15th Taylorsville invitational
Taylorsville High school
Taylorsville High, UT
April 18, 2015

Girl's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Alandra Mauer Fr Spring Creek High School 26.  2:34.64    
2.    Isabella Oliver So Hillcrest HS 54.  2:44.24    
3.    Mary Beninati Sr Hillcrest HS 56.  2:46.71    
4.    Madison Davis Jr Timpview High School 62.  2:52.34    
5.    Eliza Corbin So Timpview High School 64.  2:53.56    
6.    Norrissa Chitica Sr Green River HS WY 65.  2:53.60    
7.    Emma Micheel Jr Taylorsville HS 66.  2:54.33    
8.    Emily Furnell Jr Copper Hills HS 68.  2:57.57    
9.    Bailey Hansen Fr Taylorsville HS 69.  3:02.38    
DNS    Melinda Garrard So Riverton HS DNS  DNS    
DNS    Olivia Causse Jr Juan Diego Catholic HS DNS  DNS    
DNS    Michelle Rodriguez-Ruiz So East DNS  DNS    
DNS    Aryana Vadipour So Skyline HS DNS  DNS    
DNS    Rachel Gouff Fr Timpview High School DNS  DNS    
DNS    Shantryce Ogaard Jr Cyprus HS DNS  DNS    


Girl's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Sarah Cahill Fr Highland High School 25.  2:34.40    
2.    Tilda Wilson So Highland High School 27.  2:34.68    
3.    Gloria Aquino So Jordan HS 34.  2:36.76    
4.    Lindsey Teply Jr Bingham HS 39.  2:39.20    
5.    Sam Barton Jr Jordan HS 41.  2:39.69    
6.    Sydney Durrant Jr Murray HS 49.  2:42.29    
7.    Holly Kirby Fr Taylorsville HS 51.  2:43.52    
8.    Olivia Smith So Copper Hills HS 53.  2:44.01    
9.    Victoria Schmidt Jr Olympus HS 58.  2:48.13    
10.    Kaitlyn Kim Jr Taylorsville HS 59.  2:48.72    
11.    Tresa Venzor Fr East 60.  2:50.42    
12.    Vicky Nguyen Jr Taylorsville HS 63.  2:52.45    
DNS    Katie Garff Sr Skyline HS DNS  DNS    
DNS    Eve Larkin Fr Skyline HS DNS  DNS    
DNS    Clara Randall So East DNS  DNS    


Girl's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Abbey Spencer Jr Jordan HS 34.  2:36.76    
2.    Lexus Rasmussen Fr Murray HS 43.  2:39.77    
3.    Raili Jenkins Fr Corner Canyon HS 44.  2:40.31    
4.    Jessica Anderson Jr Riverton HS 47.  2:41.23    
5.    Jordan Oliphant Jr Spring Creek High School 48.  2:41.80    
6.    Maci Jonart Fr Skyline HS 50.  2:43.12    
7.    Ardyn Ford So Highland High School 52.  2:43.73    
8.    Whitney Walker So Corner Canyon HS 55.  2:44.89    
9.    Emma Christensen So Olympus HS 57.  2:46.97    
10.    Erin Gaykowski Sr East 61.  2:52.00    
11.    Lizzy Huston Sr Hillcrest HS 67.  2:57.10    
DNS    Gracie Otto So Hillcrest HS DNS  DNS    
DNS    Cassie Newcomb Fr Green River HS WY DNS  DNS    
DNS    Kaleigh Allison Fr Green River HS WY DNS  DNS    
DNS    Izzy Timms So Skyline HS DNS  DNS    


Girl's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Emma Earl So East 17.  2:29.66    
2.    Jessica Nani Sr Highland High School 21.  2:31.99    
3.    Eleanor Wettstein Jr East 22.  2:33.37    
4.    Madison Sudweeks Jr Corner Canyon HS 28.  2:34.86    
5.    Larissa Mauer Fr Spring Creek High School 29.  2:35.26    
6.    Jessica Teply Jr Bingham HS 30.  2:35.3    
7.    Ashlyn Stott So Corner Canyon HS 31.  2:35.68    
8.    Ashley Blood Jr Alta HS 36.  2:36.97    
9.    Morgan Taylor Sr Taylorsville HS 37.  2:37.07    
10.    Hannah Branch So Corner Canyon HS 38.  2:38.6    
11.    Izzy Hills So Rock Springs HS-WY 40.  2:39.36    
12.    Candace Brown Fr Timpview High School 45.  2:40.33    
13.    Nicole Davis Sr Green River HS WY 46.  2:40.51    
DNS    Lindsey Holton Jr Brighton HS DNS  DNS    
DNS    Katie Tanner Fr Copper Hills HS DNS  DNS    


Girl's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Samantha Jacobson Fr Riverton HS 4.  2:23.72 5  
2.    Alex Monroe Jr Spring Creek High School 9.  2:24.84    
3.    Desie Thorn Sr Jordan HS 11.  2:25.62    
4.    Hailey Barker Jr Copper Hills HS 13.  2:28.21    
5.    Mackenzie Prows Jr West Jordan High School 14.  2:28.4    
6.    Jody Meads Sr Jordan HS 19.  2:31.16    
7.    Katherine Morelli Jr West HS 23.  2:33.59    
8.    Rachel Roberts So Alta HS 24.  2:33.81    
9.    Alissa Crowther So Timpview High School 32.  2:36.47    
10.    Lauren Rasich Sr Rowland Hall 33.  2:36.58    
11.    Shelby Price Jr Corner Canyon HS 42.  2:39.73    
DNS    Abby Linford Fr Skyline HS DNS  DNS    
DNS    Jade Mulvey Sr Skyline HS DNS  DNS    
DNS    Emmie Owens Fr Skyline HS DNS  DNS    
DNS    Alison Hollingworth Sr Timpview High School DNS  DNS    


Girl's 800 meter Varsity Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Olivia Hoj Jr Olympus HS 1.  2:18.65 10  
2.    Julia Mahlke Jr Spring Creek High School 2.  2:20.66 8  
3.    Katie Christopherson So Riverton HS 3.  2:23.55 6  
4.    Miranda McQuarrie Jr Timpview High School 5.  2:23.86 4  
5.    Whitney Rich So Bingham HS 6.  2:24.16 3  
6.    Alyse Henry Sr Rock Springs HS-WY 7.  2:24.49 2  
7.    Josie Givens Jr Green River HS WY 8.  2:24.77 1  
8.    Abby Jensen Jr Jordan HS 10.  2:25.17    
9.    Sarah Sargent Sr East 12.  2:28.02    
10.    Bailee Radakovich Fr Rock Springs HS-WY 15.  2:28.69    
11.    Hannah Dutson Fr Jordan HS 16.  2:29.15    
12.    Marlee Mitchell Sr Bingham HS 18.  2:30.69    
13.    Isabella James Jr West HS 20.  2:31.27    
DNS    Camille Winterton Fr Skyline HS DNS  DNS    
DNS    Rylee Moore So Murray HS DNS  DNS    
DNS    Karli Piaia Sr Rock Springs HS-WY DNS  DNS    


Girl's 800 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Olivia Hoj Jr Olympus HS S6 -1. 2:18.65 10  
2.    Julia Mahlke Jr Spring Creek High School S6 -2. 2:20.66 8  
3.    Katie Christopherson So Riverton HS S6 -3. 2:23.55 6  
4.    Samantha Jacobson Fr Riverton HS S5 -1. 2:23.72 5  
5.    Miranda McQuarrie Jr Timpview High School S6 -4. 2:23.86 4  
6.    Whitney Rich So Bingham HS S6 -5. 2:24.16 3  
7.    Alyse Henry Sr Rock Springs HS-WY S6 -6. 2:24.49 2  
8.    Josie Givens Jr Green River HS WY S6 -7. 2:24.77 1  
9.    Alex Monroe Jr Spring Creek High School S5 -2. 2:24.84    
10.    Abby Jensen Jr Jordan HS S6 -8. 2:25.17    
11.    Desie Thorn Sr Jordan HS S5 -3. 2:25.62    
12.    Sarah Sargent Sr East S6 -9. 2:28.02    
13.    Hailey Barker Jr Copper Hills HS S5 -4. 2:28.21    
14.    Mackenzie Prows Jr West Jordan High School S5 -5. 2:28.4    
15.    Bailee Radakovich Fr Rock Springs HS-WY S6 -10. 2:28.69    
16.    Hannah Dutson Fr Jordan HS S6 -11. 2:29.15    
17.    Emma Earl So East S4 -1. 2:29.66    
18.    Marlee Mitchell Sr Bingham HS S6 -12. 2:30.69    
19.    Jody Meads Sr Jordan HS S5 -6. 2:31.16    
20.    Isabella James Jr West HS S6 -13. 2:31.27    
21.    Jessica Nani Sr Highland High School S4 -2. 2:31.99    
22.    Eleanor Wettstein Jr East S4 -3. 2:33.37    
23.    Katherine Morelli Jr West HS S5 -7. 2:33.59    
24.    Rachel Roberts So Alta HS S5 -8. 2:33.81    
25.    Sarah Cahill Fr Highland High School S2 -1. 2:34.40    
26.    Alandra Mauer Fr Spring Creek High School S1 -1. 2:34.64    
27.    Tilda Wilson So Highland High School S2 -2. 2:34.68    
28.    Madison Sudweeks Jr Corner Canyon HS S4 -4. 2:34.86    
29.    Larissa Mauer Fr Spring Creek High School S4 -5. 2:35.26    
30.    Jessica Teply Jr Bingham HS S4 -6. 2:35.3    
31.    Ashlyn Stott So Corner Canyon HS S4 -7. 2:35.68    
32.    Alissa Crowther So Timpview High School S5 -9. 2:36.47    
33.    Lauren Rasich Sr Rowland Hall S5 -10. 2:36.58    
34.    Gloria Aquino So Jordan HS S2 -3. 2:36.76    
34.    Abbey Spencer Jr Jordan HS S3 -1. 2:36.76    
36.    Ashley Blood Jr Alta HS S4 -8. 2:36.97    
37.    Morgan Taylor Sr Taylorsville HS S4 -9. 2:37.07    
38.    Hannah Branch So Corner Canyon HS S4 -10. 2:38.6    
39.    Lindsey Teply Jr Bingham HS S2 -4. 2:39.20    
40.    Izzy Hills So Rock Springs HS-WY S4 -11. 2:39.36    
41.    Sam Barton Jr Jordan HS S2 -5. 2:39.69    
42.    Shelby Price Jr Corner Canyon HS S5 -11. 2:39.73    
43.    Lexus Rasmussen Fr Murray HS S3 -2. 2:39.77    
44.    Raili Jenkins Fr Corner Canyon HS S3 -3. 2:40.31    
45.    Candace Brown Fr Timpview High School S4 -12. 2:40.33    
46.    Nicole Davis Sr Green River HS WY S4 -13. 2:40.51    
47.    Jessica Anderson Jr Riverton HS S3 -4. 2:41.23    
48.    Jordan Oliphant Jr Spring Creek High School S3 -5. 2:41.80    
49.    Sydney Durrant Jr Murray HS S2 -6. 2:42.29    
50.    Maci Jonart Fr Skyline HS S3 -6. 2:43.12    
51.    Holly Kirby Fr Taylorsville HS S2 -7. 2:43.52    
52.    Ardyn Ford So Highland High School S3 -7. 2:43.73    
53.    Olivia Smith So Copper Hills HS S2 -8. 2:44.01    
54.    Isabella Oliver So Hillcrest HS S1 -2. 2:44.24    
55.    Whitney Walker So Corner Canyon HS S3 -8. 2:44.89    
56.    Mary Beninati Sr Hillcrest HS S1 -3. 2:46.71    
57.    Emma Christensen So Olympus HS S3 -9. 2:46.97    
58.    Victoria Schmidt Jr Olympus HS S2 -9. 2:48.13    
59.    Kaitlyn Kim Jr Taylorsville HS S2 -10. 2:48.72    
60.    Tresa Venzor Fr East S2 -11. 2:50.42    
61.    Erin Gaykowski Sr East S3 -10. 2:52.00    
62.    Madison Davis Jr Timpview High School S1 -4. 2:52.34    
63.    Vicky Nguyen Jr Taylorsville HS S2 -12. 2:52.45    
64.    Eliza Corbin So Timpview High School S1 -5. 2:53.56    
65.    Norrissa Chitica Sr Green River HS WY S1 -6. 2:53.60    
66.    Emma Micheel Jr Taylorsville HS S1 -7. 2:54.33    
67.    Lizzy Huston Sr Hillcrest HS S3 -11. 2:57.10    
68.    Emily Furnell Jr Copper Hills HS S1 -8. 2:57.57    
69.    Bailey Hansen Fr Taylorsville HS S1 -9. 3:02.38    
DNS    Gracie Otto So Hillcrest HS S3 -DNS DNS    
DNS    Abby Linford Fr Skyline HS S5 -DNS DNS    
DNS    Cassie Newcomb Fr Green River HS WY S3 -DNS DNS    
DNS    Jade Mulvey Sr Skyline HS S5 -DNS DNS    
DNS    Emmie Owens Fr Skyline HS S5 -DNS DNS    
DNS    Katie Garff Sr Skyline HS S2 -DNS DNS    
DNS    Kaleigh Allison Fr Green River HS WY S3 -DNS DNS    
DNS    Melinda Garrard So Riverton HS S1 -DNS DNS    
DNS    Olivia Causse Jr Juan Diego Catholic HS S1 -DNS DNS    
DNS    Eve Larkin Fr Skyline HS S2 -DNS DNS    
DNS    Michelle Rodriguez-Ruiz So East S1 -DNS DNS    
DNS    Lindsey Holton Jr Brighton HS S4 -DNS DNS    
DNS    Camille Winterton Fr Skyline HS S6 -DNS DNS    
DNS    Alison Hollingworth Sr Timpview High School S5 -DNS DNS    
DNS    Katie Tanner Fr Copper Hills HS S4 -DNS DNS    
DNS    Clara Randall So East S2 -DNS DNS    
DNS    Izzy Timms So Skyline HS S3 -DNS DNS    
DNS    Aryana Vadipour So Skyline HS S1 -DNS DNS    
DNS    Rachel Gouff Fr Timpview High School S1 -DNS DNS    
DNS    Shantryce Ogaard Jr Cyprus HS S1 -DNS DNS    
DNS    Rylee Moore So Murray HS S6 -DNS DNS    
DNS    Karli Piaia Sr Rock Springs HS-WY S6 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Bingham HS 86     
2.  Riverton HS 76     
3.  Hillcrest HS 52 .5   
4.  Olympus HS 45     
5.  Spring Creek High School 44 .5   
6.  Park City High School 41     
7.  Timpview High School 40 .5   
8.  Copper Hills HS 30     
8.  Summit Academy HS 30     
8.  Green River HS WY 30     
11.  Rock Springs HS-WY 25     
12.  Corner Canyon HS 22 .5   
13.  Brighton HS 22     
14.  Highland High School 18     
15.  East 17     
16.  West Jordan High School 14     
16.  Alta HS 14     
18.  Taylorsville HS 8     
18.  Hunter HS 8     
20.  Juan Diego Catholic HS 7 .5   
21.  Skyline HS 6     
21.  Murray HS 6     
21.  Granger HS 6     
24.  West HS 5 .5   
25.  Jordan HS 5     
26.  Cyprus HS 3