15th Taylorsville invitational
Taylorsville High school
Taylorsville High, UT
April 18, 2015

Boy's 110 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Terrance Taumua Sr Copper Hills HS 5.  15.48 +0.5 4  
2.    Chris Coccimiglio Sr Hillcrest HS 34.  20.31 +0.5    
3.    Nicholas Muscaro So Murray HS 37.  22.09 +0.5    
DNS    Calvin Karangwa Jr Layton Christian academy DNS  DNS +0.5    
DNS    Ilare Laine Sr Layton Christian academy DNS  DNS +0.5    
DNS    Gerardo Munoz Sr Layton Christian academy DNS  DNS +0.5    
DNS    Spencer Moses So Taylorsville HS DNS  DNS +0.5    


Boy's 110 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Michael Ballard Fr Corner Canyon HS 28.  18.97 +0.6    
2.    Chan Heng Sr Granger HS 29.  19.00 +0.6    
3.    Jacob Pananos So Skyline HS 35.  20.6 +0.6    
4.    Michael Graves So Murray HS 36.  20.97 +0.6    
5.    Isaiah Camara Jr Murray HS 38.  23.17 +0.6    
DNS    Nye Stevens Fr East DNS  DNS +0.6    
DNS    Parker Green Jr East DNS  DNS +0.6    


Boy's 110 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Chase Whitehead Sr Hillcrest HS 19.  18.22 +1.1    
1.    Westin Blanford Fr West Jordan High School 19.  18.22 +1.1    
3.    Abdikadir Muridi Sr Granger HS 21.  18.27 +1.1    
4.    Daniel Bickel Sr Olympus HS 22.  18.38 +1.1    
5.    James Higgins Fr East 26.  18.7 +1.1    
6.    William Hoyle Sr Copper Hills HS 27.  18.79 +1.1    
7.    Jeff Beals Jr Riverton HS 31.  19.07 +1.1    


Boy's 110 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Nate Pendleton Jr Copper Hills HS 16.  17.39 +0.2    
2.    Nien (Tony) Chung Sr Hillcrest HS 17.  18.16 +0.2    
3.    Preston Evans Jr Hillcrest HS 18.  18.20 +0.2    
4.    Zach Stidham Jr Bingham HS 23.  18.45 +0.2    
5.    Shane Bradshaw So Spring Creek High School 24.  18.53 +0.2    
6.    Cullen Woodley Jr Juan Diego Catholic HS 25.  18.68 +0.2    
7.    Devon Johnson Jr Juan Diego Catholic HS 30.  19.01 +0.2    
8.    Harrison Kasper Jr Juan Diego Catholic HS 32.  19.29 +0.2    


Boy's 110 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Trent Rasmussen So Rock Springs HS-WY 8.  16.2 +1.0 0 .500
2.    Adriene Garland Jr West Jordan High School 10.  16.39 +1.0    
3.    David Fenton Jr Juan Diego Catholic HS 11.  16.4 +1.0    
4.    Tyler Vendetti Jr Green River HS WY 12.  16.44 +1.0    
5.    Brandt Reiser Sr Copper Hills HS 13.  16.49 +1.0    
6.    Dylan Kime Jr Highland High School 14.  16.72 +1.0    
7.    Brooklyn Hale So Timpview High School 33.  19.73 +1.0    
DNS    Oliva Netzler So Highland High School DNS  DNS +1.0    


Boy's 110 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time   Wind  Score

1.    Ian Maxfield Sr West Jordan High School 1.  15.18 +1.0 10  
2.    Logan Spackman Sr Herriman High School 2.  15.37 +1.0 8  
3.    Nolan Borzoni Sr Bingham HS 3.  15.4 +1.0 6  
4.    Austin Gomez So Riverton HS 4.  15.45 +1.0 5  
5.    Tyler Lloyd Jr Jordan HS 6.  15.53 +1.0 3  
6.    Brian Worsham Sr West Jordan High School 7.  15.68 +1.0 2  
7.    James Richardson Sr Bingham HS 8.  16.2 +1.0 0 .500
8.    Kolton Legerski Sr Rock Springs HS-WY 15.  17.02 +1.0    


Boy's 110 Meter Hurdles Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time  Wind Score

1.    Ian Maxfield Sr West Jordan High School S6 -1. 15.18 +1.0 10  
2.    Logan Spackman Sr Herriman High School S6 -2. 15.37 +1.0 8  
3.    Nolan Borzoni Sr Bingham HS S6 -3. 15.4 +1.0 6  
4.    Austin Gomez So Riverton HS S6 -4. 15.45 +1.0 5  
5.    Terrance Taumua Sr Copper Hills HS S1 -1. 15.48 +0.5 4  
6.    Tyler Lloyd Jr Jordan HS S6 -5. 15.53 +1.0 3  
7.    Brian Worsham Sr West Jordan High School S6 -6. 15.68 +1.0 2  
8.    Trent Rasmussen So Rock Springs HS-WY S5 -1. 16.2 +1.0 0 .500
8.    James Richardson Sr Bingham HS S6 -7. 16.2 +1.0 0 .500
10.    Adriene Garland Jr West Jordan High School S5 -2. 16.39 +1.0    
11.    David Fenton Jr Juan Diego Catholic HS S5 -3. 16.4 +1.0    
12.    Tyler Vendetti Jr Green River HS WY S5 -4. 16.44 +1.0    
13.    Brandt Reiser Sr Copper Hills HS S5 -5. 16.49 +1.0    
14.    Dylan Kime Jr Highland High School S5 -6. 16.72 +1.0    
15.    Kolton Legerski Sr Rock Springs HS-WY S6 -8. 17.02 +1.0    
16.    Nate Pendleton Jr Copper Hills HS S4 -1. 17.39 +0.2    
17.    Nien (Tony) Chung Sr Hillcrest HS S4 -2. 18.16 +0.2    
18.    Preston Evans Jr Hillcrest HS S4 -3. 18.20 +0.2    
19.    Chase Whitehead Sr Hillcrest HS S3 -1. 18.22 +1.1    
19.    Westin Blanford Fr West Jordan High School S3 -1. 18.22 +1.1    
21.    Abdikadir Muridi Sr Granger HS S3 -3. 18.27 +1.1    
22.    Daniel Bickel Sr Olympus HS S3 -4. 18.38 +1.1    
23.    Zach Stidham Jr Bingham HS S4 -4. 18.45 +0.2    
24.    Shane Bradshaw So Spring Creek High School S4 -5. 18.53 +0.2    
25.    Cullen Woodley Jr Juan Diego Catholic HS S4 -6. 18.68 +0.2    
26.    James Higgins Fr East S3 -5. 18.7 +1.1    
27.    William Hoyle Sr Copper Hills HS S3 -6. 18.79 +1.1    
28.    Michael Ballard Fr Corner Canyon HS S2 -1. 18.97 +0.6    
29.    Chan Heng Sr Granger HS S2 -2. 19.00 +0.6    
30.    Devon Johnson Jr Juan Diego Catholic HS S4 -7. 19.01 +0.2    
31.    Jeff Beals Jr Riverton HS S3 -7. 19.07 +1.1    
32.    Harrison Kasper Jr Juan Diego Catholic HS S4 -8. 19.29 +0.2    
33.    Brooklyn Hale So Timpview High School S5 -7. 19.73 +1.0    
34.    Chris Coccimiglio Sr Hillcrest HS S1 -2. 20.31 +0.5    
35.    Jacob Pananos So Skyline HS S2 -3. 20.6 +0.6    
36.    Michael Graves So Murray HS S2 -4. 20.97 +0.6    
37.    Nicholas Muscaro So Murray HS S1 -3. 22.09 +0.5    
38.    Isaiah Camara Jr Murray HS S2 -5. 23.17 +0.6    
DNS    Nye Stevens Fr East S2 -DNS DNS +0.6    
DNS    Calvin Karangwa Jr Layton Christian academy S1 -DNS DNS +0.5    
DNS    Ilare Laine Sr Layton Christian academy S1 -DNS DNS +0.5    
DNS    Gerardo Munoz Sr Layton Christian academy S1 -DNS DNS +0.5    
DNS    Spencer Moses So Taylorsville HS S1 -DNS DNS +0.5    
DNS    Parker Green Jr East S2 -DNS DNS +0.6    
DNS    Oliva Netzler So Highland High School S5 -DNS DNS +1.0    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Bingham HS 124     
2.  Copper Hills HS 89 .5   
3.  Riverton HS 57     
4.  Green River HS WY 48     
5.  West Jordan High School 40     
6.  Jordan HS 35 .5   
7.  Rock Springs HS-WY 33     
8.  Alta HS 32 .5   
9.  East 28     
10.  Park City High School 27 .5   
11.  Murray HS 25     
12.  Skyline HS 20 .5   
13.  Olympus HS 18     
14.  Highland High School 13 .5   
15.  Spring Creek High School 11     
16.  Cyprus HS 10     
17.  Brighton HS 9     
18.  Herriman High School 8     
18.  Juan Diego Catholic HS 8     
20.  Taylorsville HS 6     
21.  Timpview High School 5     
22.  Corner Canyon HS 4     
22.  Granger HS 4     
24.  Hunter HS 3     
24.  Hillcrest HS 3