15th Taylorsville invitational
Taylorsville High school
Taylorsville High, UT
April 18, 2015

Boy's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Terrance Taumua Sr Copper Hills HS 7.  42.41 2  
2.    Lukas Erickson Sr Olympus HS 19.  45.38    
3.    Nicholas Muscaro So Murray HS 40.  57.03    
4.    Isaiah Camara Jr Murray HS 41.  1:00.33    
5.    Juan Rodriguez So Cyprus HS 42.  1:02.62    
DNS    Fotoh Mbaku Sr Layton Christian academy DNS  DNS    
DNS    Ivan Kamili Sr Layton Christian academy DNS  DNS    


Boy's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Moriancumer Hurtado Sr Cyprus HS 32.  49.62    
2.    Michael Graves So Murray HS 33.  49.72    
3.    Adam Selk So Olympus HS 35.  50.41    
4.    Jackson Wehrli So Olympus HS 36.  51.53    
5.    Chandler Dickson Sr Alta HS 37.  52.15    
6.    Taylor Christiansen So West Jordan High School 38.  52.43    
7.    Kyle Watson So Corner Canyon HS 39.  54.22    


Boy's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jacob Pananos So Skyline HS 27.  47.12    
2.    Jeff Beals Jr Riverton HS 28.  47.28    
3.    Chris Coccimiglio Sr Hillcrest HS 31.  49.13    
4.    Ryan Kendall So Taylorsville HS 34.  50.09    
DNS    Oliva Netzler So Highland High School DNS  DNS    
DNS    Nye Stevens Fr East DNS  DNS    
DNS    Jonathan Crapo So Riverton HS DNS  DNS    


Boy's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Brandon Hammond Fr Copper Hills HS 21.  45.55    
2.    Luis Alvarez So Hillcrest HS 23.  45.95    
3.    Zach Stidham Jr Bingham HS 26.  46.41    
4.    Justin Francis Jr Murray HS 30.  48.01    
DNS    Cullen Woodley Jr Juan Diego Catholic HS DNS  DNS    
DNS    Westin Blanford Fr West Jordan High School DNS  DNS    
DNS    Ethan Petersen So Olympus HS DNS  DNS    


Boy's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Dylan Kime Jr Highland High School 17.  45.22    
2.    Brooklyn Hale So Timpview High School 18.  45.37    
3.    Daniel Bickel Sr Olympus HS 20.  45.41    
4.    Kolton Legerski Sr Rock Springs HS-WY 22.  45.64    
5.    Austin Scroggin Jr Alta HS 24.  46.02    
6.    Bryce VomBaur Sr Hillcrest HS 29.  47.92    
DNS    James Higgins Fr East DNS  DNS    


Boy's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    James Richardson Sr Bingham HS 5.  41.25 4  
2.    Keaton Walker Jr Skyline HS 11.  43.20    
3.    Brandt Reiser Sr Copper Hills HS 12.  43.50    
4.    Nate Pendleton Jr Copper Hills HS 13.  43.58    
5.    Shane Bradshaw So Spring Creek High School 14.  44.26    
6.    Chase Whitehead Sr Hillcrest HS 15.  44.28    
7.    Trent Rasmussen So Rock Springs HS-WY 16.  44.74    
8.    Spencer Moses So Taylorsville HS 25.  46.13    


Boy's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 7
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Ian Maxfield Sr West Jordan High School 1.  39.04 10  
2.    Tyler Lloyd Jr Jordan HS 2.  40.22 8  
3.    Austin Gomez So Riverton HS 3.  40.71 6  
4.    Nolan Borzoni Sr Bingham HS 4.  41.16 5  
5.    Tyler Vendetti Jr Green River HS WY 6.  41.54 3  
6.    Joshua Pelegrin Sr Park City High School 8.  42.43 1  
7.    Logan Spackman Sr Herriman High School 9.  42.95    
7.    Adriene Garland Jr West Jordan High School 9.  42.95    


Boy's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Ian Maxfield Sr West Jordan High School S7 -1. 39.04 10  
2.    Tyler Lloyd Jr Jordan HS S7 -2. 40.22 8  
3.    Austin Gomez So Riverton HS S7 -3. 40.71 6  
4.    Nolan Borzoni Sr Bingham HS S7 -4. 41.16 5  
5.    James Richardson Sr Bingham HS S6 -1. 41.25 4  
6.    Tyler Vendetti Jr Green River HS WY S7 -5. 41.54 3  
7.    Terrance Taumua Sr Copper Hills HS S1 -1. 42.41 2  
8.    Joshua Pelegrin Sr Park City High School S7 -6. 42.43 1  
9.    Logan Spackman Sr Herriman High School S7 -7. 42.95    
9.    Adriene Garland Jr West Jordan High School S7 -7. 42.95    
11.    Keaton Walker Jr Skyline HS S6 -2. 43.20    
12.    Brandt Reiser Sr Copper Hills HS S6 -3. 43.50    
13.    Nate Pendleton Jr Copper Hills HS S6 -4. 43.58    
14.    Shane Bradshaw So Spring Creek High School S6 -5. 44.26    
15.    Chase Whitehead Sr Hillcrest HS S6 -6. 44.28    
16.    Trent Rasmussen So Rock Springs HS-WY S6 -7. 44.74    
17.    Dylan Kime Jr Highland High School S5 -1. 45.22    
18.    Brooklyn Hale So Timpview High School S5 -2. 45.37    
19.    Lukas Erickson Sr Olympus HS S1 -2. 45.38    
20.    Daniel Bickel Sr Olympus HS S5 -3. 45.41    
21.    Brandon Hammond Fr Copper Hills HS S4 -1. 45.55    
22.    Kolton Legerski Sr Rock Springs HS-WY S5 -4. 45.64    
23.    Luis Alvarez So Hillcrest HS S4 -2. 45.95    
24.    Austin Scroggin Jr Alta HS S5 -5. 46.02    
25.    Spencer Moses So Taylorsville HS S6 -8. 46.13    
26.    Zach Stidham Jr Bingham HS S4 -3. 46.41    
27.    Jacob Pananos So Skyline HS S3 -1. 47.12    
28.    Jeff Beals Jr Riverton HS S3 -2. 47.28    
29.    Bryce VomBaur Sr Hillcrest HS S5 -6. 47.92    
30.    Justin Francis Jr Murray HS S4 -4. 48.01    
31.    Chris Coccimiglio Sr Hillcrest HS S3 -3. 49.13    
32.    Moriancumer Hurtado Sr Cyprus HS S2 -1. 49.62    
33.    Michael Graves So Murray HS S2 -2. 49.72    
34.    Ryan Kendall So Taylorsville HS S3 -4. 50.09    
35.    Adam Selk So Olympus HS S2 -3. 50.41    
36.    Jackson Wehrli So Olympus HS S2 -4. 51.53    
37.    Chandler Dickson Sr Alta HS S2 -5. 52.15    
38.    Taylor Christiansen So West Jordan High School S2 -6. 52.43    
39.    Kyle Watson So Corner Canyon HS S2 -7. 54.22    
40.    Nicholas Muscaro So Murray HS S1 -3. 57.03    
41.    Isaiah Camara Jr Murray HS S1 -4. 1:00.33    
42.    Juan Rodriguez So Cyprus HS S1 -5. 1:02.62    
DNS    Oliva Netzler So Highland High School S3 -DNS DNS    
DNS    Cullen Woodley Jr Juan Diego Catholic HS S4 -DNS DNS    
DNS    Nye Stevens Fr East S3 -DNS DNS    
DNS    Jonathan Crapo So Riverton HS S3 -DNS DNS    
DNS    Fotoh Mbaku Sr Layton Christian academy S1 -DNS DNS    
DNS    Westin Blanford Fr West Jordan High School S4 -DNS DNS    
DNS    Ethan Petersen So Olympus HS S4 -DNS DNS    
DNS    James Higgins Fr East S5 -DNS DNS    
DNS    Ivan Kamili Sr Layton Christian academy S1 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Bingham HS 124     
2.  Copper Hills HS 89 .5   
3.  Riverton HS 57     
4.  Green River HS WY 48     
5.  West Jordan High School 40     
6.  Jordan HS 35 .5   
7.  Rock Springs HS-WY 33     
8.  Alta HS 32 .5   
9.  East 28     
10.  Park City High School 27 .5   
11.  Murray HS 25     
12.  Skyline HS 20 .5   
13.  Olympus HS 18     
14.  Highland High School 13 .5   
15.  Spring Creek High School 11     
16.  Cyprus HS 10     
17.  Brighton HS 9     
18.  Herriman High School 8     
18.  Juan Diego Catholic HS 8     
20.  Taylorsville HS 6     
21.  Timpview High School 5     
22.  Corner Canyon HS 4     
22.  Granger HS 4     
24.  Hunter HS 3     
24.  Hillcrest HS 3