15th Taylorsville invitational
Taylorsville High school
Taylorsville High, UT
April 18, 2015

Girl's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Julie Jones Jr Alta HS 41.  6:00.63    
2.    Hannah Huefner Jr Copper Hills HS 54.  6:15.29    
3.    Haley Lightfoot So Murray HS 66.  6:23.17    
4.    Norrissa Chitica Sr Green River HS WY 67.  6:23.81    
5.    Emma Micheel Jr Taylorsville HS 72.  6:25.90    
6.    Dany Colton So Timpview High School 79.  6:47.13    
7.    Emma Glende Fr East 80.  7:02.92    
8.    Kelsie Bunker So Hunter HS 81.  7:08.04    
9.    Jessica Reeve So Hunter HS 82.  7:43.16    
DNS    Jessica Huynh Sr Granger HS DNS  DNS    
DNS    Aryana Vadipour So Skyline HS DNS  DNS    
DNS    Nikole Taylor Jr Hunter HS DNS  DNS    
DNS    Evelyn Zavala So Hunter HS DNS  DNS    
DNS    Raquel Goldrup So Hunter HS DNS  DNS    
DNS    Autumn Spafford Fr Corner Canyon HS DNS  DNS    


Girl's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Sabrina Selman Sr Cyprus HS 50.  6:11.16    
2.    Abbey Spencer Jr Jordan HS 52.  6:12.86    
3.    Kamryn Rossberg So Riverton HS 53.  6:13.03    
4.    Kaitlyn Kim Jr Taylorsville HS 57.  6:16.76    
5.    Madison Densley So Corner Canyon HS 58.  6:16.92    
6.    Natalie Pelmann Jr Brighton HS 59.  6:17.20    
7.    Hannah Jenkins So East 62.  6:19.91    
8.    Vicky Nguyen Jr Taylorsville HS 63.  6:20.11    
9.    Sara Diggins So Hillcrest HS 68.  6:24.00    
10.    Amanda MacKay So Granger HS 70.  6:24.98    
11.    Lizzy Huston Sr Hillcrest HS 73.  6:26.31    
12.    Katie Smith Sr Corner Canyon HS 75.  6:27.09    
13.    Kelsy Barffuson Jr Granger HS 76.  6:30.82    
DNS    Michelle Rodriguez-Ruiz So East DNS  DNS    
DNS    Clara Randall So East DNS  DNS    


Girl's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Sarah Cahill Fr Highland High School 23.  5:52.6    
2.    Sam Barton Jr Jordan HS 34.  5:56.91    
3.    MaDenni Arns Sr Granger HS 38.  5:59.77    
4.    Rachel Jensen Jr Timpview High School 42.  6:01.33    
5.    Paige Anderson Jr Olympus HS 43.  6:02.69    
6.    Ashlyn Henry Jr Bingham HS 47.  6:06.44    
7.    Juila Falcon So Copper Hills HS 49.  6:11.14    
8.    Tresa Venzor Fr East 55.  6:15.66    
9.    Bailie Spears So Riverton HS 56.  6:16.7    
10.    Katie Garff Sr Skyline HS 60.  6:17.58    
11.    Brittany Isom So Hillcrest HS 61.  6:18.89    
12.    Clara Wahlquist Jr Bingham HS 64.  6:20.42    
13.    Kara Cano Fr Granger HS 65.  6:20.7    
14.    Madeline Smith Jr Alta HS 69.  6:24.7    
15.    Emma Christensen So Olympus HS 71.  6:25.42    
16.    Olivia Causse Jr Juan Diego Catholic HS 74.  6:26.4    


Girl's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Brittany Clark Sr Brighton HS 11.  5:37.12    
2.    Katie Morton Fr Alta HS 27.  5:54.56    
3.    Cassie Johnsen Fr Olympus HS 30.  5:55.41    
4.    Lexus Rasmussen Fr Murray HS 31.  5:55.44    
5.    Nicole Davis Sr Green River HS WY 32.  5:55.68    
6.    Brooklyn Dutton Jr Riverton HS 33.  5:56.14    
7.    Elizabeth Cook Sr Highland High School 35.  5:57.48    
8.    Sheridan Klingensmith Jr Rock Springs HS-WY 36.  5:58.78    
9.    Ashley Dewey Jr Rock Springs HS-WY 37.  5:59.64    
10.    Nikki Tanner Sr Olympus HS 39.  5:59.91    
11.    Kelley Shearer Fr Juan Diego Catholic HS 44.  6:02.85    
12.    Sadie Callahan So Timpview High School 48.  6:10.91    
13.    Eve Larkin Fr Skyline HS 77.  6:32.1    
14.    Emily Wilcox So Timpview High School 78.  6:32.68    
DNS    Olivia Erickson Jr Alta HS DNS  DNS    
DNS    Gloria Aquino So Jordan HS DNS  DNS    


Girl's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Lauryn Walz So Spring Creek High School 12.  5:40.32    
2.    Autumn Babcock So Copper Hills HS 15.  5:42.19    
3.    Morgan Taylor Sr Taylorsville HS 17.  5:43.05    
4.    Izzy Timms So Skyline HS 18.  5:46.69    
5.    Maci Jonart Fr Skyline HS 20.  5:47.55    
6.    Sydney Durrant Jr Murray HS 21.  5:48.4    
7.    Izzy Hills So Rock Springs HS-WY 22.  5:51.53    
8.    Aubree Covington Fr Corner Canyon HS 24.  5:52.79    
9.    Madison Sudweeks Jr Corner Canyon HS 25.  5:53.53    
10.    Ashley Blood Jr Alta HS 26.  5:54.48    
11.    Holly Haymore Jr Riverton HS 28.  5:54.99    
12.    Aimee Doren So Spring Creek High School 40.  6:00.22    
13.    Ardyn Ford So Highland High School 45.  6:04.09    
14.    Jenessa Soutas Sr Bingham HS 46.  6:04.83    
15.    Jordan Oliphant Jr Spring Creek High School 51.  6:12.61    
DNS    Gracie Otto So Hillcrest HS DNS  DNS    


Girl's 1600 meter Varsity Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Whitney Rich So Bingham HS 1.  5:10.52 10  
2.    Alex Monroe Jr Spring Creek High School 2.  5:18.7 8  
3.    Camille Winterton Fr Skyline HS 3.  5:19.03 6  
4.    Hannah Dutson Fr Jordan HS 4.  5:22.35 5  
5.    Josie Givens Jr Green River HS WY 5.  5:22.83 4  
6.    Sarah Sargent Sr East 6.  5:27.36 3  
7.    Isabella James Jr West HS 7.  5:28.91 2  
8.    Paityn Chynoweth Sr Corner Canyon HS 8.  5:31.17 1  
9.    Karli Piaia Sr Rock Springs HS-WY 9.  5:31.98    
10.    Jody Meads Sr Jordan HS 10.  5:35.97    
11.    Hannah Larkin So Skyline HS 13.  5:41.06    
12.    Sarah Engstrom Jr Alta HS 14.  5:41.79    
13.    Jade Mulvey Sr Skyline HS 16.  5:42.78    
14.    Abby Linford Fr Skyline HS 19.  5:46.83    
15.    Emmie Owens Fr Skyline HS 29.  5:55.07    
DNS    Aubree Monson Jr Jordan HS DNS  DNS    


Girl's 1600 meter Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Whitney Rich So Bingham HS S6 -1. 5:10.52 10  
2.    Alex Monroe Jr Spring Creek High School S6 -2. 5:18.7 8  
3.    Camille Winterton Fr Skyline HS S6 -3. 5:19.03 6  
4.    Hannah Dutson Fr Jordan HS S6 -4. 5:22.35 5  
5.    Josie Givens Jr Green River HS WY S6 -5. 5:22.83 4  
6.    Sarah Sargent Sr East S6 -6. 5:27.36 3  
7.    Isabella James Jr West HS S6 -7. 5:28.91 2  
8.    Paityn Chynoweth Sr Corner Canyon HS S6 -8. 5:31.17 1  
9.    Karli Piaia Sr Rock Springs HS-WY S6 -9. 5:31.98    
10.    Jody Meads Sr Jordan HS S6 -10. 5:35.97    
11.    Brittany Clark Sr Brighton HS S4 -1. 5:37.12    
12.    Lauryn Walz So Spring Creek High School S5 -1. 5:40.32    
13.    Hannah Larkin So Skyline HS S6 -11. 5:41.06    
14.    Sarah Engstrom Jr Alta HS S6 -12. 5:41.79    
15.    Autumn Babcock So Copper Hills HS S5 -2. 5:42.19    
16.    Jade Mulvey Sr Skyline HS S6 -13. 5:42.78    
17.    Morgan Taylor Sr Taylorsville HS S5 -3. 5:43.05    
18.    Izzy Timms So Skyline HS S5 -4. 5:46.69    
19.    Abby Linford Fr Skyline HS S6 -14. 5:46.83    
20.    Maci Jonart Fr Skyline HS S5 -5. 5:47.55    
21.    Sydney Durrant Jr Murray HS S5 -6. 5:48.4    
22.    Izzy Hills So Rock Springs HS-WY S5 -7. 5:51.53    
23.    Sarah Cahill Fr Highland High School S3 -1. 5:52.6    
24.    Aubree Covington Fr Corner Canyon HS S5 -8. 5:52.79    
25.    Madison Sudweeks Jr Corner Canyon HS S5 -9. 5:53.53    
26.    Ashley Blood Jr Alta HS S5 -10. 5:54.48    
27.    Katie Morton Fr Alta HS S4 -2. 5:54.56    
28.    Holly Haymore Jr Riverton HS S5 -11. 5:54.99    
29.    Emmie Owens Fr Skyline HS S6 -15. 5:55.07    
30.    Cassie Johnsen Fr Olympus HS S4 -3. 5:55.41    
31.    Lexus Rasmussen Fr Murray HS S4 -4. 5:55.44    
32.    Nicole Davis Sr Green River HS WY S4 -5. 5:55.68    
33.    Brooklyn Dutton Jr Riverton HS S4 -6. 5:56.14    
34.    Sam Barton Jr Jordan HS S3 -2. 5:56.91    
35.    Elizabeth Cook Sr Highland High School S4 -7. 5:57.48    
36.    Sheridan Klingensmith Jr Rock Springs HS-WY S4 -8. 5:58.78    
37.    Ashley Dewey Jr Rock Springs HS-WY S4 -9. 5:59.64    
38.    MaDenni Arns Sr Granger HS S3 -3. 5:59.77    
39.    Nikki Tanner Sr Olympus HS S4 -10. 5:59.91    
40.    Aimee Doren So Spring Creek High School S5 -12. 6:00.22    
41.    Julie Jones Jr Alta HS S1 -1. 6:00.63    
42.    Rachel Jensen Jr Timpview High School S3 -4. 6:01.33    
43.    Paige Anderson Jr Olympus HS S3 -5. 6:02.69    
44.    Kelley Shearer Fr Juan Diego Catholic HS S4 -11. 6:02.85    
45.    Ardyn Ford So Highland High School S5 -13. 6:04.09    
46.    Jenessa Soutas Sr Bingham HS S5 -14. 6:04.83    
47.    Ashlyn Henry Jr Bingham HS S3 -6. 6:06.44    
48.    Sadie Callahan So Timpview High School S4 -12. 6:10.91    
49.    Juila Falcon So Copper Hills HS S3 -7. 6:11.14    
50.    Sabrina Selman Sr Cyprus HS S2 -1. 6:11.16    
51.    Jordan Oliphant Jr Spring Creek High School S5 -15. 6:12.61    
52.    Abbey Spencer Jr Jordan HS S2 -2. 6:12.86    
53.    Kamryn Rossberg So Riverton HS S2 -3. 6:13.03    
54.    Hannah Huefner Jr Copper Hills HS S1 -2. 6:15.29    
55.    Tresa Venzor Fr East S3 -8. 6:15.66    
56.    Bailie Spears So Riverton HS S3 -9. 6:16.7    
57.    Kaitlyn Kim Jr Taylorsville HS S2 -4. 6:16.76    
58.    Madison Densley So Corner Canyon HS S2 -5. 6:16.92    
59.    Natalie Pelmann Jr Brighton HS S2 -6. 6:17.20    
60.    Katie Garff Sr Skyline HS S3 -10. 6:17.58    
61.    Brittany Isom So Hillcrest HS S3 -11. 6:18.89    
62.    Hannah Jenkins So East S2 -7. 6:19.91    
63.    Vicky Nguyen Jr Taylorsville HS S2 -8. 6:20.11    
64.    Clara Wahlquist Jr Bingham HS S3 -12. 6:20.42    
65.    Kara Cano Fr Granger HS S3 -13. 6:20.7    
66.    Haley Lightfoot So Murray HS S1 -3. 6:23.17    
67.    Norrissa Chitica Sr Green River HS WY S1 -4. 6:23.81    
68.    Sara Diggins So Hillcrest HS S2 -9. 6:24.00    
69.    Madeline Smith Jr Alta HS S3 -14. 6:24.7    
70.    Amanda MacKay So Granger HS S2 -10. 6:24.98    
71.    Emma Christensen So Olympus HS S3 -15. 6:25.42    
72.    Emma Micheel Jr Taylorsville HS S1 -5. 6:25.90    
73.    Lizzy Huston Sr Hillcrest HS S2 -11. 6:26.31    
74.    Olivia Causse Jr Juan Diego Catholic HS S3 -16. 6:26.4    
75.    Katie Smith Sr Corner Canyon HS S2 -12. 6:27.09    
76.    Kelsy Barffuson Jr Granger HS S2 -13. 6:30.82    
77.    Eve Larkin Fr Skyline HS S4 -13. 6:32.1    
78.    Emily Wilcox So Timpview High School S4 -14. 6:32.68    
79.    Dany Colton So Timpview High School S1 -6. 6:47.13    
80.    Emma Glende Fr East S1 -7. 7:02.92    
81.    Kelsie Bunker So Hunter HS S1 -8. 7:08.04    
82.    Jessica Reeve So Hunter HS S1 -9. 7:43.16    
DNS    Michelle Rodriguez-Ruiz So East S2 -DNS DNS    
DNS    Clara Randall So East S2 -DNS DNS    
DNS    Jessica Huynh Sr Granger HS S1 -DNS DNS    
DNS    Aryana Vadipour So Skyline HS S1 -DNS DNS    
DNS    Nikole Taylor Jr Hunter HS S1 -DNS DNS    
DNS    Olivia Erickson Jr Alta HS S4 -DNS DNS    
DNS    Evelyn Zavala So Hunter HS S1 -DNS DNS    
DNS    Gracie Otto So Hillcrest HS S5 -DNS DNS    
DNS    Raquel Goldrup So Hunter HS S1 -DNS DNS    
DNS    Gloria Aquino So Jordan HS S4 -DNS DNS    
DNS    Aubree Monson Jr Jordan HS S6 -DNS DNS    
DNS    Autumn Spafford Fr Corner Canyon HS S1 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Bingham HS 86     
2.  Riverton HS 76     
3.  Hillcrest HS 52 .5   
4.  Olympus HS 45     
5.  Spring Creek High School 44 .5   
6.  Park City High School 41     
7.  Timpview High School 40 .5   
8.  Copper Hills HS 30     
8.  Summit Academy HS 30     
8.  Green River HS WY 30     
11.  Rock Springs HS-WY 25     
12.  Corner Canyon HS 22 .5   
13.  Brighton HS 22     
14.  Highland High School 18     
15.  East 17     
16.  West Jordan High School 14     
16.  Alta HS 14     
18.  Taylorsville HS 8     
18.  Hunter HS 8     
20.  Juan Diego Catholic HS 7 .5   
21.  Skyline HS 6     
21.  Murray HS 6     
21.  Granger HS 6     
24.  West HS 5 .5   
25.  Jordan HS 5     
26.  Cyprus HS 3