15th Taylorsville invitational
Taylorsville High school
Taylorsville High, UT
April 18, 2015

Girl's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 1
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Hannah Glazier Fr Timpview High School 30.  57.63    
2.    Heidi Langston Jr Corner Canyon HS 31.  1:01.05    
DNS    Summer Segger Sr East DNS  DNS    
DNS    Emily Snell Jr Alta HS DNS  DNS    
DNS    Kylee Minson Jr West Jordan High School DNS  DNS    
DNS    Kaylee Holt So Herriman High School DNS  DNS    


Girl's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 2
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Courtney Ruttan Jr Park City High School 17.  51.64    
2.    Emily Johnston So Hillcrest HS 23.  52.68    
3.    Rylee Jones So Murray HS 24.  53.04    
4.    Jasmyn Vallejos So Copper Hills HS 27.  55.01    
5.    Victoria Stark Sr Alta HS 28.  55.96    
6.    Nicole Tranter Jr Murray HS 29.  56.18    
DNS    Tytti Parviainen Sr East DNS  DNS    


Girl's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 3
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Gwen Romrell Fr Riverton HS 13.  50.73    
2.    Cassie Knight So Riverton HS 18.  51.66    
3.    Hannah Stoddard Sr Timpview High School 21.  52.07    
4.    Carleigh Packard Jr Park City High School 22.  52.60    
5.    Alysia Loch Jr Olympus HS 25.  53.25    
6.    Katherine Morelli Jr West HS 26.  53.34    
DNS    Heaven Kelly Fr Juan Diego Catholic HS DNS  DNS    


Girl's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 4
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Holly Huber Sr Green River HS WY 12.  50.23    
2.    Isabelle Straley So Murray HS 15.  51.08    
3.    Adalyn Nicholls Jr Bingham HS 19.  51.98    
4.    Sarah Herd Sr Green River HS WY 20.  52.03    
DNS    Shelbie Larsen So Copper Hills HS DNS  DNS    
DNS    Nicole Critchfield Fr Corner Canyon HS DNS  DNS    
DNS    Claire Christensen Sr Olympus HS DNS  DNS    


Girl's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 5
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Jordan Brandt So Brighton HS 6.  49.05 3  
2.    Aspen Drecksel Jr Bingham HS 7.  49.33 2  
3.    Lyndzie Kroupa Jr Rock Springs HS-WY 9.  49.37    
4.    Grace Cobabe Fr Hillcrest HS 11.  49.97    
5.    Madeline Martin Fr Hillcrest HS 14.  50.83    
6.    Ellie Johnson Jr Highland High School 16.  51.41    
DNS    Cloris Palacios Jr West Jordan High School DNS  DNS    


Girl's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals

Section 6
 Place       Year     Team   Overall Place   Time  Score

1.    Elsja Mecham Jr Summit Academy HS 1.  44.97 10  
2.    Ariana Williams Sr Hillcrest HS 2.  45.86 8  
3.    Andrea Brown Jr Bingham HS 3.  46.17 6  
4.    Kellie Kinsman Jr Spring Creek High School 4.  47.31 5  
5.    Brandy Bookout Sr Alta HS 5.  48.71 4  
6.    Shambrea Ogden So Riverton HS 8.  49.34 1  
7.    Kyleigh Jones So Copper Hills HS 9.  49.37    


Girl's 300 Meter Hurdles Varsity Timed Finals
Overall     Year  Team Section  Time Score

1.    Elsja Mecham Jr Summit Academy HS S6 -1. 44.97 10  
2.    Ariana Williams Sr Hillcrest HS S6 -2. 45.86 8  
3.    Andrea Brown Jr Bingham HS S6 -3. 46.17 6  
4.    Kellie Kinsman Jr Spring Creek High School S6 -4. 47.31 5  
5.    Brandy Bookout Sr Alta HS S6 -5. 48.71 4  
6.    Jordan Brandt So Brighton HS S5 -1. 49.05 3  
7.    Aspen Drecksel Jr Bingham HS S5 -2. 49.33 2  
8.    Shambrea Ogden So Riverton HS S6 -6. 49.34 1  
9.    Kyleigh Jones So Copper Hills HS S6 -7. 49.37    
9.    Lyndzie Kroupa Jr Rock Springs HS-WY S5 -3. 49.37    
11.    Grace Cobabe Fr Hillcrest HS S5 -4. 49.97    
12.    Holly Huber Sr Green River HS WY S4 -1. 50.23    
13.    Gwen Romrell Fr Riverton HS S3 -1. 50.73    
14.    Madeline Martin Fr Hillcrest HS S5 -5. 50.83    
15.    Isabelle Straley So Murray HS S4 -2. 51.08    
16.    Ellie Johnson Jr Highland High School S5 -6. 51.41    
17.    Courtney Ruttan Jr Park City High School S2 -1. 51.64    
18.    Cassie Knight So Riverton HS S3 -2. 51.66    
19.    Adalyn Nicholls Jr Bingham HS S4 -3. 51.98    
20.    Sarah Herd Sr Green River HS WY S4 -4. 52.03    
21.    Hannah Stoddard Sr Timpview High School S3 -3. 52.07    
22.    Carleigh Packard Jr Park City High School S3 -4. 52.60    
23.    Emily Johnston So Hillcrest HS S2 -2. 52.68    
24.    Rylee Jones So Murray HS S2 -3. 53.04    
25.    Alysia Loch Jr Olympus HS S3 -5. 53.25    
26.    Katherine Morelli Jr West HS S3 -6. 53.34    
27.    Jasmyn Vallejos So Copper Hills HS S2 -4. 55.01    
28.    Victoria Stark Sr Alta HS S2 -5. 55.96    
29.    Nicole Tranter Jr Murray HS S2 -6. 56.18    
30.    Hannah Glazier Fr Timpview High School S1 -1. 57.63    
31.    Heidi Langston Jr Corner Canyon HS S1 -2. 1:01.05    
DNS    Heaven Kelly Fr Juan Diego Catholic HS S3 -DNS DNS    
DNS    Tytti Parviainen Sr East S2 -DNS DNS    
DNS    Shelbie Larsen So Copper Hills HS S4 -DNS DNS    
DNS    Nicole Critchfield Fr Corner Canyon HS S4 -DNS DNS    
DNS    Summer Segger Sr East S1 -DNS DNS    
DNS    Emily Snell Jr Alta HS S1 -DNS DNS    
DNS    Claire Christensen Sr Olympus HS S4 -DNS DNS    
DNS    Kylee Minson Jr West Jordan High School S1 -DNS DNS    
DNS    Cloris Palacios Jr West Jordan High School S5 -DNS DNS    
DNS    Kaylee Holt So Herriman High School S1 -DNS DNS    


Men & Women's Team Scores
After 17 Events
 
Overall  Team Score

1.  Bingham HS 86     
2.  Riverton HS 76     
3.  Hillcrest HS 52 .5   
4.  Olympus HS 45     
5.  Spring Creek High School 44 .5   
6.  Park City High School 41     
7.  Timpview High School 40 .5   
8.  Copper Hills HS 30     
8.  Summit Academy HS 30     
8.  Green River HS WY 30     
11.  Rock Springs HS-WY 25     
12.  Corner Canyon HS 22 .5   
13.  Brighton HS 22     
14.  Highland High School 18     
15.  East 17     
16.  West Jordan High School 14     
16.  Alta HS 14     
18.  Taylorsville HS 8     
18.  Hunter HS 8     
20.  Juan Diego Catholic HS 7 .5   
21.  Skyline HS 6     
21.  Murray HS 6     
21.  Granger HS 6     
24.  West HS 5 .5   
25.  Jordan HS 5     
26.  Cyprus HS 3