15th Taylorsville invitational
Taylorsville High school
Taylorsville High, UT
April 18, 2015

Boy's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Mathew King Jr Cyprus HS 39.  2:15.56    
2.    Bryson Davis So Alta HS 40.  2:15.82    
3.    Jonah Garner Jr Highland High School 47.  2:20.07    
4.    Will Newell Fr Jordan HS 52.  2:22.10    
5.    Nicholas Thomson Jr Cyprus HS 53.  2:23.62    
6.    Jr Benson Fr Murray HS 54.  2:24.24    
7.    Alex Evans Sr Murray HS 55.  2:25.84    
8.    Eric Evans So Murray HS 56.  2:26.04    
DNS    Ethan Eng-Tow So Skyline HS DNS  DNS    
DNS    Jacob Petek So Skyline HS DNS  DNS    
DNS    Nick Korhonen So Cyprus HS DNS  DNS    
DNS    Diwas Gautam So East DNS  DNS    
DNS    Josh Peck So Cyprus HS DNS  DNS    
DNS    Russell Hollingworth Fr Timpview High School DNS  DNS    


Boy's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Isacc Fabiano Jr Copper Hills HS 27.  2:11.24    
2.    Jakob Bates So East 28.  2:12.29    
3.    Mike Wintercorn Sr Jordan HS 30.  2:13.04    
4.    Gordon Begay Jr East 37.  2:15.04    
5.    Braden Hastings So Hillcrest HS 41.  2:16.00    
6.    Hunter Crane Jr Copper Hills HS 43.  2:16.69    
7.    Peter Christiansen Jr Hillcrest HS 44.  2:17.61    
8.    Bodey Schriever So Corner Canyon HS 48.  2:20.47    
9.    Skylar Hobbs So Skyline HS 49.  2:20.94    
10.    Christian Wright Jr Corner Canyon HS 50.  2:21.68    
11.    Ben Hiatt So Corner Canyon HS 51.  2:21.69    
DNS    Koby Konschot Fr Jordan HS DNS  DNS    
DNS    Brandon Loranca Fr West HS DNS  DNS    
DNS    Kyle Koch Jr Hillcrest HS DNS  DNS    
DNS    Devin Nuse So Jordan HS DNS  DNS    


Boy's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Anthony Hovey Jr Hunter HS 16.  2:07.06    
2.    Domeniko Ardadi Sr Olympus HS 23.  2:08.48    
3.    Jacob Rowley So Olympus HS 24.  2:08.62    
4.    Zack DeGraw So Olympus HS 26.  2:09.69    
5.    Joel Bangerter Jr Timpview High School 29.  2:12.94    
6.    Samuel Brown Fr Skyline HS 31.  2:13.16    
7.    Braden Reichl So Green River HS WY 33.  2:13.28    
8.    Chase Jones Sr Jordan HS 34.  2:13.62    
9.    Alex Hansen Fr Corner Canyon HS 35.  2:13.68    
10.    Call Butterfield Jr Rock Springs HS-WY 36.  2:14.11    
11.    Austin Waters Sr Green River HS WY 38.  2:15.26    
12.    Jacob Williams Jr Hillcrest HS 45.  2:19.37    
DNS    Alek Anderson Sr Brighton HS DNS  DNS    
DNS    Justin Roylance So Riverton HS DNS  DNS    
DNS    Jacob Gonzales Jr Skyline HS DNS  DNS    


Boy's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Kimball Booth Sr West Jordan High School 10.  2:03.83    
2.    Abraham Bernal Sr Taylorsville HS 11.  2:04.52    
3.    Ammon Brock Fr Timpview High School 12.  2:06.17    
4.    Alex Newbold Jr Copper Hills HS 13.  2:06.35    
5.    Brian Nelson Sr Copper Hills HS 14.  2:06.44    
6.    Davis Florence Jr Spring Creek High School 15.  2:06.54    
7.    Granger Cocke Jr Highland High School 17.  2:07.23    
8.    Ammon Driggs So Bingham HS 18.  2:07.25    
9.    Kaulin Curtis Jr Murray HS 20.  2:07.35    
10.    Trace Jacobson Jr Riverton HS 21.  2:08.31    
11.    Joe Depoyster Jr Rock Springs HS-WY 22.  2:08.40    
12.    Jacob Colangelo Jr West HS 32.  2:13.24    
13.    Craig Bluth Jr Riverton HS 42.  2:16.10    
14.    Coleman Lloyd Jr Jordan HS 46.  2:19.41    
DNS    Calvin Smith Sr Bingham HS DNS  DNS    


Boy's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Adam Haynes Jr Bingham HS 1.  1:58.49 10  
2.    Christian Schraegle Sr Skyline HS 2.  1:58.54 8  
3.    Brady Dupea Jr Spring Creek High School 3.  2:00.34 6  
4.    Max Bailey Jr Bingham HS 4.  2:00.61 5  
5.    Albert Hanks Jr Corner Canyon HS 5.  2:01.38 4  
6.    Kaige Korth Jr Riverton HS 6.  2:02.26 3  
7.    Andrew Davis Sr Alta HS 7.  2:02.85 2  
8.    Preston Portillo So Rock Springs HS-WY 8.  2:02.95 1  
9.    Krey Ramsey Sr Rock Springs HS-WY 9.  2:03.05    
10.    Blake Bennion Sr Alta HS 19.  2:07.29    
11.    Logan Patton Jr Spring Creek High School 25.  2:09.12    
DNS    Chris Rushing Sr East DNS  DNS    
DNS    Kyle Evans Sr Skyline HS DNS  DNS    
DNS    Ethan Robbins Jr Skyline HS DNS  DNS    
DNS    Thomas Odell Jr Olympus HS DNS  DNS    


Boy's 800 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Adam Haynes Jr Bingham HS S5 -1. 1:58.49 10  
2.    Christian Schraegle Sr Skyline HS S5 -2. 1:58.54 8  
3.    Brady Dupea Jr Spring Creek High School S5 -3. 2:00.34 6  
4.    Max Bailey Jr Bingham HS S5 -4. 2:00.61 5  
5.    Albert Hanks Jr Corner Canyon HS S5 -5. 2:01.38 4  
6.    Kaige Korth Jr Riverton HS S5 -6. 2:02.26 3  
7.    Andrew Davis Sr Alta HS S5 -7. 2:02.85 2  
8.    Preston Portillo So Rock Springs HS-WY S5 -8. 2:02.95 1  
9.    Krey Ramsey Sr Rock Springs HS-WY S5 -9. 2:03.05    
10.    Kimball Booth Sr West Jordan High School S4 -1. 2:03.83    
11.    Abraham Bernal Sr Taylorsville HS S4 -2. 2:04.52    
12.    Ammon Brock Fr Timpview High School S4 -3. 2:06.17    
13.    Alex Newbold Jr Copper Hills HS S4 -4. 2:06.35    
14.    Brian Nelson Sr Copper Hills HS S4 -5. 2:06.44    
15.    Davis Florence Jr Spring Creek High School S4 -6. 2:06.54    
16.    Anthony Hovey Jr Hunter HS S3 -1. 2:07.06    
17.    Granger Cocke Jr Highland High School S4 -7. 2:07.23    
18.    Ammon Driggs So Bingham HS S4 -8. 2:07.25    
19.    Blake Bennion Sr Alta HS S5 -10. 2:07.29    
20.    Kaulin Curtis Jr Murray HS S4 -9. 2:07.35    
21.    Trace Jacobson Jr Riverton HS S4 -10. 2:08.31    
22.    Joe Depoyster Jr Rock Springs HS-WY S4 -11. 2:08.40    
23.    Domeniko Ardadi Sr Olympus HS S3 -2. 2:08.48    
24.    Jacob Rowley So Olympus HS S3 -3. 2:08.62    
25.    Logan Patton Jr Spring Creek High School S5 -11. 2:09.12    
26.    Zack DeGraw So Olympus HS S3 -4. 2:09.69    
27.    Isacc Fabiano Jr Copper Hills HS S2 -1. 2:11.24    
28.    Jakob Bates So East S2 -2. 2:12.29    
29.    Joel Bangerter Jr Timpview High School S3 -5. 2:12.94    
30.    Mike Wintercorn Sr Jordan HS S2 -3. 2:13.04    
31.    Samuel Brown Fr Skyline HS S3 -6. 2:13.16    
32.    Jacob Colangelo Jr West HS S4 -12. 2:13.24    
33.    Braden Reichl So Green River HS WY S3 -7. 2:13.28    
34.    Chase Jones Sr Jordan HS S3 -8. 2:13.62    
35.    Alex Hansen Fr Corner Canyon HS S3 -9. 2:13.68    
36.    Call Butterfield Jr Rock Springs HS-WY S3 -10. 2:14.11    
37.    Gordon Begay Jr East S2 -4. 2:15.04    
38.    Austin Waters Sr Green River HS WY S3 -11. 2:15.26    
39.    Mathew King Jr Cyprus HS S1 -1. 2:15.56    
40.    Bryson Davis So Alta HS S1 -2. 2:15.82    
41.    Braden Hastings So Hillcrest HS S2 -5. 2:16.00    
42.    Craig Bluth Jr Riverton HS S4 -13. 2:16.10    
43.    Hunter Crane Jr Copper Hills HS S2 -6. 2:16.69    
44.    Peter Christiansen Jr Hillcrest HS S2 -7. 2:17.61    
45.    Jacob Williams Jr Hillcrest HS S3 -12. 2:19.37    
46.    Coleman Lloyd Jr Jordan HS S4 -14. 2:19.41    
47.    Jonah Garner Jr Highland High School S1 -3. 2:20.07    
48.    Bodey Schriever So Corner Canyon HS S2 -8. 2:20.47    
49.    Skylar Hobbs So Skyline HS S2 -9. 2:20.94    
50.    Christian Wright Jr Corner Canyon HS S2 -10. 2:21.68    
51.    Ben Hiatt So Corner Canyon HS S2 -11. 2:21.69    
52.    Will Newell Fr Jordan HS S1 -4. 2:22.10    
53.    Nicholas Thomson Jr Cyprus HS S1 -5. 2:23.62    
54.    Jr Benson Fr Murray HS S1 -6. 2:24.24    
55.    Alex Evans Sr Murray HS S1 -7. 2:25.84    
56.    Eric Evans So Murray HS S1 -8. 2:26.04    
DNS    Koby Konschot Fr Jordan HS S2 -DNS DNS    
DNS    Brandon Loranca Fr West HS S2 -DNS DNS    
DNS    Alek Anderson Sr Brighton HS S3 -DNS DNS    
DNS    Justin Roylance So Riverton HS S3 -DNS DNS    
DNS    Jacob Gonzales Jr Skyline HS S3 -DNS DNS    
DNS    Calvin Smith Sr Bingham HS S4 -DNS DNS    
DNS    Chris Rushing Sr East S5 -DNS DNS    
DNS    Ethan Eng-Tow So Skyline HS S1 -DNS DNS    
DNS    Jacob Petek So Skyline HS S1 -DNS DNS    
DNS    Nick Korhonen So Cyprus HS S1 -DNS DNS    
DNS    Kyle Evans Sr Skyline HS S5 -DNS DNS    
DNS    Kyle Koch Jr Hillcrest HS S2 -DNS DNS    
DNS    Diwas Gautam So East S1 -DNS DNS    
DNS    Josh Peck So Cyprus HS S1 -DNS DNS    
DNS    Devin Nuse So Jordan HS S2 -DNS DNS    
DNS    Ethan Robbins Jr Skyline HS S5 -DNS DNS    
DNS    Russell Hollingworth Fr Timpview High School S1 -DNS DNS    
DNS    Thomas Odell Jr Olympus HS S5 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Bingham HS 124     
2.  Copper Hills HS 89 .5   
3.  Riverton HS 57     
4.  Green River HS WY 48     
5.  West Jordan High School 40     
6.  Jordan HS 35 .5   
7.  Rock Springs HS-WY 33     
8.  Alta HS 32 .5   
9.  East 28     
10.  Park City High School 27 .5   
11.  Murray HS 25     
12.  Skyline HS 20 .5   
13.  Olympus HS 18     
14.  Highland High School 13 .5   
15.  Spring Creek High School 11     
16.  Cyprus HS 10     
17.  Brighton HS 9     
18.  Herriman High School 8     
18.  Juan Diego Catholic HS 8     
20.  Taylorsville HS 6     
21.  Timpview High School 5     
22.  Corner Canyon HS 4     
22.  Granger HS 4     
24.  Hunter HS 3     
24.  Hillcrest HS 3