Fr Rock Springs HS-WY 37.  55.83    
4.    Jax Matthews Sr Corner Canyon HS 39.  56.00    
5.    Josh Holmgren So Bingham HS 40.  56.35    
6.    Spencer Sessions So Murray HS 47.  58.10    
7.    Cameron Maddux Jr Park City High School 48.  58.36    
DNS    Tyler Green Jr Corner Canyon HS DNS  DNS    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Nesta Heaps Jr Park City High School 25.  54.10    
2.    Buk Buk Jr Highland High School 32.  54.77    
3.    Charlie Olsen Jr Copper Hills HS 33.  54.79    
4.    Spencer Bickel So Olympus HS 34.  55.21    
5.    Alex Johnson Sr Riverton HS 35.  55.43    
6.    Dominic Cervantez Sr Olympus HS 38.  55.88    
7.    Tanner Putnam Sr Corner Canyon HS 41.  56.73    
8.    Christian Richard So Brighton HS 43.  57.24    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Brenden Lapp So Rock Springs HS-WY 15.  53.43    
2.    Xayvion Harris Jr Copper Hills HS 18.  53.54    
3.    Joey Culas So East 20.  53.81    
4.    Davis Florence Jr Spring Creek High School 22.  53.92    
5.    Sunny Siu Jr Olympus HS 28.  54.32    
6.    Cole White Fr Green River HS WY 30.  54.33    
7.    Ammon Teare Sr West Jordan High School 46.  57.96    
DNS    Harrison Wakefield Jr Park City High School DNS  DNS    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Brandon Farley Fr Copper Hills HS 6.  52.36 1 .500
1.    David Kuhn Sr Hunter HS 6.  52.36 1 .500
3.    Andrew Glenn Jr Riverton HS 10.  52.61    
4.    Josh VanWagenen Sr Bingham HS 15.  53.43    
5.    Joseph Taylor Jr Olympus HS 20.  53.81    
6.    JoJo Henderson Sr Olympus HS 22.  53.92    
7.    Garek Bielaczyc Jr East 26.  54.28    
8.    Alex Valerio Jr West Jordan High School 28.  54.32    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Tyler Topham Jr Bingham HS 5.  51.91 4  
2.    Matt Fowler So Rock Springs HS-WY 6.  52.36 1 .500
2.    Mason Stephens Jr Park City High School 6.  52.36 1 .500
4.    Abraham Bernal Sr Taylorsville HS 10.  52.61    
5.    Mussa Mahitula So Highland High School 12.  52.63    
6.    Isiah Jackson So Jordan HS 14.  53.27    
7.    Logan Patton Jr Spring Creek High School 17.  53.48    
8.    Jaky Blad Sr Riverton HS 26.  54.28    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Braedon Dority Jr Bingham HS 1.  51.26 10  
2.    Garen Earley Jr Murray HS 2.  51.80 8  
3.    Christian Schraegle Sr Skyline HS 3.  51.81 5 .500
3.    Keeton Knight Jr Jordan HS 3.  51.81 5 .500
5.    Chandler Cork Sr Rock Springs HS-WY 13.  53.04    
6.    McKay Christensen Sr Riverton HS 19.  53.64    
DNS    Jeffrey TImothy Sr Jordan HS DNS  DNS    
DNS    Eli Oftedal Sr Rowland Hall DNS  DNS    


Boy's 400 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Braedon Dority Jr Bingham HS S9 -1. 51.26 10  
2.    Garen Earley Jr Murray HS S9 -2. 51.80 8  
3.    Christian Schraegle Sr Skyline HS S9 -3. 51.81 5 .500
3.    Keeton Knight Jr Jordan HS S9 -3. 51.81 5 .500
5.    Tyler Topham Jr Bingham HS S8 -1. 51.91 4  
6.    Brandon Farley Fr Copper Hills HS S7 -1. 52.36 1 .500
6.    Matt Fowler So Rock Springs HS-WY S8 -2. 52.36 1 .500
6.    David Kuhn Sr Hunter HS S7 -1. 52.36 1 .500
6.    Mason Stephens Jr Park City High School S8 -2. 52.36 1 .500
10.    Abraham Bernal Sr Taylorsville HS S8 -4. 52.61    
10.    Andrew Glenn Jr Riverton HS S7 -3. 52.61    
12.    Mussa Mahitula So Highland High School S8 -5. 52.63    
13.    Chandler Cork Sr Rock Springs HS-WY S9 -5. 53.04    
14.    Isiah Jackson So Jordan HS S8 -6. 53.27    
15.    Brenden Lapp So Rock Springs HS-WY S6 -1. 53.43    
15.    Josh VanWagenen Sr Bingham HS S7 -4. 53.43    
17.    Logan Patton Jr Spring Creek High School S8 -7. 53.48    
18.    Xayvion Harris Jr Copper Hills HS S6 -2. 53.54    
19.    McKay Christensen Sr Riverton HS S9 -6. 53.64    
20.    Joseph Taylor Jr Olympus HS S7 -5. 53.81    
20.    Joey Culas So East S6 -3. 53.81    
22.    JoJo Henderson Sr Olympus HS S7 -6. 53.92    
22.    Davis Florence Jr Spring Creek High School S6 -4. 53.92    
24.    Alex Muhlestein Sr Riverton HS S4 -1. 54.04    
25.    Nesta Heaps Jr Park City High School S5 -1. 54.10    
26.    Jaky Blad Sr Riverton HS S8 -8. 54.28    
26.    Garek Bielaczyc Jr East S7 -7. 54.28    
28.    Sunny Siu Jr Olympus HS S6 -5. 54.32    
28.    Alex Valerio Jr West Jordan High School S7 -8. 54.32    
30.    Cole White Fr Green River HS WY S6 -6. 54.33    
31.    Gordon Begay Jr East S3 -1. 54.53    
32.    Buk Buk Jr Highland High School S5 -2. 54.77    
33.    Charlie Olsen Jr Copper Hills HS S5 -3. 54.79    
34.    Spencer Bickel So Olympus HS S5 -4. 55.21    
35.    Alex Johnson Sr Riverton HS S5 -5. 55.43    
36.    Lucas Bothner Jr Park City High School S4 -2. 55.58    
37.    Hunter Hansen Fr Rock Springs HS-WY S4 -3. 55.83    
38.    Dominic Cervantez Sr Olympus HS S5 -6. 55.88    
39.    Jax Matthews Sr Corner Canyon HS S4 -4. 56.00    
40.    Josh Holmgren So Bingham HS S4 -5. 56.35    
41.    Tanner Putnam Sr Corner Canyon HS S5 -7. 56.73    
42.    Connor Laurence So Park City High School S3 -2. 57.09    
43.    Christian Richard So Brighton HS S5 -8. 57.24    
44.    Ben Doyle So Timpview High School S3 -3. 57.44    
45.    Nathan Ellsworth So Corner Canyon HS S3 -4. 57.73    
46.    Ammon Teare Sr West Jordan High School S6 -7. 57.96    
47.    Spencer Sessions So Murray HS S4 -6. 58.10    
48.    Cameron Maddux Jr Park City High School S4 -7. 58.36    
49.    Garrett Crane Fr Copper Hills HS S3 -5. 59.26    
50.    William Stapert Jr Hunter HS S3 -6. 1:00.52    
51.    Alex Evans Sr Murray HS S3 -7. 1:00.56    
52.    Eric Evans So Murray HS S2 -1. 1:01.93    
52.    Sheridan Hatch So Cyprus HS S1 -1. 1:01.93    
54.    Kyle Watson So Corner Canyon HS S3 -8. 1:02.51    
55.    Calvin Karangwa Jr Layton Christian academy S1 -2. 1:05.81    
55.    Ryan Pratt So Cyprus HS S2 -2. 1:05.81    
57.    Joey Gardner Sr East S2 -3. 1:07.03    
57.    Zong yang Li Jr Layton Christian academy S1 -3. 1:07.03    
59.    Deng Yak Fr Highland High School S2 -4. 1:09.25    
59.    Fotah Em -- Choose -- Layton Christian academy S1 -4. 1:09.25    
DNS    Bijan McCall Sr Layton Christian academy S2 -DNS DNS    
DNS    Orinko Genda Fr Highland High School S2 -DNS DNS    
DNS    Marvin Karangwa Jr Layton Christian academy S2 -DNS DNS    
DNS    Tyler Green Jr Corner Canyon HS S4 -DNS DNS    
DNS    Harrison Wakefield Jr Park City High School S6 -DNS DNS    
DNS    Jeffrey TImothy Sr Jordan HS S9 -DNS DNS    
DNS    Jeremy Hauber So Cyprus HS S1 -DNS DNS    
DNS    Eli Oftedal Sr Rowland Hall S9 -DNS DNS    
DNS    Joao Batista Sr Layton Christian academy S1 -DNS DNS    
DNS    Taylor Warner So Cyprus HS S1 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Bingham HS 124     
2.  Copper Hills HS 89 .5   
3.  Riverton HS 57     
4.  Green River HS WY 48     
5.  West Jordan High School 40     
6.  Jordan HS 35 .5   
7.  Rock Springs HS-WY 33     
8.  Alta HS 32 .5   
9.  East 28     
10.  Park City High School 27 .5   
11.  Murray HS 25     
12.  Skyline HS 20 .5   
13.  Olympus HS 18     
14.  Highland High School 13 .5   
15.  Spring Creek High School 11     
16.  Cyprus HS 10     
17.  Brighton HS 9     
18.  Herriman High School 8     
18.  Juan Diego Catholic HS 8     
20.  Taylorsville HS 6     
21.  Timpview High School 5     
22.  Corner Canyon HS 4     
22.  Granger HS 4     
24.  Hunter HS 3     
24.  Hillcrest HS 3