15th Taylorsville invitational
Taylorsville High school
Taylorsville High, UT
April 18, 2015

Girl's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Frances Dingivan Jr Skyline HS 34.  1:06.53    
2.    Sierra Vest Fr West Jordan High School 44.  1:08.83    
3.    Sydney Latham So Hillcrest HS 46.  1:09.20    
4.    Madison Stokes Sr Copper Hills HS 48.  1:09.63    
5.    Nell Stevens Sr East 49.  1:09.87    
6.    Bubel Caitlin So Park City High School 54.  1:10.93    
7.    Amanda Edwards So Olympus HS 57.  1:12.73    
DNS    Afton McCall Fr Layton Christian academy DNS  DNS    


Girl's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Eleanor Wettstein Jr East 42.  1:07.99    
2.    Eliza Corbin So Timpview High School 47.  1:09.43    
3.    Erin Gaykowski Sr East 50.  1:10.01    
4.    Natalie Pyper Sr Murray HS 55.  1:10.96    
5.    Sophie Brendle Jr Corner Canyon HS 56.  1:11.90    
6.    Abbey Oborn Jr Hunter HS 59.  1:14.93    
DNS    Tanira Troyan So Murray HS DNS  DNS    
DNS    Hannah Buening Jr Bingham HS DNS  DNS    


Girl's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Karli Maynes Sr Murray HS 29.  1:05.48    
2.    Dakota Green Jr Spring Creek High School 40.  1:07.84    
3.    Caroline Pinnock So Olympus HS 41.  1:07.89    
4.    Isabelle Ontiveros Jr Highland High School 45.  1:08.98    
5.    Babe Miller So Park City High School 51.  1:10.71    
6.    Madie Westerlind Fr Corner Canyon HS 58.  1:12.81    
DNS    Heather Chan So Layton Christian academy DNS  DNS    
DNS    Jaydra Payne Sr Corner Canyon HS DNS  DNS    


Girl's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Kamille Neff So Spring Creek High School 23.  1:04.78    
2.    Alandra Mauer Fr Spring Creek High School 32.  1:05.99    
3.    Brianna Giles Sr Riverton HS 33.  1:06.15    
4.    Courtney Kirk Jr Olympus HS 36.  1:06.74    
5.    Rachel Madsen Jr Corner Canyon HS 38.  1:06.88    
6.    Sarah Sargent Sr East 39.  1:07.79    
7.    Sarah Joyner So Green River HS WY 43.  1:08.29    
DNS    Sophie Robinson So Park City High School DNS  DNS    


Girl's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Lauryn Walz So Spring Creek High School 22.  1:04.67    
2.    Ellie Jensen Sr East 27.  1:05.36    
3.    Alison Kidd So Copper Hills HS 31.  1:05.69    
4.    Abigail Packard So Alta HS 36.  1:06.74    
5.    Desie Thorn Sr Jordan HS 52.  1:10.74    
6.    Ellie Lowell Sr East 53.  1:10.91    
DNS    Heaven Kelly Fr Juan Diego Catholic HS DNS  DNS    
DNS    Rebecca Tuishime Jr Hunter HS DNS  DNS    


Girl's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Katie Whittington So Juan Diego Catholic HS 16.  1:02.97    
2.    Zoe Wadge Sr Hillcrest HS 20.  1:03.63    
3.    Haylee Mather Fr Riverton HS 21.  1:04.16    
4.    Emma Lapp So Rock Springs HS-WY 24.  1:05.07    
5.    Kaitlin Farley Jr Copper Hills HS 25.  1:05.15    
6.    Ellie Schiess So Copper Hills HS 28.  1:05.42    
7.    Alyssa Sinks Fr Riverton HS 30.  1:05.52    
DNS    Abby Jensen Jr Jordan HS DNS  DNS    


Girl's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Lisette Beaugez So Hillcrest HS 12.  1:02.12    
2.    Kaitlyn Bekins Jr Hunter HS 13.  1:02.18    
3.    Daisy Lal Fr Jordan HS 14.  1:02.54    
4.    Sage Allen So Olympus HS 19.  1:03.61    
5.    Madison Lewis Sr Corner Canyon HS 26.  1:05.22    
DNS    Rylee Moore So Murray HS DNS  DNS    
DNS    Olivia Elliss Sr Skyline HS DNS  DNS    
DNS    Karra Gourley Sr Hillcrest HS DNS  DNS    


Girl's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 8
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Camille Jolley Jr Bingham HS 3.  59.75 6  
2.    La Taylor Jr Bingham HS 5.  1:00.63 4  
3.    Rylee Wood So Riverton HS 10.  1:02.07    
4.    Abbey Horrocks Jr Bingham HS 11.  1:02.09    
5.    Leah Anderson Jr Park City High School 15.  1:02.92    
6.    Katherine Morelli Jr West HS 17.  1:03.00    
7.    Bailee Radakovich Fr Rock Springs HS-WY 18.  1:03.13    
DNS    MaKenzie Kroupa Jr Rock Springs HS-WY DNS  DNS    


Girl's 400 meter Varsity Timed Finals

Section 9
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    McKenna Neyman Jr Timpview High School 1.  58.15 10  
2.    Cassidy Pinnock Sr Olympus HS 2.  58.97 8  
3.    Nicole Critchfield Fr Corner Canyon HS 4.  59.88 5  
4.    Bobbi Parker Jr Rock Springs HS-WY 6.  1:01.00 3  
5.    Andri Dewey Fr Green River HS WY 7.  1:01.31 2  
6.    Emma Earl So East 8.  1:01.74 1  
7.    Brianna White Fr West HS 9.  1:01.80    
8.    Isabella James Jr West HS 35.  1:06.63    


Girl's 400 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    McKenna Neyman Jr Timpview High School S9 -1. 58.15 10  
2.    Cassidy Pinnock Sr Olympus HS S9 -2. 58.97 8  
3.    Camille Jolley Jr Bingham HS S8 -1. 59.75 6  
4.    Nicole Critchfield Fr Corner Canyon HS S9 -3. 59.88 5  
5.    La Taylor Jr Bingham HS S8 -2. 1:00.63 4  
6.    Bobbi Parker Jr Rock Springs HS-WY S9 -4. 1:01.00 3  
7.    Andri Dewey Fr Green River HS WY S9 -5. 1:01.31 2  
8.    Emma Earl So East S9 -6. 1:01.74 1  
9.    Brianna White Fr West HS S9 -7. 1:01.80    
10.    Rylee Wood So Riverton HS S8 -3. 1:02.07    
11.    Abbey Horrocks Jr Bingham HS S8 -4. 1:02.09    
12.    Lisette Beaugez So Hillcrest HS S7 -1. 1:02.12    
13.    Kaitlyn Bekins Jr Hunter HS S7 -2. 1:02.18    
14.    Daisy Lal Fr Jordan HS S7 -3. 1:02.54    
15.    Leah Anderson Jr Park City High School S8 -5. 1:02.92    
16.    Katie Whittington So Juan Diego Catholic HS S6 -1. 1:02.97    
17.    Katherine Morelli Jr West HS S8 -6. 1:03.00    
18.    Bailee Radakovich Fr Rock Springs HS-WY S8 -7. 1:03.13    
19.    Sage Allen So Olympus HS S7 -4. 1:03.61    
20.    Zoe Wadge Sr Hillcrest HS S6 -2. 1:03.63    
21.    Haylee Mather Fr Riverton HS S6 -3. 1:04.16    
22.    Lauryn Walz So Spring Creek High School S5 -1. 1:04.67    
23.    Kamille Neff So Spring Creek High School S4 -1. 1:04.78    
24.    Emma Lapp So Rock Springs HS-WY S6 -4. 1:05.07    
25.    Kaitlin Farley Jr Copper Hills HS S6 -5. 1:05.15    
26.    Madison Lewis Sr Corner Canyon HS S7 -5. 1:05.22    
27.    Ellie Jensen Sr East S5 -2. 1:05.36    
28.    Ellie Schiess So Copper Hills HS S6 -6. 1:05.42    
29.    Karli Maynes Sr Murray HS S3 -1. 1:05.48    
30.    Alyssa Sinks Fr Riverton HS S6 -7. 1:05.52    
31.    Alison Kidd So Copper Hills HS S5 -3. 1:05.69    
32.    Alandra Mauer Fr Spring Creek High School S4 -2. 1:05.99    
33.    Brianna Giles Sr Riverton HS S4 -3. 1:06.15    
34.    Frances Dingivan Jr Skyline HS S1 -1. 1:06.53    
35.    Isabella James Jr West HS S9 -8. 1:06.63    
36.    Courtney Kirk Jr Olympus HS S4 -4. 1:06.74    
36.    Abigail Packard So Alta HS S5 -4. 1:06.74    
38.    Rachel Madsen Jr Corner Canyon HS S4 -5. 1:06.88    
39.    Sarah Sargent Sr East S4 -6. 1:07.79    
40.    Dakota Green Jr Spring Creek High School S3 -2. 1:07.84    
41.    Caroline Pinnock So Olympus HS S3 -3. 1:07.89    
42.    Eleanor Wettstein Jr East S2 -1. 1:07.99    
43.    Sarah Joyner So Green River HS WY S4 -7. 1:08.29    
44.    Sierra Vest Fr West Jordan High School S1 -2. 1:08.83    
45.    Isabelle Ontiveros Jr Highland High School S3 -4. 1:08.98    
46.    Sydney Latham So Hillcrest HS S1 -3. 1:09.20    
47.    Eliza Corbin So Timpview High School S2 -2. 1:09.43    
48.    Madison Stokes Sr Copper Hills HS S1 -4. 1:09.63    
49.    Nell Stevens Sr East S1 -5. 1:09.87    
50.    Erin Gaykowski Sr East S2 -3. 1:10.01    
51.    Babe Miller So Park City High School S3 -5. 1:10.71    
52.    Desie Thorn Sr Jordan HS S5 -5. 1:10.74    
53.    Ellie Lowell Sr East S5 -6. 1:10.91    
54.    Bubel Caitlin So Park City High School S1 -6. 1:10.93    
55.    Natalie Pyper Sr Murray HS S2 -4. 1:10.96    
56.    Sophie Brendle Jr Corner Canyon HS S2 -5. 1:11.90    
57.    Amanda Edwards So Olympus HS S1 -7. 1:12.73    
58.    Madie Westerlind Fr Corner Canyon HS S3 -6. 1:12.81    
59.    Abbey Oborn Jr Hunter HS S2 -6. 1:14.93    
DNS    Tanira Troyan So Murray HS S2 -DNS DNS    
DNS    Hannah Buening Jr Bingham HS S2 -DNS DNS    
DNS    Heather Chan So Layton Christian academy S3 -DNS DNS    
DNS    Heaven Kelly Fr Juan Diego Catholic HS S5 -DNS DNS    
DNS    Rylee Moore So Murray HS S7 -DNS DNS    
DNS    Olivia Elliss Sr Skyline HS S7 -DNS DNS    
DNS    MaKenzie Kroupa Jr Rock Springs HS-WY S8 -DNS DNS    
DNS    Jaydra Payne Sr Corner Canyon HS S3 -DNS DNS    
DNS    Abby Jensen Jr Jordan HS S6 -DNS DNS    
DNS    Rebecca Tuishime Jr Hunter HS S5 -DNS DNS    
DNS    Sophie Robinson So Park City High School S4 -DNS DNS    
DNS    Afton McCall Fr Layton Christian academy S1 -DNS DNS    
DNS    Karra Gourley Sr Hillcrest HS S7 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Bingham HS 86     
2.  Riverton HS 76     
3.  Hillcrest HS 52 .5   
4.  Olympus HS 45     
5.  Spring Creek High School 44 .5   
6.  Park City High School 41     
7.  Timpview High School 40 .5   
8.  Copper Hills HS 30     
8.  Summit Academy HS 30     
8.  Green River HS WY 30     
11.  Rock Springs HS-WY 25     
12.  Corner Canyon HS 22 .5   
13.  Brighton HS 22     
14.  Highland High School 18     
15.  East 17     
16.  West Jordan High School 14     
16.  Alta HS 14     
18.  Taylorsville HS 8     
18.  Hunter HS 8     
20.  Juan Diego Catholic HS 7 .5   
21.  Skyline HS 6     
21.  Murray HS 6     
21.  Granger HS 6     
24.  West HS 5 .5   
25.  Jordan HS 5     
26.  Cyprus HS 3